Měsíc po premiéře svého filmu AVATAR vypustil James Cameron do světa dokument, který, nejen fanouškům, přibližuje složitý proces natáčení. V několika kapitolách můžeme například vidět převádění hereckých pohybů do počítače skrz motion-capture, tvorbu speciálních efektů, trénink a choreografii soubojů, skládání hudby, nebo vymýšlení pandorského jazyka. Vznik snímku AVATAR byl možný jen s tou nejmodernější technikou. (Davies182)

Sochorisko

Sice jsem velký zastánce Avatara a velice obdivuji všechny, kdo se podílel na jeho realizaci ale.. Zkusme nahlédnout úplně z jiné stránky, opomeňme teď jedno konkrétní dílo.. Vždyť ten film již není více filmem, to je neinteraktivní vizuální digitální hra, kde sledujeme věci, které sledovat nejdou jinak, než pomocí úprav, ano, je to sci-fi a fantasy ale kam to půjde dál ..? Nahradí skutečné herce také jenom animace? Vzpomeňme si na staré dobré westerny, nemyslím si, že by ve snímku "Vůně cibule" byla ona důležitá ingredience dodělaná nad rámec reality.. (ano jsem magor a není to úplně názor, který sám zastávám, je to pouze úvaha) ()

jjjerry

Pro mě velké zklamání, je tam jen pramálo ukázek animace a způsobu filmování. Hned je další střih a ukázky z filmu. Pak následuje pochvalování Camerona jak to měl promyšlené a co to dalo za práci, a šup další střih ukázek. Chtěl bych víc propracovaný dokument o natáčení a ne jen dlouhý "trailer" s pár minutama "z natáčení". ()

char_t

I největší odpůrci musí souhlasit, že Avatar je technicky naprosto unikátní. Ještě 4 roky po uvedení se neobjevilo nic, co by se technicky aspoň blížilo. I proto je tenhle dokument zajímavý pro každého filmového nadšence. Občas to sice s propagací filmu trochu přehání, ale technické pasáže vážně stojí za to. ()

draggo

Až potom co tohle shlédnete, si uvědomíte jakou práci to dalo, a jaký je James Cameron génius. Mnozí mi to budou zazlívat, ale Avatar je pro mě největší filmový zážitek všech dob, a tento dokument jen potvrzuje že mé TOPce vévodí zcela oprávněně. Opravdu nechápu lidi co jsou k veškeré té mnohaleté dřině lhostejní a film odsuzují./viděno na PC: 100% a 5*/ ()

FIBO

Tohle v podstatě není film o filmu jak tu někteří mylně píšou. Filmy o filmu obvykle nastiňují preview k aktuálně vycházejícímu filmu, ukazují strohé záběry z natáčení a obvykle obsahují víceméně povrchní informace a rozhovory (záleží jak kdo pojme co "film o filmu" je, film o filmu je spíš takový český zažitý výraz). Creating the World of Pandora byť je krátkometrážní, tak klasická měřítka našeho výrazu "film o filmu" nenaplňuje. Jeho účelem je divákovi nastínit rozsah a komplexnost práce, která jeho tvorbu provázela. Rozhodně nepředstavuje divákovi film (předpokládá, že ho divák viděl) ani nemarní čas rozhovory typu "Jsem rád(a), že jsem se na tomhle projektu mohl podílet" / "James Cameron je skutečně atypicky pracující režisér" apod. Ve dvaceti minutách je divákovi poměrně v rychlovce nastíněno, jakým způsobem se natáčení vyvíjelo, jsou představeni klíčoví tvůrci z jednotlivých departmentů a stručně popisují, JAK a konkrétně V ČEM komplexnost jejich práce spočívala. Zajímavý komentář, jak střihový proces začal ještě v preprodukci projektu. Jedinou nevýhodou bývá stručnost byť je dost konkrétní. Lze jen doufat, že jednou vyjdou na povrch i několikahodinové bonusy podobně, jak to James Cameron udělal u limitované edice Titanicu. btw: Škoda že z YouTube už odstranili celou cca. 10-ti minutovou pasáž, která byla zaměřená výhradně na scoring a Hornerovu práci. ()