Duševně labilní Philip Monrell (Robert Montgomery) získá vládu nad rodinným podnikem a nastolí v něm tak nesnesitelné poměry, že se dělníci vzbouří a vstoupí do stávky. Během stávky se Philip pokusí zabít svého nejlepšího přítele Warda Andrewse (George Sanders), avšak ještě předtím stačí udělat peklo ze života své mladé ženě Stelle (Ingrid Bergman), neboť je mylně přesvědčen, že s jeho přítelem udržuje milostný vztah... (Charlotte Chandler: Ingrid)

M.E.J.L.A.

Zdá se, že scénář napsal hlavní hrdina filmu, uprchlý chovanec ústavu pro choromyslné Philip (v podání Roberta Montgomeryho). Jinak velká zábava, něco tak bizarního a uhozeného (myšleno spíše v dobrém) se v klasickém Hollywoodu často nevidí. ()

MarekT

Nezřídka jsem slyšel kritiku směřovanou k filmům Alfreda Hitchcocka, že jeho filmy nejsou až tak napínavé, jak se tvrdí, nebo že z dnešního pohledu nemají příliš co říct. Tomuto názorovému proudu bych rád doporučil seznámení se s tímto ve své době nikterak úspěšným filmem a možná svá slova lehce zjemní... Slibný námět, který však téma schizofrenie, respektive rozpolcenosti představuje spíše odbytě. Nabízí se srovnání právě s jedním ze zástupců Hitchcockovy tvorby - "Rozdvojenou duší", která také vyprávěla o osobě s duševním onemocněním, avšak se zároveň i zajímala o podrobnosti týkající se této záležitosti. Proč? Protože jedině tak se divák dokáže plně ponořit do jemu předloženého. Nicméně zde tomu tak není, ona problematika se důkladněji nerozvine. Další slabinou je načasování vedoucí k roztříštěnosti, kdy po nejemotivnější (a tím i nejzdařilejší) sekvenci snímku nastává soudní přelíčení syrovějšího rázu, což nahromaděné divácké emoce umrtví jak lékařská injekce. A když už se pomyslného vrcholu dosáhne, tak přirozeně upadá zájem i o dokončení příběhu... Naštěstí to pro Ingrid Bergman, jejíž období "mezi Švédskem a Casablancou" jsem touto projekcí mapoval, nebyl poslední výlet do tohoto žánru, kdy o pár let později zazářila právě ve zmiňovaném Hitchcockově díle. Ale to už je zase jiná story... A co se týče tohoto konkrétního kousku, pro ty, které hlavní hvězda zajímá stejnou měrou jako mě, za minimálně jednorázový zájem stojí. 50% ()

liquido26

Robert Montgomery jako totální psychouš. Ten závěr s "vraždou" a následnými událostmi byl docela dobře vymyšlený, ale jinak byl tento film na můj vkus trochu nudný. ()