Po Praze a Budapešti nás vyprávění dramatizace Vančurova románu Útěk do Budína přenese do překrásné podtatranské přírody. Na statku Tomášova otce, Štefana Barányho, slavili milenci Tomáš a Jana velkolepou svatbu.

Ale jejich manželství se dostalo brzo do slepé uličky. Štefan o tom říká, že si mladí manželé nedovedou vážit vztahu, který tak lehko získali. Platí to zejména o Tomášovi, který nerad pracuje a pěstuje po okolí flirty. Jana trpí a Tomáš se vymlouvá. Nechce ani s Janou do Prahy, kde chtějí uvést do pořádku svá přerušená studia. Štefan se nabídne, že Janu doprovodí. Návštěva nedopadne nejlépe. Matčina neuróza se zdá přerůstat v duševní chorobu. Paní Myslbeková trpí stihomamem a s dcerou a Štefanem už nenalézá žádný prostor ke komunikaci. Po návratu se Štefan z posledních chvil snaží udržet krachující hospodářství. Tomáš lhostejně přihlíží a peníze by jen utrácel. Vztah, který má Štefan k Janě, se nepozorovaně mění. Oba jsou si vzájemně oporou v těžkých chvílích a váží si jeden druhého, ale Štefan i uvědomuje, že bližšího a krásnějšího člověka ve svém okolí nemá. (Česká televize)

Hrajú