Bette Davis ztvárňuje roli bývalé hollywoodské hvězdy Margaret Elliot, jejíž slavné dny už jsou ale minulostí a ona dnes nemá ani na nájem. Přesto stále věří, že by jí stačil jeden jediný film, aby se dostala zpátky na výsluní. Její bývalý kolega Jim se jí snaží ukázat i jiné stránky života. Nakonec přeci jen dostane ještě jednu nabídku, na roli bývalé filmové hvězdy, která nepochopila, že o ní už nikdo nestojí, a teprve tehdy si uvědomí, co je v jejím životě opravdu důležité. (fleurette)

Martin741

Vyborny film na temu vyhasnutej hviezdy v podani genialne skvelej Bette Davis /Co se vlastne stalo s Baby Jane/. Davis zije v hlbokej minulosti, kedy este jej filmy tahali ludi do kina, dnes je vyhasnuta a casto nema ani na najomne. Avsak oproti Sunset Boulevard 1950 ide uz o vyrazne slabsi kusok, no a Margaret Elliott nie je Norma Desmond, ze jo. Kazdopadne hned som si uvedomil pointu, film ma pohltil, nuda vobec nehrozila a perfektne som si to uzil. Spolu s nadhernymi kulisami a pozoruhodnymi dialogmi : 85 % ()

Oskar

Vlažně satirické melodrama o průměrné herečce Margaret Elliotové, která kdysi získala Oscara, usnula na vavřínech a po sérii neúspěšných filmů už tři roky čeká na další příležitost. Zastihneme ji ve chvíli, kdy tajně přihlíží průběhu aukce svých věcí, zabavených exekutory. Nemá na nájem, začíná pít, je dokonce zatčena a čím větší pochyby o své budoucnosti má, tím hlasitěji v panice a sebeobraně vykřikuje, že je hvězda. Čeká ji ještě jedna příležitost. Možná o ní rozhodne navždy... Dovedu si představit, jak tento film vzniknul. Bette Davis excelovala jako divadelní herečka ve filmu Vše o Evě, ten se na Oscarech utkal s jiným kouskem o ceně slávy, Sunset Blvd., a nějaký producent si řekl, že když spojí jejich témata dohromady a znovu obsadí Bette Davis, bude to terno. Ano, film je relativně úspěšný, přesto slabší a méně trvanlivý než oba jmenované. Několik velmi dobrých momentů (nejlepší je celá sekvence, kde se Margaret připravuje na novou roli) zaniká v omáčce průměrných, čímkoli nahraditelných scén a někdy i trošku akademických dialogů. The Star je komornější než oba filmy z roku 1950, vypráví o hlavní postavě bez nároku na nějakou obecnou reflexi. Až na pár vágních narážek je poměrně konformní vůči Hollywoodu; ani hereckou profesi neukazuje jako semeniště závisti, převářky a intrik. Připomíná spíš malá osobní dramata ve filmech jako Country Girl, Bellevue nebo Ztracený víkend, která jsou také o zkázonosné spirále sebeobelhávání, ale všechna do jednoho jsou lepší. Přesto The Star stojí za vidění, jako zřejmě každý film s Bette Davis. Zaujalo mě už to, jak se ztělesnění elegance, sebevědomí a charismatu ze Všeho o Evě mohlo během dvou let proměnit v takovou neforemnou tuctovou paní, která není hezká, talentovaná ani chytrá a působí poněkud ordinérně. Zčásti je to vnějškovými prostředky - kostýmy, líčení, účes i způsob svícení potlačují přednosti Bette D. ve prospěch zvýrazňovaných nedostatků. Bette do jisté míry zvyšuje kvalitu filmu, zejména tehdy, kdy má na něco reagovat beze slov. Na začátku filmu je například scéna, kdy se dcera (mladá Natalie Wood) matky ptá, zda je stále filmová hvězda a Margaret odpovídá, že "když se někdo stane filmovou hvězdou, už jí zůstane". V samotném dialogu není vodítko, podle kterého se dá jednoznačně říct, zda Margaret věří tomu, co říká a je natolik mimo realitu, nebo dceru jen konejší vědomou lží. Způsob podání Bette Davis nám ale prozradí, že si je uvnitř vědoma, že vyšla z módy, a tato informace se hodí v několika pozdějších scénách, kde na své domnělé slávě trvá. Přes všechny chyby lehce nadprůměrný film. Úplné zapomnění si nezaslouží. 60% ()

Audreybe

Tak blbý scénář nemůže zachránit ani úžasná Bette Davis. Je totiž celý o tom, jak je špatná žena, když chce pokračovat ve své herecké kariéře, přestože jí už není 20 let. Pro ty, kterým by to snad nedošlo, je to v posledních minutách přímo řečeno: že má zůstat "prostě jen ženou" (to znamená dělat manželku) a samozřejmě být za to náležitě vděčná. To, proč je pro ni těžké přijmout roli starší ženy  ve filmu (když je jí milostivě nabídnuta) není nijak propracováno, prostě to celé pluje na lince povrchnosti - je marnivá a za to si samozřejmě může jedině sama. To, že už nedostává nabídky na role, protože je pro Hollywood stará není vůbec tematizováno, holt jsme v padesátých letech a u tvůrců, kteří to vidí jako nevyhnutelnou samozřejmost. Ocenit se dají asi jen kostýmy :) ()

Vardara

Nebylo to špatné, ale přišlo mi to dost zmatené a nedotažené, hlavně těch závěrečných pět minut se odehrálo až příliš rychle. Tady by se určitě delší časová stopáž vyplatila. Jinak si ani nemyslím, že by tu Bette předvedla kdo ví jak velký herecký výkon, zvládla už daleko lepší. Zajímavé tu bylo vidět ještě hodně mladičkou N. Woodovou. Pozornost to však udrželo, což se bohužel u mnoha moderních kasovních trháků americké produkce říct nedá. ()

• Ve scéně, kde opilá Margaret Elliot má v automobilu sošku Oscara, byl použit jeden z Oscarů Bette Davis. (Teres)