Novátorský advokát 18. století William Garrow se vrací na Old Bailey, aby prosazoval práva vězňů proti státu, čímž si dělá nepřátele v řadách mocných. Drama zasazené do Old Bailey v georgiánském Londýně do prostředí korupce a sociální nespravedlnosti na motivy skutečných právnických případů z konce 18. století. Každá epizoda začíná analýzou kauzy na základě dobových záznamů z archivů v Old Bailey, od znásilnění a vraždy až po velezradu a úplatkářství, a sleduje Williama Garrowa a jeho společníka Johna Southouse při snaze odhalit pravdu či bojovat za spravedlnost. V době, kdy obhájce figuroval v menšině případů, hájil mladý Garrow slabší a zavedl nekompromisní křížový výslech svědků obžaloby, čímž položil základy dnešního moderního právního systému. (Viasat)

Snorlax

Ani Garrow se sice neubránil současnému trendu do všech filmů instalovat ukřivděné černochy, nebo sexuální menšiny, ale zbývajících 10 dílů bylo naprosto dokonalých. Politické intriky, snaha o nové pojetí uplatňování práva, výborné herecké výkony a především excelentní scénáře, to vše stvořilo seriál nadmíru koukatelný. ()

tahit

Jakkoli je zřejmé, že skvělá produkce britské BBC tentokráte ve službách dámy se zavázanýma očima s váhami v rukou, bohyně spravedlnosti, opět v plné parádě ukazuje své kvality. A když to nehýří oslňující výpravou, tak dramata ze soudní síně dávno uplynulých dob jsou spíše komornějšího duchu s důrazem na kvalitu. Řekněme, že kromě sympatického hereckého výkonu v postavě Williama Garrowa (Andrew Buchan) zdobí seriál i brilantní dějová rozličnost a pozoruhodná kombinace načrtnutých typů lidí všeho druhu. Potažmo seriál nesoudí mravy svých postav, ale zajímavým způsobem především zkostnatělost právního řádu tehdejší Velké Británie. Chcete-li si tedy alespoň užít pár večerů, kde netečou potoky krve, a máte rádi napětí, tak vřele doporučuji. ()

Big Bear

Parádní záležitost. Mám v neskonalé úctě muže typu Williama Garrowa. Byli to oni - často zcela osamocení jedinci, kteří tvořili dějiny, v tomto případě dějiny moderního práva. V 18 stol. se dostat před soud smrdělo vždy pěkným průserem. V lepším případě z obvinění z nějakého těžšího zločinu smrděl doživotní výlet do Austrálie do nějaké z trestaneckých kolonií (kde to fakt nebyl žádný med), v horším oprátka - tedy dle britského způsobu pomalé pověšení za hrdlo a několik minut dušení vlastní vahou.... Metody Garrowa, který to dostáhl až na soudce (a který zavedl mimo jiné i křížový výslech svědka či obžalovaného) se pak roznesly do všech dominií i do Ameriky, zkrátka všude tak kam vstoupila noha Angličana... Je dobře, že BBC o tomto muži natočila tento osmidílný seriál. Herecké výkony jsou skvělé, hlavní hrdina má charisma a celkově celá výprava je velmi zdatně provedena. Kostýmy, paruky, místnosti osvícené svícemi ve svícnech, zaplivaný Londýn i vykuřovaný soudní dvůr... Páni advokáti i spodina... Zkrátka paráda. I délka jednotlivých dílů je velmi příjemná a zároveň dostačující ! * * * * * ()

flanker.27

Skvělý seriál, jehož existenci a vysílání jsem zaregistroval úplnou náhodou. Podoba anglického práva 18. století rozhodně poněkud boří představy "staletých tradic ostrovní demokracie", panství práva a spravedlivého soudního procesu. Kdo má rád filmy ze soudní síně a trochu té historie, okořeněné tradičním kvalitním přístupem BBC, přijde si na své. ()

Arsenal83

Zistenie, že niekto mal v nespravodlivom svete zmysel pre spravodlivosť už aj v právne veľmi pokrútenom 18. storočí je viac než potešujúce. Právnik, ktorý by morálne predčil asi aj 95% súčasných právnikov, ktorí s právom nemajú nič spoločné, sú to len ohýbači paragrafov. Vtipné dialógy, britský humor vo váženej súdnej sieni sa tu miešajú s kvalitnými právnickými prípadmi danej doby, až si človek spomenie, aké sú dnešné nespravodlivé súdy vlastne spravodlivé. Celkový dojem v mnohých ohľadoch lepší než väčšina moderných seriálov z právnického prostredia. Pre priaznivcov romantiky, ale nie príliš presladenej, prináša seriál aj tento rozmer. Seriál je rozdelený na 3 série po 4 časti – tá posledná sa mi zdá, že už trochu stráca dych. ()