Toto je příběh Samuela F. Gifforda, seržanta a toho času vězně čekajícího na soud za napadení důstojníka v boji. Píše se rok 1945. V Evropě už válka skončila ale tady v Pacifiku na některých ostrovech Japonci stále ještě houževnatě odporují. Atol na kterém se náš příběh odehrává je jedním z nich. Velení se nakonec rozhodne místo válečného soudu odeslat Gifforda do hornaté části ostrova, kde pozice drží odžíznutá jednotka svérázného kapitána George ,,Waco''. Tady v liščích děrách pod minometnou palbou Japonců se dozvíme nejen důvod degradace Gifforda, ale uvidíme i jeho osobní proměnu z neurvalého bohatého synka majitele bavlníkové plantáže. Doma s dělníky zacházel neurvale, ale tady v Tichomoří s nimi sdílí boje, nepohodlí, strach, bolest i smrt a uvědomuje si, že jsou to jeho bratři... (Big Bear)

Martin741

Richard Fleischer o5 nesklamal - takmer perfektny vojnovy film o tom, ako jeden dostojnik US armady travi cas v Pacifiku v roku 1945. Rovnako ako u isteho Terence Malicka sa vhodne striedaju nadherne sceny zivych stromov, zabery na tecuce potoky a na tichomorske plaze, kadejakej flory a fauny s drsnymi vojnovymi scenami. Samotny dostojnik, ci serzant sa meni z neurvaleho bohateho synka a majitela plantaze na ludsku bytost - doma v USA zaobchadzal s robotnikmi drsne a tvrdo, v Tichomori sa to konecne meni . 89 % ()

cheyene

Solidní válečná záležitost, která příjemně vypráví příběh hlavního hrdiny. Částečně si vybavuje události, které předcházely jeho zatčení, ale vzpomene si i na osobní život. Nechybí ani pohledy do současnosti, kde rovněž dojde k válečným akcím. Potěší hudba, která zpracovává Dies irae z Gregoriánského chorálu do vojenského marše a chválím rovněž méně známé herecké obsazení. Zklamat dovedou občas nelogické scény, ovšem i přesto jsem stále na čtyř hvězdičkovém dojmu. ()

Mol

YOU'VE DONE MORE THAN YOU KNOW, AND I WON'T FORGET. I WON'T FORGET ANYBODY!! Začátek se slušně rozjel a vypadalo to na pravé válečné peklo. Pak, ale přišel nějakej podělanej flashback, jak hlavní hrdina nosí bílé sako a je hnusnej na dělníky na lánech bavlny. Potom, ne moc napínavá vyloďovací scéna a nakonec slaňování do kulometného hnízda. Naštěstí po tomhle všem jsme zpátky v "přítomnosti" a Sam je zase jebanej od protivného Waco. Přemýšlel jsem jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky. No film měl výbornou závěrečnou scénu útěku z kopce, za doprovodu ještě výbornější hudby a hlavní hrdina se přeci jen díky peklu války něčemu naučil. Je to bajka? Je to drama? Možná od všeho trošku, ale hlavně je to něco mezi nebem a peklem! ()

Big Bear

Tento film je tak trochu jiný. Neglorifikuje hrdiny, protože jsou Američany a protože bojují správný boj... Grorifikuje je jako obyčejné lidi. Lidi kteří ve válce umírají a které válka ničí. Někdy však právě ta syrovost a odhalení toho podstatného pomůže napovědět věci doposud nejasné, potlačované či neviděné. Filozofická rovina tohoto filmu jde opravdu hluboko a trochu bych jej přirovnal k mnou milované a ničím nepřekonané Thin Red Line. Zároveň se však jedná o řemeslně solidně zvládnutý válečný snímek. Akce je tam spousta, pyrotechnické efekty jsou na velice vysoké úrovni. Nejde zde o žádné kapslíkové výbuchy a leckterý pozdější válečný film ze šedesátek či sedmdesátek by se zde mohl učit. Díky době vzniku je veškerá technika i výstroj autentická, takže radost pohledět. Film se točil v exteriérech, tedy v přírodě. Džungle je zde opravdum krásná i hory a hodně tomu pomáhá fakt, že film byl točen v barvě. Zamyslel jsem se nad tím, proč je tento snímek tak jiný. Oproti ostatním podobným neřku-li propagandistickým předchůdcům z let válečných tady o mrtvé z řad američanů není nouze. Vše je bez příkras, patriotismu, kouzelného mámemí o dobrodružstvích na atolech... Pokaždé pitce )rozuměj válce) byť vyhrané, musí přijít těžká kocovina. A z tohohle filmu je to setsakramentsky cítit. 4 baterie do vysílačky. * * * * ()

kkarx

A já bych zase neřekl, že je to až tak klasický čistokrevný válečný film. Klasický je v tom jak tento žánr v 50. let nejvíc vypadal, čili velký důraz je kladen na psychologii postav, obsahuje spousty naivních akčních scén (některé ne tolik naivní a vcelku působivé), složení jednotek je značně zidealizované, to vše trochu zabalené v patosu a hrdinství. Plus nějaké to klišé zde v podobě kontrastu mezi neschopným velitelem a schopným hlavním hrdinou - vojínem. Důvod proč bych ho neoznačil za úplně klasický je příběhová linie, která se točí okolo sociální problematiky na jihu USA. Hlavní hrdina je majitel plantáží, na své zaměstnance hrubý, netečný kapitalista, který až po zkušenostech z války získá pochopení k lidem nižší třídy a najde si mezi nimi dokonce své nejlepší přátele. Takže malinko kýčovitý naivní příběh vcelku slušně zpracovaný (i když v jedné či dvou scénách je použita malba místo skutečné scenérie!), který fanouška žánru snad neurazí. ()