Z Lark Rise do Candlefordu

• Veľká Británia Lark Rise to Candleford
Veľká Británia, (2008–2011), 35 h 41 min (Minutáž: 50–75 min)

Tvorcovia:

Bill Gallagher

Predloha:

Flora Thompson (kniha)

Hudba:

Julian Nott

Olivia Hallinan, Sarah Lancashire, Julia Sawalha, Claudie Blakley, Fergus Drysdale, Martha Murdoch, Thomas Rhys Jones, Sophie Miles, Hope Yeomans (viac)

Volná adaptace autobiografického románu Flory Thompson, odehrávající se v kraji Oxfordshire v druhé polovině 19. století. Mladá Laura (Olivia Hallinan) opouští vesnici Lark Rise, aby pomáhala své sestřenici (Julia Sawalha), poštmistrové v blízkém provinčním městečku Candleford. Z pošty, centra celého městečka, pak Laura pozoruje příběhy lidí a jako začínající autorka je pečlivě zapisuje. (Gurtha)

Gurtha

Jedna vesnice, jedno městečko a spousta příběhů. BBC se drží toho, co jí opravdu jde, převést klasický (místy možná líný) příběh a přetvořit ho v podívanou, kterou si člověk nejen vychutná, ale bude se k ní chtít neustále vracet. Jednotlivé příběhy jsou nápadité, poprášené kouzelnou dobovou pověrčivostí a okořeněny dávkou toho správného anglického humoru. I když „hlavní“ postavou je Laura (skvěle vybraná a její kloboučkové kreace v první sérii jsou prostě úžasné), první a druhé sérii naprosto vévodí charismatická poštmistrová Dorcas Lane. V dalších sériích pak dostávají větší prostor i další postavy, vyzdvihla bych zvláště úžasnou Ruby Prattovou a samozřejmě nezapomenutelného Thomase. PS: Na první (vánoční díl) 2.série nekoukejte, pokud budete sami doma, nebo se alespoň pořádně zamkněte. ;-) ()

Mlle

Je s podivem, jak obrovské množství sociální psychologie si tento seriál i jeho předloha vetkly za cíl vměstnat do dialogů svých hrdinů. Jsou filmy, z nichž s obtížemi usoukáte jedinou podnětnou myšlenku, From Lark Rise to Candleford tvrdohlavě kráčí opačnou cestou. Postavy čtyř sérií tohoto románového přepisu se předhánějí v tom, kolik více či méně pofidérních morálních dilemat všedních dnů stihnou prožít, ale především zkonzultovat před zraky diváků se svými nejbližšími. Někdy je to plus a někdy mínus, dramatické dohady Lauřiných rodičů o domácnosti, genderu a penězích jsou často za hranicí toho, co stojí za to poslouchat. Zřejmý záměr však tvůrcům Lark Rise vyšel: vylíčit rozdíl mezi 19. a 21. stoletím. Série (ponejvíce snad čtvrtá) návodně poukazují na to, co jsme s pospolitým životem rodinných a řemeslných komunit 19. století ztratili: solidaritu, stálou kontrolu nejbližších, která jen málokoho nechá propadnout na dno, a z níž dnes zbyl jen nepochopený pocit přítěže, radost z dobře odvedené práce, nutnost dobře odvedené práce (a její význam pro celou komunitu), samozřejmé nároky na člověka i na jeho zodpovědnost vůči okolí, která se obrací v dobré a přináší dlouhodobý prospěch, nevyčerpanou, hojně sytící přírodu, ale také absenci nadbytku, závislost na počasí a na vlastním přičinění a nutnost fyzické práce. Přes to všechno zůstává Lark Rise to Candleford se svými komickými postavičkami různých vlastností příjemnou, oddechovou limonádou, nostalgickou pohádkou o starých časech k nedělní kávě. Skvělou práci tu odvedla Olivia Hallinan, u které lze jen hádat, zda sympatická hrdost její postavy vychází z ní samotné, nebo je jen součástí její postavy, mezi dalšími poctivými herci září Ruby Bentall, nezpochybnitelný talent, který bych ve filmu vídala ráda častěji, a to i v jiném než historickém tématu. Její postava, stejně tak jako svérázná dvojice Thomase Browna (Mark Heap) a milé Sandy McDade v roli Margaret Brown, dobíjí seriál potřebnou komediální jiskrou. ()

pipapa

Tohle se BBC opět povedlo. Přesně tak, jak to mám ráda. Bohatý děj=bezpočet rozmanitých figurek, postaviček a postav, jejichž osudy se proplétají v řadě naivních, komických, smutných i srdcervoucích sociálních interakcí. Tolik porozumění, lásky a vzájemné pomoci mezi lidmi z různých vrstev společnosti nenajdete hned tak v jakémkoli jiném seiálu. Při některých scénách se prostě nelze ubránit slzám. To vše umocněno kouzelnou výpravou a naprosto exkluzivními hereckými výkony. Pohlazení po duši vysoké kvality! ()

marusshhka

Výborný seriál z produkce BBC, nádherné kostýmy, scenerie, hudba... a samozřejmě skvělé herecké výkony, ať už je to poštmistrová Dorcas Lane (Julia Sawalha), která stojí v centru celého seriálu, nebo ostatní postavy a postavičky. Sice mi nejdřív trošku nesedla Olivia Hallinan v roli Laury Timminsové, zejména v první řadě, ale zvykla jsem si. Zatím nejvíc se mi líbila řada druhá a vývoj vztahu mezi Dorcas a Jamesem, který bohužel nakonec vyzněl do ztracena, ale kdoví? Pokud BBC natočí čtvrtou řadu, možná se James opět objeví:-). ()

xxlch

Naprosto úchvatný seriálek se spoustou lidskosti ,která se dneskaj nevidí.Každý v něm najde postavu,která se jakýmsi způsobem podobá lidičkám z dnešní doby.Bohužel ta dnešní je-i přes vymoženosti moderní doby-jaksi špinavější,hrubější a o moc více cynická.Díky skvělému zpracování titulků od- Rea_z1982- je to dokonalé pokoukání a je jen velká škoda že skončil.Snad se někdy v budoucnu tvůrci rozhodnou vrátit a budou pokračovat v natáčení.Vždyť v dnešní době je tohle to,co lidé potřebují-tolerance,ochota pomoci a pochopení!!!No a tady se kloubí vše dohromady. :-D ()

llydeb

Užila jsem si dobový jazyk. Také spoustu silných a propracovaných postav. Zobrazení "obyčejných" věcí jako je sousedská soudružnost (nebo naopak rivalita v duchu známého vtipu - Bůh se ptá vesničana, co si přeje. "Kozu." Bůh se ptá jeho souseda: "A co si přeješ ty?" "Aby mu ta koza chcípla!"). ()

brendik

Mám slabost pro britská kostýmní dramata, navíc když jsou z produkce BBC, to už je téměř samo o sobě zárukou kvality. Ale seriálu Lark Rise to Candleford jsem dlouho odolávala, protože má v rámci 4 sérií celkem 40 epizod, což je na mne trochu moc. Jakmile jsem si ale seriál pustila, tak obyvatele vesničky Lark Rise a malého města Candleford jsem si brzy oblíbila. Seriál se odehrává v 19. Století v malebné krajině Oxfordshiru, vystupují zde postavy z různých sociálních vrstev a prožívají své každodenní radosti a starosti. Velmi příjemná oddechovka. U seriálu jsem se nikdy nenudila a lituji, že již skončil. ()