Koniec sveta

(TV film)
  • Česko Zánik civilizace (viac)
USA / Kanada, 2008, 90 min

Reg E. Cathey (rozprávač)

Zajímalo vás někdy, co by se stalo, kdyby najednou zmizeli všichni lidé na planetě? Jen si to představte. Sluchátko u telefonu se houpe ze strany na stranu, auta se neovladatelně řítí silnicemi, letadla se hroutí k zemi, atomové elektrárny zůstávají regulované automaticky... Ale do kdy? Dokument nabízí zajímavou představu o tom, jak by se planeta vypořádala s nemalým dědictvím, které by po sobě lidé zanechali, pokud by najednou zmizeli. Nejedná se zde pouze o železobetonové stavby, železné konstrukce, asfaltové cesty, mramorové památky, nebo obrovské vodní elektrárny, které krotí divoké vody, ale také o mnohé lidské zásahy do přírody, jako ničení biomů světa včetně hubení živočišných druhů. Lidé by po sobě ale také zanechali jaderný odpad a atomové elektrárny, které by bez regulace člověkem způsobili ekologickou katastrofu na celé planetě. Dokázala by se planeta zotavit z devastace, kterou prošla za existence lidí? A pokud ano, za jak dlouho a zůstalo by po lidech vůbec něco? (Crucifere)

Wiikii

Hezky zpracovaná myšlenka o tom, jak by to vypadalo kdyby náhle zmizeli ze světa lidé, co by se dělo, jaké by to mělo následky atd... Celý dokument je naplněn mnoha informacemi, ale popravdě takovýchto dokumentů bylo natočeno mnoho a téměř vždy se mluví o tom stejném, jaderné elektrárny, domácí mazlíčci, Eiffelova věž, socha svobody. Zde to není o moc jiné, ale jak už jsem napsal, zde je mnoho informací a dobře řečeny v kontextu věci. Takže sledování je o něco lepší než u podobných dokumentů. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

Petike

Odhliadnuc od stupídneho slovenského distribučného názvu, toto (a následný seriálový spinoff Aftermath) je príkladom skutočne kvalitného špekulatívneho dokumentu. Naozaj do detailov premyslené následky prostého nápadu o záhadnom zmiznutí ľudstva zo sekundy na sekundu. Závery o postupnom rozpade ľudských artefaktov a pozostatkov priemyselného znečistenia a opätovnom zdivení Zeme ma síce neprekvapili, ale všetky boli pekne názorne zdôvodnené. Oceňujem aj to, že na rozdiel od Life After People nebola polovica dokumentu zabratá znudenými interview s odborníkmi. ()

Zetwenka

Viděno znovu a tentokrát zároveň s Planeta Země po vymření lidstva (TV film) (2008). K porovnáním, něco se mi líbilo zde, jiné úseky v druhém zmíněném. V rámci rozsahu shrnuto a stručněji představeno jak by  mohla probíhat obnova planety bez  nás. ( za např.+ oproti Planetě Zemi p.v.l. bylo více zmíněno o zvířatech a jejich úskalí opuštěnosti -zoo, farmy, hospodářská zvířata, zdivočelí psi, jaderné reaktory a spady z různých chemických továren při nefunkčnosti energie, požáry) za - rozpad a rozklad budov věcí, to bylo zase více popsáno v PZPVL vodní ekosystém, mokřady, řeky, přehrady) V letu jsou tu zmíněny hypotézy od problémů s elektřinou, zvířaty, jadernými elektr. rozpadem sutinami a postupné pohlcování vegetací, náletovými dřevinami,  oceány a celkovou rehabilitací  planety. ()

FFilipCZ

Země se bez nás obejde, ale my bez ní nepřežijeme.... Hodně zajímavý a poutavě natočený dokument, který nám poskytne příležitost zjistit, jak nakládáme s "naší" Zemí a za jak dlouho je schopna si s naším působením poradit. Paradoxní je, že nejdéle z lidských výtvorů nevydrží mrakodrapy či technologiemi, nápady a vymoženostmi překypující stavby. Nejdéle budou odolávat pyramidy a Velká čínská zeď. Trvalo nám tisíce a tisíce let, než jsme z planety Země udělali to, čím dnes je, ale přírodě bude trvat jen pár stovek let, než si vše vezme zase zpět. Na závěr bych vyzvedl grafické zpracování, naopak hvězdu dolů dávám za přílišně zaměření na USA a jeho okolí, Evropa je tam jen zřídka. Přeci jenom je vidět, že film byl vytvořen Američany. ()

Ryuuhei

Vůbec to nebylo špatné, hlavně ze začátku hodně poutavé a zajímavé. Sám jsem zjistil hromadu věcí, které by mě v souvislosti se zmizením lidstva nenapadlo. Bohužel, od poloviny se to spíš táhlo, v některých případech zbytečně opakovalo a časové skoky byly zbytečně malé. Ale jinak hodně dobrá podívaná, která v člověku zanechá mnohé myšlenky. Nelze nepodotknout ani občas výborně vyvedené až realistické efekty. ()