Britská Indie počátku 20. století. Kolonizovaná země je zmítána prudkými náboženskými konflikty. Když se až doteď nejednotné muslimské kmeny společně postaví hinduistickému Maharádžovi, dosud neochvějné autoritě, je rozhodnuto, že panovníkův šestiletý syn Kishan, poslední symbol legitimity moci, musí být dopraven ze země do bezpečí v Dillí. Úkol je svěřen kapitánu Scottovi (Kenneth More), kterému se s hrstkou vojáků, guvernantkou Wyattovou (Lauren Bacall) a malým princem podaří uniknout z muslimského zajetí a dostat až do Haserabadu spravovaného britským guvernérem. Ani tady ovšem není bezpečno, z obleženého města se už není jak dostat, poslední vlak odjel několik hodin před Scottovým příchodem. Zbývá poslední naděje - stará parní lokomotiva Viktoria. (dopitak)

curunir

,,NEMOHOL SOM SI ZOBRAŤ LEPŠIU KNIŽNÚ SPOLOČNOSŤ. ÚPADOK A PÁD RÍŠE. ... RÍMSKEJ, NIE BRITSKEJ." __ Film trápi viacero nešvárov, J. Lee Thompson však nebol žiaden druhotriedny režisér (aspoň nie vtedy) a všetko tak prekrýva solídnym tempom, napätím a celkovým skvelým dobrodružným razením. Pokiaľ ide o samotné napätie, tak to je tu natoľko ukážkové, že by sa zaň nemusel hanbiť ani sám Hitchcock - ide o scény opravovania koľajníc a priam a la vertigo prechod/prejazd železničného mosta, kde sa hlavne pri záberoch z hora takmer zatočila hlava. Kamera tu na svoju dobu ponúka niekoľko nebývalo dynamických záberov. Nájdu sa tu však nedostatky ako technické (delové gule dopadajú vždy absolútne mimo útočníkov), tak aj logické (schovanie guľometu v zadnej časti vagóna čím sa mohol Lom sebarealizovať, pri poslednom útoku zachránil hrdinov len jednoduchý vjazd do tunela, atď.). Nezaškodil by ani výber výraznejšieho hlavného hrdinu, čím sa divácka pozornosť sústreďuje najmä na diabolského Herberta Loma. North West Frontier je síce zabudnutý, no stále dobre fungujúci dobrodružný snímok, ktorému nechýba už spomínané napätie a jeho vyše dvojhodinová dĺžka prejde rýchlosťou dobre rozbehnutého vlaku. (5. hodnotenie, 3. komentár k filmu) ()

dopitak

Výpravný historický epos z nepříliš „hrdostihodné“ části britské minulosti. Další train trip variace na „musíme se za každou cenu někam dostat, a tenhle vlak je naší poslední šancí“. Rozbité koleje, vyhozené mosty, domorodci útočící na koních a střílející z pušek, to všechno už jsme jako děti viděli ve Willy Fogovi, ale ono to fungovalo a funguje i v hrané verzi. Romantický motiv je tentokrát spíše upozaděn, zajímavé je sledovat, že Herbert Lom začal s rolemi zlosynů už před Pokladem na Stříbrném jezeře. Dobrý dobrodružný film, který ani přes delší stopáž nenudí. ()

MickeyStuma

Příběh o dobrodružné cestě se svým způsobem veze po obdobném námětu snímku „Přepadení“(1939), jen se pro změnu jede vlakem, děj se odehrává v Indii a motivem je převézt budoucího indického vládce v dětském věku do bezpečí před muslimskými povstalci, kteří povstali v severozápadní oblasti Indie. Cesta plná útrap při překonávání překážek na trati a neustálého nebezpečí hrozícího přepadení slibuje divákovi mnohé. Po krátkém úvodním proslovu vypravěče přejde příběh rovnou k věci, takže ona jízda trvá skutečně něco málo přes dvě hodiny stopáže celého filmu. Tempo je na svou dobu zcela přirozené, takže všechny události mají přijatelný vývoj a vytvářejí poutavou atmosféru v rámci nepřepalujícího napětí a dobrodružného hávu. Vše je tedy srozumitelné a nezatížené příliš dlouhými rozhovory. Pro nás je film navíc atraktivnější díky přítomnosti Herberta Loma, rodáka z Československa, v záporné roli. Co se týče kvality či výnosnosti filmu, samozřejmě se opět nejedná o žádné mistrovské dílo, ale právě díky jeho jednoduchosti stojí dvouhodinový filmový zážitek za to. I když je fakt, že některé části mohly být o něco dobrodružnější a snad i napínavější. Ale proti gustu žádný dišputát. ()

fragre

Takový kolonizátorský western z Indie, takže místo krvelačných Komančů jsou zde stejně krvelační indičtí povstalci či snad lstiví Afghánci. Skupina ušlechtilých a civilizovaných bělochů obého pohlaví prchá vlakem ze vzbouřeného území, vezouce sebou synka jednoho britské koruně přátelsky nakloněného (kolaborantského) radži, který má v budoucnosti (až budou všichni dosažitelní povstalci vybiti) usednout na trůn otcův a vládnout pod moudrým dohledem Britanie (krást v zájmu britských bank). Sympatičtí jsou jen ti domorodci,kteří slouží pokroku (koloniální vládě). Cestou vlakem nejsme ušetření sexuálního pnutí, krizí vzájemných vztahů, opravy kolejí, přejíždění vratkých železničních mostů pnoucích se na bezednými propastmi, masakrování krvelačných povstalců, kteří útočí proti kulometu tupou technikou " Nas mnógo", a poučení, že půlka světa je civilizovaná, protože Britové to tak zařídili. Rule, Britannia! Nejlepší nakonec - hraje tam Herbert "Cornel" Lom. Natočeno zručně, barevně a napínavě. ()

majo25

Skvelý snímok, až sa mi nechce veriť ten rok 1959. Dobrodružstvo takmer od začiatku po koniec a vynikajúce herecké výkony...super je, že nikto z nich nevybočoval. Štipka britského humoru (i toho indického), napínavý príbeh, zaujímavá zápletka, nádherná prírodná scenéria, hlavne teda pre širokouhlú kameru a veľmi veľa scén v exteriéri, čo je netypické na film z konca 50. rokov i na britskú kinematografiu. Ak by nebola kamera statická, bolo by to ešte lepšie. Pre mňa veľké prekvapenie. Hodnotenie: 90% ()