Doylov okrsok

• Česko Doylův okrsek (viac)
Kanada, (2010–2014), 56 h 31 min (Minutáž: 44–45 min)

Hudba:

Jim McGrath

Allan Hawco, Krystin Pellerin, Mark O'Brien, Marthe Bernard, Sean McGinley, Lynda Boyd, Bob Cole, Shaun Majumder, R.H. Thomson, Julia Kennedy, Ari Cohen (viac)

Vyšetřování zločinů a bouřlivé vztahy jsou náplní této svěží novodobé krimikomedie, která se točí kolem Doylovy rodiny. Otec Malachy Doyle (Seán McGinley) a syn Jake Doyle (Allan Hawco) provozují soukromou detektivní agenturu, a proto se musí snažit, aby to mezi nimi klapalo a nemělo to dopad na profesní činnost. Toto detektivní duo brzy zjistí, že kde jsou peníze, tam jsou také zločinci. Jejich případy jsou hodně komplikované , od bankovních loupeží, přes žhářství, podvádění partnerů až po ztracené náctileté, a samozřejmě také náhodné vraždy. Seriál je zasazen do půvabného městečka St. John's na kanadském ostrově Newfoundland a jeho pohledný hlavní hrdina – 30ti letý Jake, rozhodně stojí za pravidelné sledování. (Universal Channel)

Ezis

Bláznivá, ale ne hloupá kanadská krimikomedie. Pokud jste viděli pár krimikomedií z USA a myslíte si, že tahle bude podobná, tak vás můžu ujistit, že ne. Třeba už jenom to, že je situovaná na ostrov Newfoundland a má silnou místní atmosféru. Ta se odráží už v názvu "Republic of Doyle" - Newfoundland byl až do 40. let hrdou britskou kolonií (třebaže většina obyvatel byli Irové), a když se ve 40. letech měli rozhodnout, jestli se připojí ke Kanadě nebo vytvoří nezávislou "Republic of Newfoundland", připojení ke Kanadě získalo jen těsnou většinu. ... Na tomhle seriálu si cením hlavně toho, že hlavní postavy drží spolu, nehádají se kvůli hloupostem a na nic si nehrají, ani seriál sám není nějak křečovitě vtipný a umí si dělat legraci sám ze sebe. Jak to nazve jedna postava - "Quaint Location Crime Fiction" ("krimi zasazené do roztomilého odlehlého místa"). Čechům by mohlo být blízké to, že město St. John's, kde se seriál točil, má jen 200 000 obyvatel a je to jedno z nejstarších měst v Kanadě, takže vytváří příjemnější atmosféru než moderní velkoměsto. A rvačky ve starých irských hospodách a automobilové honičky na útesech nad Atlantským oceánem opravdu stojí za to. ... Komedie je to skvělá, a originálních nápadů a hlášek je tu tolik, že to ani spočítat nejde. Mně utkvěla tahle scéna - asi kvůli tomu newfoundlandskému specifiku, i když není zrovna z těch nejúdernějších: Nebezpečný zločinec si najme místního exota, aby mu sehnal co nejlepší zbraň. A ten mu donese 100 let starý revolver s tím, že to je nejlepší kousek, jaký mohl sehnat - velká vzácnost, jeden z mála dochovaných revolverů vyrobených přímo na Newfoundlandu v době, kdy ještě nebyl součástí Kanady... Kvalita jednotlivých dílů kolísá a časem se objeví hluché dějové linie, jako že se třeba pořád vrací otravní příbuzní a zaplétají Doyleovy do svých problémů. Prý to bylo proto, že CBC strašně spěchala a Allan Hawco musel scénáře psát na koleně při natáčení. Ale přesto můžu Republic of Doyle doporučit. Pokud rozumíte anglicky (kanadská angličtina je snadno srozumitelná a newfoundlandský přízvuk je v reálu příšerný, ale tady dost umírněný) a máte rádi krimikomedie, sáhněte i po téhle - je volně přístupná na internetu. Pro mě jsou první 3 série rozhodně to nejlepší, co jsem v tomhle žánru kdy viděla. (Pár neobvyklých slov, se kterými se tu setkáte: RNC - Royal Newfoundland Constabulary (=královská policie na Newfoundlandu), sleeveen - vychytralý člověk, co si vždycky ví rady a ze všeho se vykroutí, Skipper - kormidelník, tady univerzální oslovení staršího muže, Ponzi scheme - pyramidová hra.) ()