Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde!

(TV film)

Dokumentární film Břetislava Rychlíka o knížecím životě, ve kterém nebyla nikdy nuda. Rodinná sága Karla Jana Schwarzenberga, který míval v občanském průkaze napsáno lesník a hostinský, ale byl v životě vším možným. Průvodce pořadem Karel Schwarzenberg. (Česká televize)

igi B.

Břeťa von Servil natočil si medajlonek jedna báseň, předpokládám ovšem, že za prachy zas eráru a ne pana knížete, kterej by se tak řečeno vlastenecky rozdal... Apolenka nepochybně podržela mikrofonek, Magor si vzpoměl na to, jak je krásně na tom světě za cizí, nuda sice nebyla ale koukat se na to moc nedalo a to je vlastně celý... No, vlastně nám plum-bum-bác zapoměl zdokumentovat, jak pan kníže polistopadově "privatizoval", případně za koho to teď jde kopat do voleb, že... Ale tak hlavně že to bylo hezky česky po hlavě do prdele... Jedna hvězda tedy jen za to >dokumentační< kouzlo nechtěného. Jinak typický rychlíkoffský hnus... - - - - - (Poprvé viděno 11.3.2010 na >švestkovém< prostoru, hodnocení 6., komentář zde jako první - 11.3.2010) ()

Mariin

Určitě zajímavý a cenný dokument, i tím, co bylo nechtěné (kámoš Magor Jirous byl zjevně nalitý...).. Osobně si však mnohem víc vážím otce současného K. Schw., Karla VI. Schwarzenberga (+1986). Myslím, že jeho názory se podstatně lišily od názorů tohoto. To byl opravdový katolík, myslitel a osobnost. Některé jeho eseje číst, to je lahůdka. Uvítal bych renomovaný pořad právě o něm. Jinak, pokud bych měl hodnotit kvalitu tohoto dokumentu bez ohledu na dokumentovanou osobnost, pak mi např. hodně vadilo, že archivní sekvence nebyly datovány...nebo trapně zbytečná pasáž, kdy kníže nemůže nalézt ty pravé dveře v kostele, či únavné blikání obrazu navozující dojem archivního záznamu.. Ale jako celek to zajímavé nepochybně bylo a je dobře, že dokument vznikl. ()

figopetan

Dokument popisující život části aristokratického rodu, který v Čechách byl oškubán a vypovězen za hranice. Jedná se o zajímavou sondu do života Schwarzenberků, ale na druhou stranu je to suché vyprávěni převážně českého ministra zahraničí. Kdyby Karel nedělal různé ksichty nebo hlášky, tak leckdo by mohl při tom usnout, což u pana Schwarzenberka také není nic neobvyklého. ()

hhannie

Velmi průměrný dokument, který měl za úkol zachytit život Karla Schwarzenberga. Některé části bych úplně vystřihla, jelikož to, jak nízký nájem platil pan básník Jirous u Schwarzenbergů, mi nepřišlo vůbec podstatné, akorát na mě působil dojmem, že za každou cenu musel ukázat, jak jsou ti Schwarzenberci štědří. Rozklepaná kamera na výsledném dojmu také moc nepřidala.. ()

Arsenal83

Pozrel som si už po tom, čo Karel neusnul len v parlamente, ale už navždy. Je mi naozaj podivné, akým truchlivým spôsobom tí samozvaní najdemokratickejší politici spomínajú na kníže, čo je už len titul maximálne antidemokratický. Jeho osobnosť si už posúdi ale každý sám, dokument je viac menej len takým Rychlíkovým nekomplexným pohľadom na človeka, ktorého obdivuje. Zaujala ale Schwarzenbergova vsuvka o tom, že myšlienka zjednotenej Európy a paneuropeizmu pochádza práve z centra Európy od Coudenhove-Kalergiho a z histórie dokonca od Jiřího z Poděbrad. Len keby ten Jiří Poděbradský videl, aké hodnoty sa dnes v tej spoločnej Európe chcú presadzovať, asi by sám z tej trvalo uzavretej Kráľovskej hrobky v katedrále sv. Víta vyliezol, že či nám nepreskočilo. No a o Kalergim a jeho myšlienke spoločnej Európy sa povedalo už všeličo, ale to je všetko len náckovská konšpirácia, pretože jeho slová si zle môže vyložiť len dezolát a extrémista: "Človek budúcnosti bude miešancom. Dnešné rasy a kasty postupne zmiznú kvôli zmiznutiu priestoru, času a predsudkov. Eurázijsko-negroidná rasa budúcnosti, podobná svojim vzhľadom starovekým Egypťanom, nahradí rozmanitosť národov rozmanitosťou jednotlivcov." ()