Akicu Masanosuke je bázlivý rónin (samuraj bez pána), který přišel do Eda (současné Tokio) z venkova, aby zde našel nějakou práci. Zde potkává Jaičiho, který ho požádá, aby byl jeho ochráncem. Masanosuke souhlasí, ale poté zjišťuje, že Jaiči je členem skupiny banditů a doufá, že se k nim Masanosuke připojí. Ten odmítá, protože je to proti jeho principům. Přesto se s touto podivnou skupinkou zločinců pomalu začne sbližovat. (Zíza)

Subjektiv

Co znám kusy Tomomi Mochizukiho, nikdy nespěchal s vyprávěním, nikdy nehnal děj splašeně kupředu. Nevěnoval se superhrdinům a seběvedomým. Sarai-ya goyō není výjimkou. Očekávání efektních šermířských soubojů je marné, tohle není žádná klasická bitkařina, ale pomalé poznávání osob, které po svém poznávání netouží. Každodenní žití a ospalé plutí časem. Snad až příliš. ()

Zíza

Na tohle anime jsem začala koukat kvůli animaci - tak netypické ve světě velkých očí, cool účesů a barevných světů. První díl se mi líbil, ale poté asi do 6. 7. dílu mě to moc nebavilo, příběh nebavil, jenomže pak to udělalo CVAK a všechno zapadlo na své místo a najednou jsem si seriál dokázala pořádně užívat. Dvanáct dílů jsme s bandou zločinců a je krásné, že jsou to opravdu zločinci, kradou, zabíjejí, unášejí (nekoná se to typické "i když jsem zločinec, jsem vlastně dobrák od kosti a mouše bych neublížil. Jen prostě žiju na okraji společnosti). Velkým kladem téhle série jsou určitě její charaktery; ať už čmucháte kolem Jaičiho nebo samuraje, který se bojí vlastního meče. Bez zbytečného moralizování, bez zbytečných slov vás to dovede do "sladkého" konce a vy si najednou uvědomíte, že je to vlastně příběh o přátelství. ()

Plasticine

hned po prvním díle víte, že tohle není další shounen anime, kde se cool samurajové ohánějí katanami. tohle anime totiž působí až nezvykle lidsky a celou dobu ho provází podivně podmanivá atmosféra. děj o skupině únosců Five Leaves plyne pomalu, protože spíš dává důraz na psychologii postav než na samotnou akci. animace je krásná, jednoduchá bez typických kawaii očí a postavy se vyvíjí a chovají zcela přirozeně. sice ne každému tempo a styl vyprávění příběhu sedne, ale rozhodně je to kvalitní podívaná. (a jako yaoistku mě to taky potěšilo^^) ()

D.Snake

Tak todle mě velmi příjemně překvapilo. Všechny hlavní postavy se v průběhu těch 12 dílů pěkně vybarvily a co víc, celé to dostalo důstojný konec. Líbilo se mi, že tady nebylo nic přikrášlené. Žádné zbytečné emocionální výlevy, které uměle dotváří charakter jako v naprosé většině ostatních anime. Tady vše působilo přirozeně. Navíc to je zaobalené do příjemné atmosféry, tvořenou prostředím Eda, velmi zvláštní kresbou a nádhernou hudbou. 8.5/10 ()

Tionois

Anime zatím dospělo zhruba do své poloviny a nezdá se, že by se něco mohlo pokazit, takže s lehkým optimistismem hodnotím předem. Sarai-ya goyou je anime nepodobné ostatním. Plyne velice pomalu, hlavním hrdinou je neschopný zasmušilý samurai, který se věčně tváří jako nakopnuté štěňátko. K nádherné kresbě, originálnímu designu a charakteristice postav přidejte zajímavý a spletitý děj a výsledkem bude skvěle strávený čas, ze kterého si užíváte každou minutu. Po skončení: Není co vytknout. Všechno se vyjasnilo a konečně mám přehled, kdo je kdo. ()