Jiří z Poděbrad

(TV film)
všetky plagáty

Respektovaný panovník, který v mnohém předběhl svou dobu i tím, že chtěl vytvořit středověké "společenství národů". Sám, jakoby ztracen uprostřed bitevní vřavy, hledí udivenýma očima na krveprolití kolem sebe. Tady, u Lipan, v nedělním odpoledni 30. května 1434, vstoupil poprvé na scénu velkých dějin dědic rozsáhlých statků v Čechách i na Moravě, který nedávno dovršil čtrnáct let. Podle soudobých představ vhodný věk pro první bitvu. Jiřího Poděbradského poznamenala lipanská zkušenost na celý život. Vojenskému řešení politických i náboženských sporů se snažil vyhýbat a raději volil diplomatické prostředky. Rozhodnost mu ale nechyběla. V případě nutnosti neváhal zdvihnout meč. České království se už poněkolikáté ocitlo na prahu panovnické krize. Jiří byl zvolen v r. 1458 českým králem, který budil respekt. Od začátku své vlády se musel vyrovnávat s obtížným mezinárodně politickým postavením – výraznou většinou učené Evropy i domácími odpůrci (především z vedlejších zemí Koruny české a z německých měst Moravy) byl považován za husitského kacíře a povýšence nízkého původu (dokonce prý nemanželského), který se zmocnil panovnického trůnu neprávem. Jeho převratné a v mnohém svou dobu předbíhající myšlenky nakonec nenašly pochopení. Pořad, který je věnován jedné z největších postav našich dějin, není jen opakováním známých událostí a dat. Zamýšlí se nad významem, který měl český panovník v evropském kontextu a uvádí na pravou míru řadu interpretací historie. (oficiálny text distribútora)

troufalka

Komentář od dvou Ladislavů. Smoljaka mám ráda na divadle, ale jeho hlas se příliš do dokumentu nehodí. I když jeho party byly spíš takové noticky na okraj. Po obsahové stránce velice zajímavé. ()

Arsenal83

Plnohodnotný dokument s množstvom potrebných informácií o priam revolučnom kráľovi, ktorého história tak trochu opomína. Kto dnes vie, že projekt Európskej únie pochádza už z 15. storočia z hlavy českého panovníka? Jiří z Poděbrad predbehol dobu. Dokument je odborne na 100%, jeho charakter kazia len Smoljakove komentáre, či vsuvky, ktoré znejú veľmi amatérsky a sú tam navyše. ()

sator

Ve chvíli kdy se objevuje politika a s ní nezbytně spojeny intriky má soustředěnost opadá...Rádoby-vtipné Smoljakovy repliky se míjejí účinkem... ()

Mylouch

Věcně kvalitní Čornejův základ, který běžnou historicko-dokumentaristickou produkci převyšuje. Dramatičnost rozsáhle užité hudby 20.st. bohužel sdělení často přehlušuje ()

Kolssteyn

Jeden z hůře zpracovaných dokumentů. Hudba i obraz jakoby tam byly nesouvisle s textem. Byť mám Smoljaka rád, tak tady jsem jeho funkci nepochopil. Celé to spíš působí jako fraška, která svým amatérským zpracováním zaspala dobu o dvacet let. ()

rivah

Výborně sestavený životopis i osudy království v bouřlivých bohusitských dobách. A taky brilantně komentováno, normálně (Mrkvička) i s trochou ironie či skepse (Smoljak). ()

Tiiso

Dokument je vyroben ve slušném zpracování a na vysoké úrovni. Dozvíme se nejen přesné historické události týkající se osoby slavného panovníka, ale milým způsobem zabloudíme i na pole mírných spekulací, které vyprávění umí příjemně okořenit. ()

Neklan006

Netradiční dvojice vypravěčů Mrkvička (historická a životopisná fakta) + Smoljak (lehce ironické doplňující poznámky) funguje nečekaně výborně. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný do výuky dějepisu jakna druhý stupeň základní školy, tak na střední školu. Jsou v něm shrnuty zásadní momenty z života a vlády Jiřího z Poděbrad. ()