Xue hua mi shan

• Čína 雪花秘扇 (viac)

Dva příběhy dvou generací propojené univerzální láskou, nadějí a přátelstvím. První dějová linie pojednává o dvou sedmiletých dívkách v 19. století v Číně. Snow Flower a Lily jsou odsouzeny žít v izolaci od rodin, bez vlastních citů a myšlenek, mrzačeny podvazováním chodidel. Díky společnému osudu a touze po spříznění duší přesahujícím samu věčnost tzv. laotong, si vymyslí tajné písmo, skrz které se mohou dorozumívat, malováním na vějíře a vyšíváním do hedvábí. V pozdějším věku tyto křehké ženy následují své muže a snaží se vypořádat s prvními milostnými zkušenostmi, tragickými událostmi v rodině, s novým postavením v domácnosti, hladomorem i selskou vzpourou.
Druhá dějová linka ze současnosti se točí kolem Niny a Sophie, jež žijí v Šanghaji. Tyto dvě ženy, pohlcené kariérou a dnešním uspěchaným životem, se snaží zachovat intimitu svého přátelství, které sdílejí od dětství. Obě ženy jsou nuceny čerpat z minulosti, musí pochopit příběh svých předků a poučit se z něj, nebo riskují, že ztratí jedna druhou.
Film je nadčasovým portrétem ženského přátelství inspirován bestsellerem čínsko-americké spisovatelky Lisy See. (Darneth)

WathanajX

„Celý život jsem toužila po lásce. Myslela jsem si, že jí rozumím, ale teď s hanbou a smutkem vidím, že jsem vůbec nechápala, co je to milovat celým srdcem. Co je to láska mezi sestrami.“ Historický čínský film. Čekala jsem asi přehnanou slaďárnu se špatným koncem… Klady: Film mě vlastně jako celek naprosto překvapil hlavně tím, že byl o něčem úplně jiném, než jsem čekala. Moc se mi líbilo propojení těch dvou různých časových linií a příběhů v nich. Odehrávat se děj pouze v jedné, film by nejspíš o mnoho přišel. Také Hugh Jackman byl milým i když krátkým překvapením. Myslím si, že se jedná o velmi příjemné a zajímavé vyprávění o lásce mezi sestrami v příběhu dvou generací s nádechem šílené čínské tradice. Zápory: Film měl místy drobné mezery ve scénáři ale nic katastrofálního. Možná mi přišlo trochu hloupé, na základě se hlavní hrdinky Nina a Sophie rozhádaly ale jinak nic víc. Hodnocení: 80 % / 8 z 10 – Odpočinkový film, ke kterému se hodlám někdy v budoucnu vrátit. (11.) ()

Pedross800

Nádherný komorní, poetický a silně melancholický příběh o síle a hloubce ženského přátelství, potažmo přátelství jako takového. Krásné prolínání dvou dějových linií, z nichž ta historická také odkrývá jedné z hrdinek té současné linie pocity a důvody jednání její přítelkyně. Všechno to plyne krásně pomalu a nenuceně a je podkresleno opravdu nadpozemsky uhrančivou hudbou. Dosti překvapen musím přiznat, že tento film se dotkl mého srdce někde velmi velmi hluboko a já jeho konec sledoval dojat a naplněn krásnými pocity!..........."SVĚT SE NEUSTÁLE MĚNÍ. KAŽDÝ DEN SE MĚNÍ. ŽIVOT SE NEUSTÁLE MĚNÍ. MUSÍME HLEDAT UVNITŘ SEBE A NAJÍT CO SE NEMĚNÍ.....JAKO TŘEBA ODDANOST.....SPOLEČNÉ VZPOMÍNKY.....A VZÁJEMNOU LÁSKU..... V NICH PRAVDA MINULOSTI ŽIJE DÁL" ()

Redi

,,Je škoda, že takový casting s tak (pro mě debutující) líbivou režií a celkovým vizuálem nemá ten příběh zrovna asi nejzáživnější..." jsem si říkal během první poloviny filmu... ,,přesto se na to dívá tak krásně, nejen díky tomu jak je to uvěřitelné(chodidla bolela)"... ovšem během druhé poloviny, a po celkovém zkouknutí a vstřebání jsem procitnul, že tohle není jen průměrná nezáživná romantika (což je samozřejmě patrné hned na první pohled), ale nádherný příběh o (nevšedním) přátelství, kterému může v dnešní době 'každý' závidět. Absence 'výraznějšího' zobrazení lesbické lásky zamrzela. Fanoušci 'jen Wolverina' neocení, už jen ta myšlenka je zvrácená. ()

sha.piro

Příjemný snímek, moc příjemný. Jen nevím co o něm napsat víc, než co už tu padlo. Dějové linky jsou působivé, střihy mezi nimi dobře načasované, kamera fantastická, hudba též a herecké výkony (nejen) obou hlavních protagonistek překvapivě hodně "vnitřní" (tím myšleno bravurní, ale jedinečné v tom smyslu, že jsou z většiny zakonzervované v postavách) a co mému oku vysloveně lahodilo, to byly kostými. Prostě příjemná uklidňující poetika, která je dnes čím dál vzácnější. ()

emma53

Ano, záležitosti našich srdcí byly, jsou a budou stále stejné. Na tyto dva dojemné příběhy skutečného přátelství žen, Sněžného kvítku a Lilie v té historické podobě a Niny se Sophií v současnosti, které se tady vzájemně prolínají, musí být asi i to správné rozpoložení mysli, aby mohly prostoupit až k nám do komůrek našich srdcí. Je to silně pocitová záležitost, kde se Lao tchung - přísaha věčné věrnosti, pro mě něco zcela neobvyklého a neznámého, projeví v mnoha podobách a já jsem byla citlivostí, s kterou to bylo předložené, vtažena do zvláštní, melancholické až smutné nálady. Vše je završeno nádhernou a podmanivou hudbou a já mám chuť jít si sednout někam do křesla při světle zapálených svíček a alespoň ještě chvíli přemýšlet o hloubce a síle takového přátelství. "Celý život jsem toužila po lásce. Myslela jsem si, že jí rozumím......ale teď s hanbou a smutkem vidím, že jsem vůbec nechápala, co je to milovat celým srdcem. Co je to láska mezi sestrami." ()

• Filmové natáčení snímku, čerpajícím z úspěšné knižní novely "Snow Flower And The Secret Fan" knižním nakladatelstvím Random House, Inc. vydané v roce 2005, odstartovalo zkraje roku 2010 v čínských historických filmových studiích Hengdian World Studios a v Šanghaji. Její autorkou je francouzská novelistka s čínskými kořeny, Lisa See. Ta má do této doby na svém kontě takřka jednu celou desítku knižních titulů, kdy tím posledním je 354 stránková novela nesoucí název "Dreams Of Joy" a pod křídly knižního nakladatelství Random House, Inc. světlo světa spatřila v roce 2011. (Conspi)