Zámožný ředitel obchodní společnosti v New Yorku obdrží anonymní dopis, ve kterém stojí, že jeho krásná žena žijící ve víru každodenních radovánek ve vysoce postavené společnosti není ta milá a bezelstná kráska se zelenýma očima, jak ji vnímá její muž, ale že se jedná o vypočítavou zlou bytost, která se zajímá jen o sebe sama a svůj prospěch. On se však obsahem dopisu odmítá zaobírat, ovšem jen do té doby, než se stane zločin. (sator)

sud

Už po několikáté jsem se přesvědčil, že v 70. a 80. letech v tehdejší ČST přesvědčivě stvárnit zápaďácké kriminálky prostě šlo, byť často za prostinkých podmínek. Ono ale když máte skvělý scénář podle skvělé předlohy (Patrick Quentin a jeho detektivky bez detektiva byly snad pokaždé sázky na jistotu), zručnou režii, která dokáže příběh přes celou (na TV podmínky nebývale dlouhou) stopáž brilantně rozvinout (Jiří Sequens navzdory své kontroverzní pověsti prostě napínavé kriminálky uměl), stylovou hudbu Zdeňka Lišky a hvězdné herecké obsazení, pak na skromnou výpravu s radostí zapomenete. Vynikající krimi s velice napínavým dějem a výbornými hereckými výkony Jiřího Valy, Josefa Abrháma či Ireny Kačírkové. 100%. ()

radektejkal

Tyhle příběhy už mě moc nedojímají. Hlavní hrdina obklopen bandou dacanů, zelenooká (vynikne v černobílém zobrazení) femme fatale, na kterou mají všichni pivku a která na každého něco ví. A tak myšlenky přitom kloužou po ploše a zastavíí se u nepodsatných věcí. Třeba, že Josef Abrahám není charakterní herec (postava s výraznou vnitřní organizací chování a výraznými povahovými rysy, většinou vážnějšího rázu - encyklopedie.vseved.cz), ale že hraje pořád jednu roli, nejspíš tu, kterou se profiloval nejlépe a nejslavněji: vrchni-prchni. A pak se chodí okolo jako pešek, dokud to slovo na někoho nepadne. Nepříliš povzbudivý návrat do mládí! ()

Una111

Jsem asi vděčným divákem detektivního žánru. Nechám se vodit za nos až do poslední chvíle, nikdy vraha neodhalím a často už někdy uprostřed děje ztratím nit a jsem pak dokonale zmatená. O to víc jsem pak překvapená, když se v závěru karty odhalí a zjistí se, že vrahem krásné mladé ženy je.... Ne, nebudu to vyzrazovat, ať si to užijí i ostatní. Byla jsem okouzlená spíše než samotnou zápletkou, která se rozvíjela zvolna, pro mne možná až příliš zvolna, výkony herců. A že to byli skuteční mistři svého umění: Jiří Vala nebo Otakar Brousek, z žen Slávka Budínová, Gabriela Vránová, Irena Kačírková. Z celé té plejády nezapomenutelných hereckých osobností žijí dnes už jen Josef Abrhám, Marie Drahokoupilová a Jana Šulcová. ()

dr.fish

Pomalý rozjezd, zdánlivě jednoduchá zápletka a nakonec velká rošáda. Sequens není v kriminálkách rozhodně nováčkem, takže máme co do činění s opravdovu New Yorskou detektivkou. Představa Ameriky v roce 1971 "Made in Barrandov" je sama o sobě strhující, ale na tom konečně ani nezáleží, těžko by se asi v Čechách v té době dalo vraždit kvůli milionům. Že měli ty samé telefony v Americe jako u nás? Nebuďme malicherní, důležité je jak nám to ti herci pěkně zahráli. A Jiří Vala a ostatní byli náramní. Sám jsem nemohl dočkat konce, co z toho teda vlastně vypadne....80% ()

Marthos

Kdo chce moc, nemá nic. A někdy dokonce přijde i o život, stejně jako jedna vypočítavá kráska z New Yorku. Vynikající přepis Quentinova detektivního románu se špičkovým hereckým obsazením a stylovou hudbou Zdeňka Lišky. Speciální pochvalu si zaslouží Slávka Budínová, která dokázala zahrát nonšalantní matku Jiřího Valy tak, aby nikdo nepoznal, že ve skutečnosti je od sebe dělí pouhé dva roky. Fantastické. ()

• Snímek byl natočen na motivy detektivního příběhu „Zelenooká stvůra“ od Patricka Quentina, což je pseudonym autorského týmu, jehož členy jsou: Richard Wilson Webb, Martha Mott Kelly, Mary Louisa White-Answell a Hugh Callingham Wheeler. (sator)
  • Slávka Budínová zde hraje matku Jiřímu Valovi, ačkoli byla pouze o 2 roky starší. (sud)