Krotká satira pojednává o malých i větších podvodnících, jimž se daří v plánovaném hospodářství. Skvěle využili veškeré jeho přednosti i nedostatky. A režisér Zdeněk Podskalský se táže, zda je člověk více určen svým genetickým vybavením nebo výchovou - na čem záleží, že ze dvou přibližně stejně nadaných dětí může vyrůst vědec stejně jako loupežník, jak naznačuje už sám název. Jednotlivé části vyprávění jsou laděny do různých komediálních stylů, od němé grotesky přes budovatelskou agitku až civilním pohledům začínající nové vlny. (oficiálny text distribútora)

pytlik...

Zpočátku typicky rozjuchaná Podskalského estráda, čímž si to u mne pan režisér kapánek rozlil, nicméně si to pak zase vyžehlil oným převratným vynálezem. Již před 50 lety představil plně funkční 3 D tiskárnu s minimální spotřebou cca 3 piv a dvou buřtů za hodinu. Navíc ten stroj atraktivně pojmenoval exhaustorový vibrátor, takže šel na dračku i jinak, třeba chudák vdova obryně Stáňa Kolodějová si jich objednala hned šest. ()

Pitryx

Proč z dobrého filmu, potažmo komedie udělali nablblou operetku, to tedy nechápu. To jako mělo být veselejší, nebo co? Navíc jsem musel mít neustále ruku na posuvníku zvuku, jednou potichu, pak zase řev, což mne dost rušilo. Přesto musím uznat, že šlo o dobrou zábavu, a proto hodnotím jako lepší průměr. ()

farmnf

Začátek je příliš zpěvný, komediální a opsaný z grotesek. Taková zábava pro děti. Pokud vydržíte, zastihnete Beka v roli ředitele. Čestmíra Řandu v roli ekonomického náměstka. Deyla v roli pěkného hajzla, to mu jde. Jiráskovou v prádle. Fialovou v nesmyslně špičaté podprdě. A najednou uvidíte svět mládí, kdy jste nastupovali do socialistického podniku. A svět stáří, kdy působíte v kapitalistickém podniku. Lidé jsou furt stejně směšní a hovadiozní jako v tomto filmu. Situace stejné. Režimy se mění a ničemnost lůzy za groš zůstává. Že tohle strana povolila, to se dost divím. Myslím, že Kalousek by to zakázal i dnes, podobné prase.....převlíknuté do pyžama ze Strakovky. ()

slunicko2

Třetina filmu je pěkná, třetina nudná a třetina příšerná. 1) Pokud přežijete děsivou první půlhodinu (nemám rád němou grotesku, nemám, a to ani tu originální, natož pak její repliky), dostane se vám docela příjemné hodinky s občasným netrapným vtipem. 2) Když pak stojíte tváří v tvář exhaustorovému vibrátoru, tak se i možná začnete trochu bavit. 3) Nejvíce mě zaujal mariáš, kde karty představovaly různé diskreditující informace o protihráčích. Všichni tři udělali štych a tak to odnesl nehrající čtvrtý. ()

mchnk

Z celkem nudného začátku se postupně stane takový předvoj Bílé paní. Usazení do funkce je tím startovacím bodem. Praktiky ala Potěmkin či naprosto nadčasový politický mariáš. Místo karet špinavé důkazy a fotky (nechybí ani dítě bez otce). Každý má po štychu, tak to odnese ten čtvrtý. Podskalský možná lehce oťukává politickou situaci na Barrandově, aby poté přikročil k ráznějšímu pojetí, jenž je ve zmíněném dalším filmu dotaženo do dokonalosti. Neobvyklá dějová linie, groteskní prvky, celkový humor, ale i vztahové drama, politika bez obalu, Stella v negližé, hodně mladá Jirásková a výborná nejstarší škola (Marvan, Trégl). Velká škoda, že dvojice Brodský - Hlinomaz tu byla jen v audio verzi. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v obci Varvažov a v Českých Budejoviciach. (dyfur)