...a Boh stvoril ženu

• Česko ...a Bůh stvořil ženu (viac)
TV spot

Osmnáctiletá Juliette žije u svých pěstounů v St.-Tropez. Nijak se nesnaží skrývat svou vzrušující krásu před muži, kteří na ni vrhají lačné pohledy. Ucházejí se o ni tři muži: záletník Antoine, jeho ostýchavý bratr Michel a postarší Eric. Protože ji její favorit Antoine využívá jenom jako objekt k předvádění, věnuje Juliette svou pozornost Ericovi; Antoine poté opouští St.-Tropez. Krátce nato se Juliette provdá za Michela, aby nemusela do sirotčince. Když se Antoine vrátí do města, Juliette mu znovu podlehne a chce Michela opustit. První a nejslavnější film režiséra Vadima v hlavní roli s jeho tehdejší ženou Brigitte Bardotovou. Snímek stál producenty 14 milionů tehdejších franků a vydělal něco přes dvě miliardy. Stal se mezníkem nejen v kariéře sexuálního symbolu šedesátých let - BB, ale také v koncepci produkce hvězdných filmů. (oficiálny text distribútora)

TV spot

MikO_NR_1909

Minimálne do tretej štvrtiny som to bral ako fakt vtipnú komédiu, od ktorej som očakával rozhodne menej. Postupom času som však zistil, že sa jedná predsa len o menej zvládnutú drámu o nevyrovnanom manželstve. A tak je nevyrovnané i tempo rozprávania, kedy rejža nestíha hnať svoje publikum ako napr. Truffaut v Jim a Jules, ktoré som videl včera. Pokiaľ nemáte teda silný rešpekt okolia, výdrž 200%, majetkové zabezpečenie a výzor modela, môžete na krásnu a problematickú Brigitte zabudnúť. A mladý hrdina mal iba toleranciu a úprimnú lásku :). ()

GilEstel

Od tohoto filmu jsem neměl veliké očekávání a příjemně překvapil. Čekal jsem lacinou romantiku s prezentací tělesných předností slavné BB. Ty ženské vnady tam byly, ale kupodivu příběh byl vážný. Člověk tak mohl sledovat, že mít pěkný vzhled a líbit se, je kolikrát pro ženu zničující. A to ne jen pro ní, ale i přátele, široké okolí a rodinu. Když Michele požádal svůdnou Juliette o ruku a ona souhlasila, hned v tom byl cítit malér a film byl od té chvíle vlastně jen napínavé očekávání neodvratného. Takovou čertici nemohl Michele nikdy uhlídat a nutno dodat, že ona sebe taky ne. Přemíra její sexuality dávala od začátku vědět, že nemůže být ženou jednoho muže. Její nespoutanost a drzost od začátku nabourávala možnosti rodinné idylky a kontrastovala se stereotypním životem v zajetých kolejích puritánské společnosti. Překvapivý závěr, kdy dovršení konečné tragédie odvrátil člověk, od kterého bychom to čekali asi nejméně, je jednoznačné plus a skvělé zakončení. Eric Carradin jediný znal celé pozadí věci. Ačkoli se profiloval v ději od začátku jako jednoznačný „záporák“, cosi se v něm pohnulo. On jediný mohl pochopit situaci a střízlivě ji vyhodnotit. Snad konečně pocítil vlastní vinu a svým konečným činem se pokusil napravit, co spáchal. Tento film se stal po právu legendou. Není to jen přelomový snímek pro Brigitte Bardot, ale i filmová revoluce v náhledu na ženskou sexualitu. 78% ()

dr.fish

Na rozdíl od jiných intelektuálních výronů zde nemám naprosto problém se srozumitelností díla. Vynikající film o tom, jak některé ženské hýbou světem aniž by chtěly a ještě se tomu diví. Všichni jí chtěj do postele a nikdo pro život, jelikož tyhle holky se k životu nehodí. Je to prokletí a zároveň motor lidstva. Chlapi jsou jí posedlí a zároveň se jí bojí. Ona ví, že je tak trochu děvka, ale sní o tom, že se stane světicí. Zcela současný námět, nadčasové. Nádhera. 90% ()

tomtomtoma

Filmy o mezilidských vztazích patří k mým nejoblíbenějším. Touha, chtíč, sex a láska jsou tím nejdůležitějším, co žene většinu lidí vpřed. A někdy je sráží. Je to nejsilnější hnací motor, který nás nejvíce naplňuje, uspokojuje, zrazuje, zraňuje a poškozuje. Bojujeme, utíkáme, podvádíme, krademe, loudíme, slibujeme, vyhrožujeme, vydíráme. Vše ve jménu lásky, za kterou se schovává touha a chtíč. Tento film mě svým zobrazením plně uspokojil. Navíc, když partnerské vztahy narážejí na překážku v podobě maloměšťácké morálky, zvyků a pokrytectví. Juliete (půvabná a zajímavá Brigitte Bardot) je mladá dívka s temperamentem, touhou po životě a ženskou krásou tvarů. Její smyslnost a divokost rozpaluje touhy a chtíče, rozehřívá srdce a zatemňuje hlavy. V ruku v ruce s tím ovšem vyvolává také žárlivost, závist a falešné moralizování. Přitom chce žít, ne jen přežívat. Michel Tardieu (dobrý Jean-Louis Trintignant) je fascinován ženskostí a živočišností. Dodává mu odvahy a překonává svůj vrozenou stydlivost, aby bojoval za svůj cíl, který před ním odhalil svou krásu a navždy jej pohltil. Michelův starší bratr Antoine (Christian Marquand) je samolibý floutek, který si rád bere to, co chce. Je přitahován živočišností ženy, ale nedokáže v žádném případě překonat svoji vrozenou maloměšťáckou pokryteckou morálku. Bere, ničí a vysmívá se. Eric Carradine (Curd Jürgens) je velmi bohatý muž, toužící vlastnit nejpůvabnější dívku městečka Saint Tropez. Je to pokušitel, který může nabídnout vše. Není ovšem zcela bez zábran a projevuje se u něj lidská soudnost. A tak se roztáčí nádherný kolotoč milostných vyznání, soupeření, slibů a důkazů. Živočišnost vítězí, pokrytecká morálka křičí a život se prožívá. Z dalších rolí: nejmladší z bratrů Tardieuových, bezprostřední Christian (Georges Poujouly), obezřetná matka bratrů pod vlivem vrozené morálky (Marie Glory), a Julietina zatvrzelá pěstounka paní Morin (Jane Marken). Pro takové ženy nejraději trpíme. Et Dieu... créa la femme. De soleil, les vagues de surf sur l'océan et le parfum enivrant de la lavande. ()

seeker23

Tak se mi zdá, že jsem viděl jiný film než mnoho ostatních tady ("nemorální hrdinka", "házení žen do jednoho pytle"...). Nejdůležitější na celém filmu je přeci právě ta vyjímečnost hlavní hrdinky, to, že si dělá co chce bez ohledu na konvence a morálku, řídí se srdcem. Takto nebývaly zobrazovány ani mužské charaktery (maximálně nějací dandyovští podivíni). Podle mě je právě tady jeden z impulzů k celé té formální i obsahové svobodě nové vlny. Minimálně jakési předznamenání. Spontánní hrdinka, která se nevejde do mužských ani dobových představ o chování a to jak dokonale je ztvárněna. Jeden z filmů, jejichž síla je v jednotlivých scénách, a děj je až na dalším místě. Takto si představuji film postavený (pouze) na hlavním hrdinovi v tom dobrém slova smyslu. ()

• Jedná se o jeden z mnoha filmů, který byl zakázán Legií slušnosti. (Krissty)
  • Brigitte Bardot ztvárnila osmnáctiletou dívku, ve skutečnosti ale bylo herečce 22 let. (M.B)
  • V tomto filmu si poprvé zahrály bikiny. (Brtniik)