Wax, or the Discovery of Television Among the Bees

USA / Nemecko, 1991, 85 min

Réžia:

Scenár:

David Blair

Wax je v dokumentárním stylu natočený příběh muže, který je potomkem slavného včelaře Jamese "Hive" Makera. K rodinné tradici patří kromě včelařství i spiritismus a tak se jednoho dne stane, že hlavní hrdina, zaměstnanec ve zbrojním průmyslu, shledá, že k němu přes jeho včely promlouvají mrtví. Mrtví jej volají doprostřed pouště, k místu, kde došlo k prvnímu pokusnému výbuchu plutoniové bomby, a které dnes tvoří hranici světů. Odtržen od světa každodennosti a chráněn jenom včelařským oblekem, vydává se cestovatel vstříc mrtvým. Jeho cestu vede televize, kterou mu včely importovaly do hlavy, a skrze niž mu vysílají zprávy v Kainově jazyce. (Pafl)

honajz2

Tož to je řádná haluz, tohle... Naprosto nenápadný film a po jeho zhlédnutí bych se ho nebál označit za jeden z největších mindfucků všech dob. Vizuál působí neskutečně lacině a levně, jak horší amatérský film, kterému by se dalo snadno vysmát, ale z nějakého zvláštního důvodu mě dokázal fascinovat a komentář vypravěče k němu padl jak ulitý. Nejzajímavější na tom všem je ale příběh, který... no, začněme takhle: SPOIELRY Muž jménem James, pracující na letišti a žijící s (asi?) manželkou Melissou, se ve volném čase věnuje včelařství, stejně jako jeho děda, po kterém zdědil úl. Jednoho dne na něj začnou mluvit (dle Jamese to jsou mrtví lidé) a do mozku mu zavedou televizi, ve které mu vysílají zprávy v Kainově jazyce. Tohle si můžete přečíst už v obsahu a pokud se vám to zdá málo bizarní, jen si počkejte, ten film je totiž s každou přibývající minutou bizarnější a bizarnější. Včely pošlou Jamese doprostřed pouště, kde se nachází jeskyně zahrady Edenu. James se tam vydá pěšky, byť je to několik tisíc mil daleko (jestli si to pamatuju dobře, ale bylo to hodně), za celou cestu nepotřebuje jíst, pít a jednu část cesty si urychlí, jelikož se z něj stane bomba či co. Když konečně dojde do jeskyně, zemře tam a postupně se reinkarnuje všude možně a v cokoli, přičemž mezitím cestuje vesmírem po planetách. A úplně jsem zapomněl zmínit třeba to, že včely na Měsíci založily nový svět, ve kterém žijí mrtví. Je tam i víc bizarností, ale nebudu zde uvádět všechno, kdyby se na to náhodou chtěl někdo podívat a z mého spoielrového popisu ho to zaujalo. KONEC SPOILERŮ. Rovnou přiznávám, že nechápu, co tím chtěl autor říct. Vhled do mysli psychicky postiženého člověka (třeba schizofrenika)? Protiválečné poselství? Jakási kombinace všemožných konspirací? Nebo všechno naráz? A nebo snad ani jedno? Fakt netuším a to je ten důvod, proč s hodnocením nejdu výš, i když mě Wax zaujal a jsem rád, že jsem tuhle megapodivnost objevil. Něco tak divného se jen tak nevidí. Silné 3*, ale časem dám možná víc. ()

Hamaradža

Bizarný, dnes už neodolateľne zastaralý, experimentálny videoart sprostredkúvajúci vnútorný svet pravdepodobne psychotického včelára, formou digi-tripu. (Vhodné na sledovanie na ľubovoľnej omamnej látke.) Veľmi, ale veľmi poetický a imaginatívny nonsens, ktorý je ochotný svojho diváka zobrať na výlet iba tak ďaleko, ako mu to divák dovolí. Navyše ide o historicky prvý film streamovaný na internete - symbolicky tak akoby predznamenával jeho ďaľší vývoj - dnešného nekonečne-prekombinovaného virtuálneho contentu (plného konšpirácii, alternatívnych pohľadov na čokoľvek a memes). Vo svojej dobe bol kultom a prekvapivým kino-úspechom, prečo sa už dnes takýmto nezávislým extra-low-budget peckám divácky nedarí? Ako napreduje vývoj diváckeho vnímania? Stala sa naša myseľ menej otvorenou? 3,5* ()

Pafl

"Včely mi vyprávěly o novém světě, kde se usadily a vytvořily nový národ. Byla to země mrtvých. Včelí televize mi ukázala to místo, kde se zářící duše živých rozpadaly na nekonečné množství kousků a utvářely nádherné vzorce, které se stávaly jejich novými těly - a zároveň jazykem. Byl to jazyk Kainův, jazyk, který si s sebou přinesl, když opustil rajskou zahradu." Jestli se po přečtení tohohle cítíte připraveni, tak vstupte. Jestli ne, nenamáhejte se. ()

• Jedná se o první film, který byl nahrán na internet, a to v roce 1993. (Prcin)