Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

Anderton

Každý Galileo svojej doby je upálený. Našťastie tu iba obrazne, ale ďaleko od toho nebolo. Film má v záujme ukázať, že Jack mal v záujme ľuďom iba pomáhať a že si bol vedomý svojej pravdy. A darí sa mu to skvele, aj keď je tu cítiť istá šialenosť týchto činov, čo je myslím úplne v poriadku a dokonca to dostáva celú tému ešte na vyššiu úroveň. Tá skutočná prvotná motivácia tohto lekára je nám prezradená niekedy v druhej polovici a možno viacerých prekvapí, následne je ale zrejmé, že celoživotný pohľad lekára na v bolestiach umierajúcich ľudí v spojitosti so skúsenosťou z rodiny musí smerovať v podstate len k jednej reakcii. Rozpisujem sa skôr o téme ako o filme, ale taký Doktor smrť aj mal byť. No a mimochodom ide aj o jednu zo životných úloh Ala Pacina. ()

Flego

Táto kontroverzná téma bude ešte veľakrát zamestnávať myseľ občanov celého sveta. A to je dobré, určite si zaslúži svoju pozornosť. Ak mal byť film príspevkom k verejnej diskusii, urobil to tým najnáležitejším spôsobom. Čo sa týka samotného filmu, Al Pacino podal strhujúci výkon a zaslúžil sa o výnimočný divácky zážitok. ()

flanker.27

Málokdy píšu něco tak za čerstva a tak pln dojmů jako teď. Na problém eutanázie jsem si samozřejmě udělal názor už dávno, přesto jsem se o doktora Kevorkiana osobně nikdy příliš nezajímal. A teď jsem dostal víc než dvě hodiny materiálu, který je neuvěřitelně plný myšlenek a úvah, ale také odvahy a lidské vůle. Kevorkian je (alespoň zde ve filmu) velice silná a charismatická osobnost, jejíž myšlenky jsou možná pro někoho kontroverzní, vždy ale vzešlé z čistého rozumu a logiky. Nikoli logiky právnické, která tu dostává pěkně na frak. Tím nenapadám ani tak rozhodnutí poroty ani soudní verdikt, který je celkem pochopitelný, ale jeho odůvodnění z úst soudkyně, které vyznívalo spíše jako nejistá obhajoba systému než vyjádření ke konkrétnímu činu. Chválím HBO za odvahu přistoupit k tématu tak drsně a od podlahy, chválím Adama Mazera za vynikající scénář, chválím Barryho Levinsona, který od Vrtěti psem natočil svůj nejlepší film, chválím všechny herce, a pochopitelně chválím herce jménem AL PACINO, který po Satanovi ztvárnil dokonale postavu, kterou náboženští blouznivci nenávidí snad ještě více. Jo, a chválím taky vynikající dabing, kterým české HBO film opatřilo. Jiný film na stejné téma: Mar Adentro. Sice kompletně odlišný přístup, ale stejně silný výsledek. "I have a religion. His name is Bach… Johann Sebastian Bach. And at least my God isn't an invented one." P. S. Jestli se něčeho v případě legalizace eutanázie bojím, tak je to riziko jejího vyžadování. ()

J*A*S*M

Pěkný film se silným tématem a - no nebudeme to přehánět - velmi dobrým hereckým výkonem Al Pacina. TV film ale zůstane TV filmem, i kdyby čert na koze jezdil. Osobně mě také docela iritovalo, že v pozici Kevorkianovy opozice se zde objevila pouze hrstka náboženských fanatiků a arogantní právník. Ačkoli jsem v otázce euthanázie spíše "pro", setkal jsem se i s lidmi zastávajícími opačný názor. A ti lidé byli schopni velmi dobře argumentovat. Takováto silná opozice mi prostě v "You Don't Know Jack" citelně scházela, proto se budu v porovnání s ostatními uživateli držit při zemi. 7/10 ()

Satan

Už dlouho jsem tak bedlivě nesledoval nějaký snímek a nehltal každou informaci a myšlenku, jenž v něm byla zmíněna. Téma eutanázie je zde důkladně probráno ze všech stran, divák má možnost si na ni udělat vlastní názor. Neřekl bych, že ho zrovna tento snímek změní, ale červíček pochybností určitě zahlodá. Látka pro Levinsona, známého to kritika společnosti, jako ušitá. HBO produkce zase zazářila a jsem velmi rád, že se do tohoto projektu pustil Al Pacino. Nechal zapomenout na svoje slabé "Avnetovské období" a předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ani příliš moralizující, ani příliš na city hrající. Vždy od všeho tak akorát, ale dost na to, aby se z filmu nestal studený faktografický výčet pacientů, ale nutil vás o činech doktora Jacka Kevorkiana přemýšlet a zároveň chytil za srdce. [Přesná stopáž: 134 min] ()

• Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)
  • Když mluví Neal (John Goodman) s doktorem Kevorkianem (Al Pacino) o tom, jak mu vpravil do krevního oběhu krev z mrtvého člověka, jedná se o událost, která se opravdu stala. Kevorkian chtěl využít poznatky z tohoto experimentu v případné válce, kde by krev padlých posloužila jako transfuze raněným přímo na bojišti. (syphonn)
  • Doktor Jack Kevorkian „pomohl" dle dostupných materiálů ke smrti 130 pacientům, 14 z nich je jmenovitě zmíněno ve filmu. (syphonn)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)