Cassius Clay

• USA a.k.a. Cassius Clay (viac)

Dokumentární příběh o slavném Muhammadu Alim, šampiónovi v těžké váze, jehož boxerský styl a odvaha si získaly celý svět.

Dokument Cassius Clay, kombinující černobílé záběry s barevnými, vypráví o šampiónovi v těžké váze Muhammadu Alim (před konverzí k černým muslimům známého pod jménem Cassius Clay). Vypravěčem dokumentu je Richard Kiley, což spolu s osobními výpověďmi Joea Louise i samotného Aliho vytváří plastický obraz boxera, který neodmyslitelně patří do elitní skupiny šampiónů a kterého do popularity a významu předčil pouze Joe Louis. Záběry z utkání z filmové sbírky režiséra Jima Jacobse ukazují Aliho v zápasech, kdy proti němu stáli např. Henry Cooper, Floyd Patterson či Jerry Quarry, i kontroverzní knokdaun Sonnyho Listona. Ali tvrdí, že je nejlepší i nejatraktivnější boxer všech dob. Legendární trenér Cus D’Amato je vždy nablízku, aby svého svěřence udržel v koncentraci a uvádí jeho sebestřednou chválu do patřičného kontextu. O Alim hovoří také Malcolm X a šampión se setkává také s jedním ze svých hrdinů z dětství, komikem Stepinem Fetchitem, z jehož filmů údajně odkoukal knokaut. (oficiálny text distribútora)

Olík

„„Létám jako motýl, bodám jako včela“. Téměř hodinu a půl dlouhý dokument o pro mnohé nejlepší těžké váze všech dob kombinující barevné s historickými záběry. Průvodcem dokumentu je populární dabér a muž, jenž namluvit tuny dokumentárního materiálu Richard Paul Kiley (autor hlasu, který provází návštěvníky Jurského parku). Pro nás dříve narozené nedocenitelný studijní materiál o jednom z největších sportovců naší doby obsahující záběry legendárních zápasů. Bohužel styl jakým je dokument natočen mne příliš nezaujal. ()

FlyBoy

Oficiálne azda jeden z prvých, nie až tak nadupaných zostrihov o vzostupoch, zlyhaniach, taktikách ringového hopsalu, fanatického rečníka i najžiadanejšieho bijca široko-ďaleko, nadto ešte spoznávačka s touto sekciou=akurátne, nenáročné učivko. Po "Thriller in Manila" taktiež len moja skúška správnosti o tom, že perpetum mobile menom Ali nevlastní len dentálnu pravačku/bleskurýchle nohy, ale aj poriadne vypestovaný sklon k chvastúnstvu, zaslepenosti a hlupáctvu, ktoré z  neho priam kypia. Znervóznenia, osočenia, poníženia, pred aj po. Človeka to kde tu pobaví, no pri triezvom zamyslení automaticky zarazí. Božský boxer-buran. ()

MM_Ramone

Cassius Marcellus Clay Jr. je známy skôr pod menom, ktoré získal, keď vstúpil do organizácie Nation of Islam (združenie moslimov afro-amerického pôvodu), Muhammad Ali. Úspešný boxer v ťažkej váhe, čo nemal konkurenciu. Štvornásobný majster sveta, olympijský víťaz z roku 1960. Bol neprekonateľným šampionom tohoto drsného športu. Avšak tento dokument mi ho predstavil hlavne ako nenávistného černoškého rasistu, namysleného chvastúňa, narcistického pajáca a arogantného somára. Uznávam, že to bol fenomenálny športovec, ale ako človeka si ho nedokážem vážiť ani trocha. ** ()

sirrgulo

V první části docela zábavný dokument o vzestupu toho nejkrásnějšího a nejlepšího boxera na celém světě, kterého se nikdo ani nedotkne a který předvídá ve kterém kole knockoutuje soupeře. To o sobě Cassius docela velkohubě rozhlašoval a vůbec se nedivím, že ho za to nejdřív milovali a před zápasem s Listonem nesnášeli, přeci jen to asi trošku přeháněl. Jeho celá řada řečnických výstupů je skvělá a já jsem je poprvé viděl právě v tomto dokumentu, takže jsem se skvěle bavil. K tomu mám rád box a sledovat dobové záběry několika Aliho zápasů je též celkem pěkná podívaná. Jeho styl byl prostě úžasný. Druhá část už mě tolik nebavila svou komediálností, ale i přesto je povedená. Jednoduše slušná sonda do života (alespoň toho na veřejnosti) the greatest of all time boxera. Jen škoda, že dokument neukazuje i souboj s Foremanem, který přišel až 4 roky po natočení a znovu získání boxerské licence. ()

• Vypravěčem dokumentu je populárnímu dabér Richard Kiley, který je mimo jiné uveden jako autor hlasu provázejícího návštěvníky Jurského parku a to jak ve filmu, tak na stejnojmenné atrakci studií Universal. (Olík)