Píše se rok 1922. I ve čtvrté sérii se do okázalého prostředí panství Downton vrací naši oblíbení hrdinové. Přes nové výzvy, kterým musí čelit, zůstávají osudy rodiny Crawleyových a jejího služebnictva stále nerozlučně propojené. Šest měsíců po tragické smrti Matthewa je jeho ztráta stále cítit po celém domě. Mary se smiřuje s životem, ve kterém bude vychovávat dítě bez otce, a s podporou rodiny zachraňuje, co se dá. Zatímco na panství přijímá novou roli, uvědomuje si, že se stala objektem zájmu mnoha dychtivých nápadníků. Dvacátá léta jsou v plném proudu a vlna změn už zaplavila samotný Downton. Rose stále touží po životě v Londýně, což pro rodinu Crawleyových nevěstí nic dobrého. Slibně se rozvíjející vztah Edith a Gregsona ohrožují okolnosti, které nedokáží ovlivnit. Mezi služebnictvem zatím planou vášně a zdá se, že pukají mladá srdce. (Magic Box)

Streeper

Downton už se nikdy nevrátí do starých dobrých kolejí, které mě tak uchvátili v první sérii. Hold modernizace se v příběhu děje a dít musí. Dívky už se přestávají bát nemanželského sexu a užívají si, jak jen to jde. Lily James je v seriálu příjemné zpestření a hlavně nádech budoucí moderní doby. Jsem ale nesmírně ráda, že Maggie Smith je v seriálu stále zastánkyní doby minulé, navíc ona a Penelope Wilton je nejlepší dvojice na panství. ()

vydumnica

Kym prve tri serie sa tocili prevazne okolo Mary, vo stvorke sa prave to najdolezitejsie a najzaujimavejsie stava Anne (zasluzeny Golden Globe pre Froggatt) a Edith. Dalej so spoilermi. Pri sledovani stvrtej serie som sa bala, ako sa Edith rozhodne a s napatim ocakavala, ako a kedy povie rodine svoje tajomstvo a cely cas dufala, ze dieta si necha. Anna a Bates su moji favoriti, ale zacinam mat o Batesovi pochybnosti...Mary sice dokaz, ze bol v ten osudny den v Londyne znicila, ale aj tak som zvedava, co bude dalej. Crtaju sa nove lasky, nove vztahy, niekomu svita nova nadej na lepsiu buducnost, niekto sa dostal do Ameriky, atd. Nove tajomstva a v tejto serii su to veeelke tajomstva...uz si len pamatat, kto vie ktore tajomstvo a kto komu aku "pravdu" povedal...A inak celkovo je to Downton Abbey zaujimave, sto rokov dozadu v case...a len tak mimochodom, nechcelo by sa mi tak paradit uplne kazdy den na veceru doma, hehe. Od vojny sa toho vela zmenilo, nikto este netusil, ze pride dalsia, vychutnavaju sa 20.roky, nova moda v obleceni a ucesoch, zeny zacinaju byt emancipovanejsie, na Downton prichadzaju novinky ako napriklad chladnicka. Jedine take minus alebo skoda je, ze sa detickam malo venuju alebo aspon to neukazuju, ze by sa im nejako zvlast venovali ci uz rodic alebo stari rodicia...A oslovovat niekoho vkuse My Lord, My Lady by ma veru nebavilo. Kazdy v Downton Abbey ma svoje starosti a problemy, aj panstvo, aj sluzobnictvo... ()

filmmovier

Čtvrtá řada se mi líbila více, než ta třetí (což je možná tím, že jsem měl mezi sériemi půl roku pauzu), takže i tentokrát nechám plné hodnocení, i když v hloubi srdce (už vlastně skoro na povrchu) cítím, že tak dobré to už dávno není. Je to dlouhé, málokdy se tam staně něco opravdu převratného, ale stále je to nádherné – hereckými výkony, atmosférou, prostředím a samozřejmě stále krásně ukázanými vztahy mezi šlechtou a služebnictvem, navíc se sem tam objeví nějaký dobrý vtip... Prostě je to pořád fajn, i když dějově už to je občas dost na nic. Jenomže Britové umí točit úchvatně a historický seriál je historický seriál, takže pro Downton vlastně mám čím dál větší slabost. 85%. ()

Ben Nevis

Pořád je to koukatelné, i když seznam nepoužitých společenských témat se krátí. Mrzí mě, že tvůrci chodí kolem rasového problému zdvořilým obloukem, jako by se nechtěli pošpinit rasovou politikou té doby. Proč tam vůbec toho černocha strkali, když se bojí ukázat dvacátá léta minulého století v reálném světle? ()

salahadin

Jestli jsem předchozím sériím vyčítal ubrečenost a patos, tady se oboje přísady koncentrují měrou nepříjemnou. Celá ta unylá linka dvou kuchtiček a jednoho kuchtíka mě opravdu fyzicky bolela, stejně jako postavy manželů Batesových, u nichž musel scénárista OPĚT vycucnout nějaké drama, jinak by byly obě postavy úplně zbytečné a nezajímavé. Opět se skoro v každé scéně setkáme s tím samým vyprávěcím modelem - někdo s někým mluví, někdo druhý přijde a hned: o čem jste mluvili? kdo to byl? jaké je vaše tajemství? OMG!!! Zápletku vlastně seriál nemá skoro žádnou, jen několik málo dějových linek, které se ale táhnou jako sopel s prominutím. Než se v jednom díle uskuteční nějaký jarmark, asi půl hodiny se o něm jen mluví. A to nemluvím o opravdu špatně napsaných postavách typu trojice kohoutů na jednu slípku, kteří jí nadbíhají takovým způsobem, že by se to dalo označit za stalking. A ten překvapený výraz lady Mary vždy, když se její nápadník asi po desáté v jednom díle zase objeví na Downtonu, je vážně legrační. Ještěže je tu stará hraběnka Violet: "Ta ženská je ukecaná jako opilý vikář." ()

• První skladba, která zazní na koncertě Nellie Melby, je Dvořákova píseň „Když mne stará matka zpívat učívala“. (ladyViolet)
  • Postava Matthewa na konci třetí série náhle tragicky zemřela proto, že se Dan Stevens rozhodl neobnovit svůj kontrakt pro další sérii a věnovat se dalším hereckým příležitostem. V jednom z rozhovorů uvedl, že se musel i po letech mnoha fanouškům za tento počin omlouvat. (Ganka)