Pomáhať a chrániť

(festivalový názov)
  • Česko Pomáhat a chránit (viac)
všetky plagáty

Komediální thriller POMÁHAT A CHRÁNIT se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho ¨C podobně jako všechny ostatní členy místní policie ¨C pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále. (oficiálny text distribútora)

agentmiky

Bratrská dvojka se jménem McDonagh zaručuje perfektní anglický humor, který si nebere žádné servítky a servíruje divákům jeden vtip za druhým (pár z nich samozřejmě i dost nekorektních). The Guard se může pochlubit svým zasazením na irský venkov, kde to číší buranstvím a hlavně syrovostí. Tudíž musím označit obsazení Gleesona do role nekonvenčního policisty jako geniální tah, který nemohl přinést nic jiného než úspěch. Jeho postava byla tak divná a netradiční, že jste si ji pomalu zamilovali po pár minutách. Vybrat Dona Cheadlea jako agenta FBI působilo jako podařený protipól. Ve filmu najdete mnoho komických a zábavných situací, které jsou ale podařené a mnohokrát u nich smích prostě nezadržíte. Anglický humor není pro každého, to je pravda, ale člověk mající ho v oblibě si film celých 92 minut bude užívat. Příběh i scénář bych také zařadil mezi ty lepší, Strong si to ve vedlejší roli gangstera povodil jako nic. Na podobný snímek v Bruggách to sice nemá, ale je to dost podařený kousek z tvorby našich přátel za kanálem La Manche. Za mě dávám 81 % ()

Sonnery

Abych nejlépe přirovnal mé pocity, tak si představte, že je vám tak maximálně 35 let a o Vánocích čekáte pod stromečkem kolo. A pak nastane tak kouzelná, sváteční chvíle. Dárky se rozléhají kolem stojánku, prskavky, svíčky, vůně lesa a cukroví. Najednou se váš pohled upne směrem, kde je obrovský balík s vaším jménem. Ach ano, ono kolo! Vyrazíte k balíkokolu hrdinně kupředu, porazíte babičku a zašlápnete psa. Pak rozsápete balící papír, krabici, nakonec strčíte svoje pařáty dovnitř a tam jsou místo raketovýho kola Lance Armstronga dvě obyčejný šlapky (na kolo, ty dvě dívčiny by mi udělaly radost). Díky táto ()

Malarkey

Naprosto perfektní detektivní komedie z Irska. Brendan Gleeson je naprosto boží a Don Cheadle se do své role taky naprosto božsky obul. To Vám vlastně sami potvrdí ve scéně, kde se kompletně ožerou, což je na Irsko typický, a všecko ostatní v tu chvíli pro ně je v tu chvíli daleko osobnější. Já jsem ani nemusel bejt ožralej, abych věděl, že tenhle film pro mě od té chvíle bude také obrovskou osobní srdcovkou, kterou z hlavy nedokážu vymítit ani bandou vymítačů. ()

Cervenak

Kandidatúra na najzábavnejší úlet roka. Má to úplne jednoduchý a priamočiary príbeh bez akýchkoľvek zvratov či prekvapení... ale na to serie pes za bicyklom, pretože Brendan Gleeson má životnú formu, záporáci filozofujú, matka sa zúčastnila orgií a scenár je hláška na hláške ("Jasné, že sme do IRA pribrali teplošov, bol to jediný spôsob, ako infiltrovať MI5."). No a westernové finále to samozrejme spečaťuje. ()

Pepinec

Zaplať pánbůh, že nebylo vtipné úplně všechno. Proti takové kadenci by totiž při stoprocentní úspěšnosti nebylo ani pomoci, ani ochrany. Na emigraci do Irska to nevidím, ale na návštěvu si tam čas od času zajedu moc rád. Jen, jestli mužů poprosit Gleesona - kdybys mi někdy chtěl s něčím pomoct, zeptej se mě nejdřív, jestli chci já, jo? (Challenge Tour 2015, film č.5) ()

• Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)
  • Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)