Karlos80

Naprosto nudná a nesmyslná kriminálka, v porovnání s tímto americkým filmem je pomalu každá taliánská záležitost mistrovským dílem. Film nebyl skoro vůbec akční, ani vzrušující o nějakém větším efektním napětí tu tedy nemůže být pomalu řeč. Celé mi to připomínalo takové ty ještě pitomoučké noir-gangsterské filmy 40 let a myslím si že i v podobném duchu byl natočen i tento film. Musante i Scott mě tu moc nepřesvědčili i když jejich chladné a dost cynické charaktery nebyli vůbec špatné. Film jsem viděl na americké televizní stanici TCM a jediné co mě zde zaujalo a co se mi líbilo byla samozřejmě krásná Goldsmithova hudba a nějaké ty automobilové honičky, který film alespoň trochu oživily. BMW 503 byl opravdu supr bourák! Všecko krásně naživo žádné spešl efekty! Natáčelo se v jižním Španělsku a v Portugalsku. Původně film natáčel klasik John Huston, ten ale nakonec od projektu po nějakých rozepřích (přepsání scénáře) s hvězdou Scottem odstoupil a nahradil ho Richard Fleischer, který film i dokončil, hlavní ženskou roli tu měla hrát Tina Aumont ("TORSO"), tu nahradila Trish Vanová Devere, Scottova láska, kterou si herec příští rok vzal. Tento Fleischerův film patří k jeho méně známým a zapomenutým filmům a sám jej neřadím ani k tomu nejlepšímu co kdy tento režisér natočil. ()

špaček421

Dle doporučení Tarantina a Avaryho jsem se poddíval na tento zapalý thriller a nelitoval jsem. Celé to má tak silný francouzský nádech (včetně Goldsmithovy hudby, která zní jako Francois de Roubaix), že jsem si až říkal, že to měo být francouzsky a s Venturou místo Scotta. Film je sice pomalý a akčních scén v něm moc není, ty, které tam jsou, ale stojí za to. Člověk, který v sedmdesátkových kriminálkách hledá jen brutální násilí a sex musí být nutně zklamán, pro ostatní zajímavý film. ()

Martin741

No svinsky nerad suhlasim s Karlom Chrochtom, lebo ten veri v take sracky, ze mi rozum zastal a nie a nie sa rozbehnut. Tu sa ale inak neda, fakt planoba nad planoby, tempo je priserne pomaly, nudy kopu a este horsich dialogov. Strasidelna atmosfera funguje len obcas, aj to skor nefiunguje nez funguje, navyse na imdb.com je film odbity len jednou vetou, aj to o niecom svedci : 40 % ()

Willy Kufalt

Tento polozapadlý béčkový akční thriller mě určitě nejvíc překvapil účastí renomovaného „bergmanovského“ kameramana Svena Nykvista. Před samotným zhlédnutím Posledního útěku jsem neměl žádná vysoká očekávání, ale hned první scéna z autodílny během úvodních titulků je ve mě svou jedinečnou atmosférou i Goldsmithovou hudbou vyvolala a zbytek je moc nenaplnil. Dost mě svým místy až zádumčivým výkonem od počátku zaujal i George C. Scott v hlavní postavě gangstera těsně před důchodem, ačkoliv později došlo ve filmu na místa, kdy Scottovy nahozené výrazy (SPOILER! např. během pronášením mrtvoly a především u samotné umírání Harryho KONEC SPOILERU) na mě působily spíše komicky. S celým filmem jsem to vlastně měl podobně, z času na čas se zde totiž objevují slušné náběhy k něčemu, co by mohlo připomínat existenciální drama, jenže to pokaždé zazdí pasáže, které svou stylizací pak vrhají celý film do nepříliš povedené gangsterky. Řemeselně jde o solidní snímek, především ta kamera je zde působivá, samotná režie už jakoby pokulhávala a scénář má už pak k případném klenotu hodně daleko. Zápletka o vysloužilém zločinci, jenž touží po klidu, doufá v šťastné pověšení svého „řemesla“ na hřebík, kdežto minulost různým způsobem vždycky doléhá a postihne jeho další osud, náleží k velmi vděčným námětům klasických i moderních filmů-noir, ale určitě byla zpracována mnohokrát působivěji a lépe (třeba v Mannově Zloději) na to, abych právě zde dával vysoké hodnocení. Ani ty automobilové honičky zrovna tady nepatří k těm nezapomenutelným a fascinujícím, byť poctivě odvedené a velmi zručně nasnímané určitě jsou, to uznávám. [60%] ()

movie

Pohříchu zapomenutá automobilní kriminálka, které může být příjemným osvěžením mezi plejádou známých žánrových klasik (BULLIT, VANISHING POINT, FRENCH CONNECTION, RACE WITH THE DEVIL, TWO LANE BLACKTOP atd atd.). THE LAST RUN má v popředí stárnoucího hrdinu (vynikající a hodně suchý George C. Scott), který se odhodlá k poslední akci, i když má trochu neblahé tušení, že by to nemuselo dopadnout dobře. Film má zvláštní atmosféru 70's french weird krimi romancí jako třeba ROAD TO SALINA nebo CESTUJÍCÍ V DEŠTI v kombinaci s ÚTĚKEM Sama Peckinpaha. Unikátnosti filmu (s jednoduchou, ale dobře udělanou zápletkou, trochu mezi hardboiled krimi a Tarantinem) napomáhají evropské lokace (točilo se ve Francii, Španělsku a Portugalsku), ale taky fakt, že za kamerou stál dvorní Bergmanův kameraman Sven Nykvist a výtečný jazz/funk/tropicalia soundtrack má na svědomí Jerry Goldsmith (asi dva dny po shlédnutí filmu jsem na něj čirou náhodou narazil v bazaru, a samozřejmě zakoupil a od té doby ho poslouchám s vysokou pravidelností). Scénář má na svědomí Alan Sharp, autor mých dvou velkých srdcovek - THE NIGHT MOVES a THE HIRED HAND, režie v rukou journeymana Richarda Fleischera.  THE LAST RUN je film, který se ve mě spokojeně rozležel a s dobrým svědomím doporučuji. ()