Záměrem třetího dílu volné trilogie „Václav Havel, Praha – Hrad“ je vytvořit autentickou dokumentární připomínku převratných společenských změn v posledních letech česko-slovenské federace 1990–1992. Dokument ilustruje tehdejší společenský pohyb a otevírání se česko-slovenské společnosti světu. Emancipaci mladé demokracie v širších mezinárodních souvislostech lze pozorovat i na světově ojedinělém pokojném rozdělení Česko-Slovenska. Přelomové období v historii naší země sledujeme optikou Pražského hradu a tehdejšího prezidenta – Václava Havla. (Česká televize)

Stegman

3. díl se věnuje vážnějším tématům, především vyjednávání se Slováky o nové podobě federace, resp. ústavy. Přes relativní neúspěchy tohoto vyjednávání tu nezazní na Havlovu adresu téměř žádná kritika, což někdo může brát jako důkaz tendenčnosti dokumentu. To by ale byl chybný závěr: ČSFR byla parlamentní republika, nikoli prezidentská. Za (ne)úspěchy tohoto druhu tedy mohla především vláda. To, že se V. Havel ve věci federalizace angažoval, např. přinášel do parlamentu různé návrhy, apod., to všechno dělal jen na základě svého smyslu pro odpovědnost. Umím si představit, že dnes zní taková motivace spoustě lidem cize (až podezřele), ale právě proto jsem rád, že se dokumentaristi rozhodli na to zaměřit: na princip, který nepřináší automaticky slávu, ale pro politickou kulturu má nepopiratelný význam. ()