Rozmarná léta českého filmu

(relácia)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkujú:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (viac)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiálny text distribútora)

swamp

Mně se tenhle pořad líbil. Hezky shrnul věci, které se sice dají zjistit kdekoliv jinde, ale udělal to za vás. :) Vše podal zajímavou a poměrně inteligentní formou, až mě skoro překvapilo, že za tím stojí Vachler, kterého opravdu nemusím. Jedinou výtkou, kterou bych snad podotkl, je fakt, že má pořad téměř ve všech případech (pár výjimek se najde) nekritický postoj vůči tvorbě české kinematografie, což je na škodu, vzhledem k tomu, že kromě několika dobrých filmů u nás vznikla i velká spousta sraček, o kterých se zde hovoří pouze jako o "ambiciózních projektech". :P Ale jinak palec nahoru, něco takového (spíše tedy pro laického diváka) tady chybělo. ()

Vančura

Skvělý cyklus, který mě v době vysílání připoutal každé úterý k obrazovce České televize. Díky němu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí, které jsem neznal. Ještě zajímavější pak možná bylo jakési "sdělení mezi řádky", které jsem tam často zaznamenal. Vachler má u mě za tento ambiciózní projekt hluboký obdiv. A mluvený komentář Viktor Preisse byl jedním slovem dokonalý. ()

viperblade

Hodnoceno po všech (dvaceti) dílech: Takovýhle pořad zde opravdu chyběl. A to teď (náhodou) nemyslím ironicky. Tenhle dokument, mapující prvních dvacet let české porevoluční kinematografie, se opravdu povedl. Je zde spousta (zajímavých, někdy i poměrně neznámých) herců, většina se mi představila v úplně jiném světle než je znám z filmů či rozhovorů (Vetchý např. má strašně smutný osud, jeho povídání o jeho otci a pak o panu Brodském mě dostalo) a hlavně jsem narazil na pár opravdu zajímavých filmů, které by jinak kolem mě zřejmě jen "prolétly" (za všechny musím jmenovat skvělý český film Jízda - pokud jste jej neviděli, udělejte si laskavost a sežeňte si ho, nebudete litovat) a o tohle jde především - o (české) filmy. Nejen ty, které známe, ale i ty, které (mnohdy neprávem) zapadly a zaslouží si pozornost. Jinak to, co tomuto dokumentu vyčítá Cival (nehodnocení filmů, pouze jejich představení) se mi např. líbilo. Protože o tomhle má být dokument - má mně předat nějaká fakta (hele, v tomhle roce vzniklo tolik filmů, byl to ten, ten a tenhle), ale nemá hodnotit (na ten se ani nedívej, tohle zase distribuovala Nova, to mluví za vše…) - na to si snad má udělat názor divák, ne? Takže za mě dávám plný počet. Co mi taky zbývá, když jsem člověk, co miluje filmy a povídání o filmu, že… 90 %. ()

Maynard.

Ale jó. Člověk se při sledování tohoto dokumentu dozví spoustu zajímavých věcí a perliček ze zákulisí oblíbených i neoblíbených českých filmů. Dokumentu dodává na síle to, že je poměrně dost protkán ukázkami filmů, při kterých se hezky zavzpomíná na konkrétní film. Jednotlivé názory od známých režisérů a herců stojí za skouknutí. Jen si neodpustím jednu věc a to, že se mimojiné vyptávali "uznávaného" režiséra Víta Olmera, který se podepsal pod takové skvosty jako jsou Play girls, Waterloo po česku, Ještě větší blbec, než jsme doufali a spoustu dalších "filmů", za které by tento fanatik zasloužil né pětadvacet, ale rovnou stopětadvacet ran Wondrovým řemenem! Pro fanoušky českých filmů jednoznačně tento seriál doporučuju... ()

Cival

Poutavě sestavené ohlédnutí, v němž prezentované filmy kolikrát vyznívají zajímavěji, než jaké v reálu jsou. Nástrahu skýtá samotná filmová nadílka - v roce 2001 se to takžíkající láme, kvalita filmů jde dolů a o to víc schází adekvátní sérii kritická reflexe (ne nutně od kritiků). Prezentovat za sebou jako inspirativní snímky Bolero, Post Coitum, Milenci a vrazi a další břečky, a nezaujmout k nim nějaký hodnotící postoj - nezastavit se a nepodivit se, kam se český film dostal - to vlastně celý chytlavý projekt sráží dolů. Podnětných poznámek totiž ubývá a dokumentární série víc připomíná pouhý lexikon. ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (viac)