Caprica

Kanada / USA, (2009–2010), 13 h 57 min (Minutáž: 43–92 min)

Hudba:

Bear McCreary

Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcomson, Alessandra Torresani, Magda Apanowicz, Brian Markinson, Genevieve Buechner, Polly Walker, Panou, Scott Porter (viac)

Děj se točí kolem rodiny Graystonových a Adamsových, kteří žijí na mírumilovné planetě zvané Caprica. Brzy dojde k průlomu ve vědeckém vývoji a světlo světa spatří první robot s umělou inteligencí - Cylon. Nikdo nemá ani tušení, že by vše mohlo vyústit v nepředvídatelné následky, které mohou ohrozit celé lidstvo. Caprica je spin-offem seriálu Battlestar Galactica a představuje nám dění před 58 lety, než nastal "Pád dvanácti kolonií". (Fallen_One)

novoten

Neskutečně opojné. Setkání nefalšovaných kmotrů z Tauronu s vyšší společenskou třídou Capricy je plné emocí, zvratů, ztrát a cylonské atmosféry v každém kroku. A promyšlených, uvěřitelných a plných hlavních postav. Nejlepšími vedlejšími aspekty byli zprvu Vojáci jednoho (v čele s famózním Barnabasem v dokonalém podání Jamese Marsterse) a komplexní New Cap City, ve kterém by alespoň jedno odpoledne chtěl strávit snad každý. Postupem času ale hlavní slovo definitivně přebral nejkomplexnější hrdina seriálu Daniel Graystone. Nakonec i původně silně nestravitelná sestra Clarice získala svoji pevnou roli a její intriky se staly atraktivním pojítkem děje. Proto je obrovská škoda, že jsme nemohli vidět více. Závěrečná pětiminutovka uzavírá a zároveň naznačuje hodně. K dokonalému propojení s BSG chyběla jedna sezóna. ()

Djkoma

Co naznačila poslední "půl" sezona BSG, to Caprica bere jako vlastní motiv. Náboženské problémy na pozadí vývoje cylonů, vztahových dilemat, rozdílnosti "rasových" znaků a zvyků a rodičovská láska. Caprica působí silně retro stylem, přestože technologicky je to budoucnost. Byl jsem silně skeptický k možnostem náboženských a vztahových problémů a jejich nosnému potenciálu celého seriálu, ale autoři se zatím k tématu staví čelem a přesně vědí, co chtějí. Pokud se vše podaří, jak autoři zamýšlí, dostaneme úžasný prequel Battlestar Galactice, který prohloubí universum, postavy, jejich příběhy a ozřejmí jejich vývoj. Caprica je možnost, jak z úchvatné ságy udělat nezapomenutelnou. Tvůrci tak čelí velkým očekáváním, ale mají také velké možnosti. Zvládnou je? Dodatek po konci první a také poslední série: Zvládli to. Střed seriálu propadl skoro až do beznaděje, ale závěr graduje a poslední díl by se klidně mohl zapsat mezi nejlepší díly BSG. Uzavření příběhových linií, které navazuje na už legendární seriál s přesností i úctou. Takhle to má vypadat a díky, že seriál byl zrušen (a autoři si vědomi této možnosti natočili zakončení). Celkové hodnocení kousek pod 5*, ale stále je ta prostřední část moc, moc slabá. ()

Gimli

Jsem nadšen! Seriál dokázal udržet vskutku osobitou a velmi zvláštní atmosféru pilotního filmu a to po celou dobu! Škoda jen, že dost věcí zůstalo jen načrtnuto s jistou vizí do budoucna. Vzhledem k tomu, že díky naprosto neschopnému distributorovi už zřejmě další díly nebudou, je to jediné zklamání, kterého jsem se u Capricy dočkal. ()

H34D

Battlestar Galacticu vnímám jako noblesní, ba až magnificentní dílo, na které není hodno kydat kdejaký hnůj. Caprica sice není hnůj, ale je to "pokračování" jednoduše nedůstojné. Přes obrazovku nám probíhá spousta puberťáků a celkově, kromě chameleona Daniela Graystonea, plytké, občas nudné charaktery. Děj v náhledu působí zajímavě a je do něj vložena řada dobrých nápadů, jenže scenáristické rozepsání, v čele s dialogy (samé musíš to a ono, promiň, dostat zpět) působí spíše béčkově. O rozšíření světa BSG se téměř nedá mluvit, návaznost je vcelku malá, neboť jeden cylon jaro nedělá... Nadprůměrné, koukatelné, to ano, ale oproti legendě zklamání. 6/10 ()

Caszidy

Věčná škoda. Věčná škoda, že tenhle masterpiece nedostal více prostoru. Alespoň jedna další série navíc by stačila, jelikož Caprica má všechno! Dokonale vytvořený svět odrážející všechny problémy současného lidstva. Od náboženské nesnášenlivosti, terorismu, chamtivosti gigantických obchodních korporací, až po slepou víru, že technologie nám přinesou vše, po čem jsme kdy toužili. Troufám si tvrdit, že Caprica bez problémů obstojí i bez nějaké hlubší znalosti samotného světa Battlestar Galacticy. Skvělé herecké výkony v čele s Ericem Stoltzem a tradičně geniální hudební složku Beara McCrearyho možná lehce sráží nízkorozpočtové trikové scény, těch ale naštěstí není až tolik (i když bych si dokázal představit designově daleko slušivější podobu např. Holobandu). Útěchou na fakt, že se seriál dočkal pouze jediné řady je alespoň fakt, že tvůrcům bylo zrušení oznámeno s dostatečným předstihem a stihli tak většinu příběhových linek vcelku uspokojivě uzavřít, včetně závěrečné sekvence, která nám v rychlosti nastínila, "jak a proč". Stejně se ale po posledním dílu dostavuje neutuchající pocit "zaříznutého potenciálu". ()

PanCitron

Natěšen úvodní epizodou přišly první díly a já osobně pocítil lehké zklamání. Samozřejmě celý ten svět byl naprosto úžasný, byla tam politika, náboženství, Mafie a mě to bavilo, jenže bohužel to celé trochu zabíjela řekněme "hlavní linie" první devítky epizod týkající se V-worldu a překvapivě i Cylonů. Naštěstí se to všechno částečně změnilo a druhá polovina seriálu nabrala na obrátkách . Poslední epizoda byla rozhodně perfektně vygrádované finále se vším všudy a naneštěstí i včetně jakéhosi konce. Přesto je škoda, že další příběhů už se nedočkáme - potenciál to rozohodně mělo, alespoň minimálně vyrovnat se BSG nejlepší epizoda: 1x18 - Apotheosis ()

JohnCZ

Zatímco Firefly bych přirovnal k mixu sci-fi a westernu, tak Capricu bych mohl označit jako mix sci-fi a noirovky s důrazem na charaktery postav. Caprica vyčnívá v tom, v čem excelovala i původní Galactica - v kvalitně napsaných postavach, uvěřitelných charakterech a v mnohavrstevnatém ději. Strašně se mi líbí kontrast Caprického futurismu střetávajícím se s fanatickým náboženstvím Gemenonu a mafiánským prostředím Tauronu. Svět Dvanácti kolonií Kobolu je totiž promyšlený a tím pro diváka velice atraktivní. A samotná linie o Cylonech plyne jen tak mimochodem... a proč by vlastně ne? Vždyť už původní Galactica vtloukala divákovi do hlavy, že Cyloni vznikli vcelku náhodou. Důležité je, že podstatné otázky byly zodpovězeny a i přestože byl seriál zrušen, tvůrci stihli natočit epilog, který tak trochu odhalil, jak mohla dějová linie Capricy v další řadě pokračovat. Kdo by nechtěl vidět, jak se "děti lidstva" vzbouří proti svým stvořitelům, že ano? Are you alive? The simple answer might be: you are alive, because you can ask that question. ()

M.Macho

Seriál se pozvolněji rozbíhá, ale po pár dílech se tempo zrychluje, události kumulují a krystalizují. Postavy se podivuhodně proplétají, dělají chyby či se jim v méně případech daří držet situaci od kontrolou. Vše fantasticky spěje k interplanetárnímu kolapsu. Malou pochybnost mám nad věkem malého Adamy - ale asi něco zažil, tudíž může na stará kolena vyvádět s holohlavými krasavicemi. Jako série obrazící pomalý příchod konce světa je to mrazivé a bezvýchodné... ()

PKD

Majstrštyk,který je díky bohu ukončený. Po všech těch fakt dlouhých pauzách,kdy se člověk bál,jestli dostane další díly,kdy je dostane a jestli je VŮBEC dostane. Skvělá hudba. Perfektní znělka. Propracované postavy,do puntíku. Propracované scénáře (již ne,tak vždy do puntíku),etc. Naprosto nekompromisní ukazovák,namířený zcela očividně proti křesťanství (bravo!!!). Neskutečně dokonale vyfabulovaný svět,vlastně několik světů,a každý jiný! Jen si vybrat. Vznášející se vzducholodě nad městem,jako vystřižené z Gothamu:) a hl.a především-vysvětlení,proč jsou C.y.l.o.n.i (CYbernetic LifefOrm Node),na lidstvo tak nastartovaní. Třešničkou na pomyslném BSG dortu,je ještě ukázka vzniku 1.organického Cylona atd. P.s.díky této sérii,také oceníte Blood and Chrome. Kterýžto má na Capricu,hned několik odkazů. Bude trvat hodně dlouho,než v této oblasti vznikne něco podobně,nepodbízivého. ()

Toj

Ošklivý a chudý mladší sourozenec seriálu Battlestar Galactica... Navzdory tak strašně nízkému rozpočtu, že se divák cítí až trapně za příšerné CGI animace, se podařilo vytvořit seriál, který jde dál než seriály jiné. Tématizuje etickou a náboženskou problematiku, otevírá zcela nové perspektivy a k různým problémům se staví, tak jak si to může dovolit jen seriál z vlastního vesmíru. Geniálně je zde budovaná vlastní mytologie, inovativně se pracuje se stylem, pestře jsou vybírány motivy a témata.... Smutné je, že seriál kvůli nepříliš vábnému povrchu a komplikovanému jádru se stal nezkousnutelelný pro diváky, nedostal víc peněz, ale byl zrušen. Na druhou stranu potěší, že závěrečný díl docela šikovně uzavírá celý seriál.. ()

Sheldra

Hlavním problémem Capricy je to, že od ní všichni čekají druhou Galacticu. To je asi důvod, proč jsem se do tohohle seriálu ze začátku nemohla dostat. Tempo je pomalý, akce pomálu, a co si budeme povídat, hrdinové toho charisma taky nemají zrovna na rozdávání. Dokonce jsou tu postavy, který mě přímo štvou (hlavně Zoe Graystone, ztělesněná tak neskutečným nemehlem, že se nemůžu ubránit myšlence, čí je to dcerka / komu dala blow job). Prvních pár dílů je solidní nuda a proto to asi spousta lidí vzdala. Kdo vytrval, byl po zásluze odměněn. Ono to totiž nakonec ke Galactice nemá tak daleko, jak se zdá - psychologie, propracovanost příběhu, nečekaný zvraty, hrdinové dostávají řádsky na prdel, demagogie atd. Děj se rozjíždí podobně jako herci a posledních pár dílů jsem se od bedny prostě nehla. Kdybych hodnotila druhou půlku seriálu, dala bych 5 bez mrknutí oka. ()

Petroff

Zatím občas dost divný dialogy, kdy lidi neříkaj, co by měli, aby osvětlili nějakou situaci, skutečnost... prostý sdělení fakt, která jsou pro situaci dost zásadní... hodně z věcí, co se občas dějí jsou hloupě "klasicky náhodný", případně rovnou blbý, ale co... Na druhou stranu z toho cítím prima scífko... Já nemusím laserový bitvy a tak, takže mi dost vyhovuje trochu komorní retro (často až do noir) atmosféra. K tomu slušnej vizuál... 3.ep.:tušim, že chápu podstatu "božskýho poslání" Zoe - good!! velmi good, ač mi to do teď přišlo hloupě "nábožně" podaný. Virtualizace NETu mi přijde v poho, zvláštní jsou ale VHS kazety a CRT monitory na fízlárně, ale to jde zas asi o "atmo", která - musím se přiznat - se mi zamlouvá. !! ... Budu pokračovat... zatím 3-4*--- poznámky pod čarou, spoilery: nesnáším postavu Clarice Willow - odporně mi připomíná Ilonu Csákovou, na 12-ti známých světech existuje 1ks revolučního procesoru, hmm...jasně... Co se týče globálního pojetí, sledujeme "elity", které rozhodrují o osudech, budiž... svět je ale jinak zoufale prázdný, i když to není znát. Zajímavá, ale i trochu hloupá mi připadá absence 3 robotických zákonů, ale on celej ten "vesmír" je takovej divnej... takže no problem....4* jsou asi jasné. Stupidit je tu fakt dost, zvlášní ale je, že mě nijak nepobuřujou, jen je sleduju, ale pořád se klidně bavím... dobré.. ()

Martrix

Po shlédnutí první řady (téměř na jeden zátah) mohu jen konstatovat, že jsem nikdy neviděl tak skličující seriál, plný úzkosti, bolesti... . Snad žádná postava v Caprice není šťastná. Všichni jsou něčím drásáni a drceni. Ať už je to dívka zavřená v těle robota, dívka zavřená ve virtuální realitě, otec který hledá dceru... prostě všichni jsou týráni událostmi. Pokud někdo čekal něco jako BSG, tak na jednu stranu ano. Vztahy jsou stejně vyhrocené, scénář stejně inteligentní, režie má nadprůměrnou úroveň a herci hrají jako z partesu. Slabina jsou místy špatné triky, což se ovšem vzhledem k jejich množství dá přehlédnout a misty otravné dějové linky, řešící např. příčetnost Mrs. Greynstone. Nicméně i tak jsou v BSG i v Caprice, ženské postavy neuvěřitelně napsané a stejně neuvěřitelně zahrané. Více než sci-fi, je Caprica drama. A dost drsné. ()

bartias

Spin-off Battlestar Galacticy má daleko ke svému předchůdci nejen tématem, ale i kvalitou. Děj odehrávající se zhruba padesát let před BSG se soustředí na několik postav, jejichž osudy jsou více či méně propletené. Ne všechny jsou ale zábavné – a ty, které takový potenciál mají, postrádají dynamiku. Děj prvních devíti epizod se poměrně vleče. Linie s teroristy nebo snahy zabrousit do psychologie jsou nudné, téma průmyslové špionáže a kybernetického i skutečného světa gangsterů zůstávají nevyužité. Pro svou zdlouhavost nakonec začne nudit i ta "historie zrodu prvního Cylona". Kdyby nebyla BSG jedním z nejlepších seriálů vůbec, vůbec by nemělo smysl čekat na další díly a dát Caprice druhou šanci... Zbývajících pět epizod nakonec odvysílaných v jednom tahu zrychluje tempo. Je vidět, že o předčasném konci seriálu bylo rozhodnuto dlouho dopředu a tvůrci měli čas dějovou linii uzavřít. Proto vytáhli z rukávu i nápady, které si asi šetřili na později. Finále se povedlo a konečně je aspoň z 80% takové, jaká měla být Caprica celou dobu. Pozdě ale přece. ()

Laerry

Povedenou první půlku série postupem času začně nahrazovat rozbředlé rozmělněné vody pseudonáboženského fanatismu, který zaplňujel většinu stopáže na úkor nějakému smysluplnému ději. Je tedy dobře, že si seriál zachoval důstojnost a skončil první sérií, takže se z toho nestala nějaká překombinovaná sci-fi soup opera. ()

sochy.zirafka

Proč? Proč?! Kdyby na to ti ignoranti v USA koukali místo na idiotské reality show, mohli jsme se těšit z kvalitního a nápaditého spin-offu jednoho z nejlepších seriálů všech dob. Mé nadšení je spláchnuto do záchodu, stejně jako seriál samotný. ()

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

11.04.2014

Seriálová válka lidí a Cylonů začala už v Battlestar Galactice z roku 1978, její nejpamátnější okamžiky však přišly až po roce 2003. Stejnojmenná televizní minisérie totiž nastartovala temnou… (viac)