Cyborg 009 - Supergalaktická legenda

(festivalový názov)
  • Japonsko Cyborg 009: Čó ginga densecu (viac)

Devítka superhrdinů, vypreparovaných v poválečné době z reálných jedinců různých národností a označovaných jako Cyborgové se sériovými čísly 001 až 009, spatřila světlo světa přesně před padesáti lety a postupně se stala nepřehlédnutelným fenoménem. Její dramatické příběhy v komixové podobě i na filmovém plátně již pět desetiletí zrcadlí proměňující se hrozby lidstva (od studené války po terorismus), ale i vývoj filmové techniky (od jednoduše načrtnutých postaviček po sofistikovanou 3D animaci). Pro náš festival jsme vybrali jeden z nejpoetičtějších a výtvarně nejzajímavějších příběhů Cyborgů, ve kterém nejde o nic menšího než o to, zabránit zlotřilému vesmírnému vládci Zoovi, který bez milosti masakruje všechny nepohodlné bytosti, ovládnout zdroj kosmické energie. Spojení nespoutané fantazie a ornamentální dekorativnosti při popisu kosmického prostoru s technicky skvěle zvládnutými bojovými scénami a pohádkově romantickým příběhem, akcentujícím lidské stránky superhrdinů, činí z tohoto galaktického eposu dílo hodné pozornosti fanoušku anime i po třiceti letech. (Eiga-sai)