Televízny film podľa románu Františka Hečka zachytáva sociálny zápas slovenskej dediny na začiatku 20. storočia. Na pomerne širokom časovom rozpätí sledujeme životné príbehy niekoľkých generácií rodiny Habdžovcov, ktorá žije v západoslovenskej vinohradníckej dedine.Najstarší syn Urban utiekol z domu, aby so svojou mladou ženou, ktorú si zobral proti vôli svojich rodičov, začal samostatne žiť a hospodáriť vo Vlčindole. Mladší brat Mikuláš uteká z domu. Urbana vo Vlčindole čakajú okrem niekoľkých chudobných spojencov aj otvorení nepriatelia. Hrozí mu dražba a jeho statočná práca vychádza nazmar. Vrcholom nešťastia je vojna...
Niektorí umierajú na fronte, ďalších prekvapí choroba, jediné čo pretrváva sú ľudská láska a nenávisť. Posledné roky prvej svetovej vojny doľahli aj na Habdžovcov a prinútili najmä mladého Marka Habdžu a jeho matku, aby zastali všetky práce doma i vo vinohrade. Urban sa dostal z frontu na dovolenku iba raz. Po jeho odchode prišli prvé údery: najprv umiera ochranca Urbanovej rodiny - Slivnický a s ním zaniká aj činnosť vinohradníckeho spolku... (oficiálny text distribútora)

gogo76

"Čím vzácnejší kvet, tým skôr zvädne. Len burina sa drží!..." Burinou v tomto prípade bude zlizká dvojica hajzlíkov Pančucha a Silvester. Zvlášť Pančuchu som si obľúbil, Július Vašek tieto polohy zvláda oscarovo a vždy mu výborne sedeli. Humorom a dobrými hláškami je prešpikovaný celý film a vždy sa neviem dočakať Pančuchu, jeho podlosti a pomstichtivosti...Možno mám iný zmysel pre humor, ale ja ho žeriem. Celkovo sa tu zišla neuveriteľne silná herecká zostava a keď k tomu pripočítam skvelý scenár podľa románu, tak mi vychádza vrchol televíznej tvorby u nás, hneď za neprekonateľnou Tisícročnou včelou, s ktorou má mnoho spoločného. Videl som to už niekoľkokrát a čím ďalej, tým viac musím uznať jeho kvality. 100%. ()

Martin741

Dalsia normalizacna konverzacka, ktora riesi vsetko : medziludske vztahy, osudy jednej rodiny, politiku ...... a na konci filmu je poznat dost hlavne tej normalizacnej politiky, co filmu ubera na krase. Kvietika osobne neznasam, a ludia typu Docolomansky idu absolutne mimo moj vkus. Stalo sa to vsak trvalou sucastou vysielania statnej televizie. 60 % ()

WANDRWALL

Sociální zápasy byly vedeny v každé době. Byly nyní změním na jsou. Jsou nyní změním i budou.***Tenhle seriál je zajímavý až moc. Vinařská vesnice a občané v ní bojují za trochu radosti, ale více se sužují žalem nad osudy těch, co mají rádi a je jim lhostejné neštěstí těch, co je nemjí rádi a oprávněně je nemají rádi, neb není na základě čeho by je měli mít rádi.***Osoby hrají naplno, mají rádi víno, a současně jim slouží i k obživě. A přece se to někomu nelíbí. Výběrčím daní. Mají-li dluhy, tak těm, co jim dluží. A tak klidně raději zlikvidují důkazy o sv práci (sudy plné vína), než aby exekutoři jim sladký mok vzali a užívali si této vzácné tekutiny. Pro někoho vzácné, jinému lhostejné, ale platidlo to bylo, je a bude!!!***Je dobře, že dílo takových autorů jakým byl, František Hečko, bylo filmově zpracováno, a přes některé nabubřelosti přibližuje zájemcům o život na Slovensku, v jeho krásných vesničkách.*** "Lidem je třeba rozumět, ne stromům!" říká hlavní postava tomu, co ho vybízí, aby přijal funkci, protože nejvíc rozumí dřevu...***(8.10.2010) ()

Snorlax

Film není unikátní svým výtečným hereckým obsazením, to patřilo u snímků z Koliby k běžnému standardu. Velká část je věnována válce, ale nepadne ani jeden výstřel, místo toho se díváme na válku o přežití těch, kteří zůstali doma. I díky tomu vzniklo velkolepé sociální drama o těch, jejichž pot dává révě sílu růst. ()

MM_Ramone

Perfektné filmové spracovanie románu "Červené víno", od spisovateľa Františka Hečka, je veľmi cenným pokladom slovenskej kinematografie. Výborne natočený televízny film mapuje neľahký život Urbana Habdžu a jeho rodiny. Z mladého pracovitého optimistu sa časom pod vplyvom nepriazne osudu, ľudskej zloby a dramatických politických udalostí stane apatický, zlomený človek. Prišiel o všetko. O ideály i majetok. Svoj sud trpkého červeného vína vypil až do dna. Postavu Urbana Habdžu dokonale stvárnil charizmatický Štefan Kvietik. Ale i ostatní herci boli úžasní. Tak isto aj hudba, strih, kamera a réžia. Slovenská klasika. **** ()

• Výroba nového zostrihu pôvodnej televíznej verzie trvala jeden mesiac a stála viac ako 1 milión korún. (Raccoon.city)
  • Emília Vašaryová se stala vítězkou soutěže "Komu dáte svůj hlas?" časopisu Film a Divadlo z roku 1977 za ztvárnění hlavní role v tomto filmu. Celkem jí čtenáři poslali 1257 hlasů. (kosticka7)
  • Natáčalo sa v okolí Pezinka – dedinka Myslenice. [Zdroj: FilmMax] (ash99)