Harry Fabian je londýnský podvodník, který se svému řemeslu věnuje s neobvyklým zanícením. Jednoho dne se rozhodne, že konečně zbohatne a stane se důležitým mužem. K tomu potřebuje ovládnout veškeré londýnské řecko-římské zápasy. Podvodem dosáhne přátelství bývalého mistra světa Gregoriuse a společně se pouští do organizování zápasů, Gregorius z lásky k zápasu, Fabian aby získal peníze a prestiž. (Snorlax)

danoo

"You've got it all but you're a dead man, Harry," hovorí hlavnému antihrdinovi jedna z postáv. Harry Fabian je presne ten typ, pred ktorým vás matka v detstve varovala slovami: "skončíš ako on!" Je to podradný looser. Človek nevie, či ho má neľutovať alebo nenávidieť. Avšak Sidney Falco v podaní Tonyho Curtisa v S w e e t . S m e l l . o f . S u c c e s s (1957) je oveľa pôsobivejší ("I'd hate to take a bite outta you. You're a cookie full of arsenic"). Zámerne podávam len chrakteristiky postáv, pretože film je veľmi tažké objektívne zhodnotiť. Na jednej strane je skvelo zahraný, natočený a nasvietený, na druhej strane scenár pokryvkáva. Napr. postava Fabianovej vernej priateľky je po úvode zabudnutá a objavuje sa až v záverečnej kľúčovej scéne. Keby nám ju Dassin viac predstavil, mohli by sme precítiť celú tragédiu skrze ňu. Nezabudnuteľné finále sa tak nekoná. Každopádne film stojí za pozornosť už len preto, že sa dá vnímať ako rozcvička k R i f i f i (1955). ()

Freemind

Slušně natočený film povyšuje vysoko nad průměr geniální druhá polovina. Od začátku sledujeme kariérní vzestup obskurního londýnského zlodějíčka, který vyčenichá svou vlastní "velkou věc" - pak se to zlomí a následuje jedna strhující scéna za druhou. Dlouhý, syrový zápas zakončený opravdu dojemnou scénou rozhovoru otce se synem, pak nastolení situace "jeden proti všem", honičky ve špinavých ulicích, spleť vztahů, náhled do londýnského podsvětí, vybroušené dialogy ... "Noc a město" má grády, atmosféru a vtip. Užijte si to. ()

Radko

Nervne rýchly tep pobiehania tvorivého okamžitistu londýnskym polosvetom drobných kšeftárov, falšovateľov, pokútnych obchodníkov a wrestlingových zápasníkov.  Nebezpečné otáčky naberie po tom, čo sa pokúsi o úspešné zaradenie sa do tohto lákavého sveta. Náhle realizovanie podnikateľských vnuknutí ale nestačí vybalansovať na všetkých úrovniach podnikania, podvodov, vzťahov a konkurencie. A tak sa zákonite rúti mestom ako neriadený tiger, ktorého chce každý polapiť.  Skvelá noirová záležitosť. ()

majo25

Hoci mám Widmarka radšej už trochu staršieho, už v 36-tich rokoch ukazoval svoj talent - mimochodom, môj najstarší snímok s ním. Skvelo hrá nesympatického podvodníčka, podlizujúceho hochštaplera, ktorý v závere na vlastnej koži pocíti, čo je to byť sám podvedený. V jednom krátkom okamihu má všetko, ale je vlastne mŕtvy muž. A hoci je hlavnou postavou, divák mu tento nemilosrdný koniec len a len dopraje. Ale film nesedí len na jeho pleciach, veľmi dobre mu sekundujú aj ostatní - či už Lom alebo tlstý Sullivan. Výborná scéna ostrého stretu dvoch postarších zápasníkov. V tomto vidno aj vek filmu, keď starší zápasníci, ktorí by mali byť už v dôchodku, vyučujú v ringu tých mladých a plných sily. Solídne tempo. ()

Slasher

Po věznici Westgate, Manhattanu a ovocnářské Kalifornii si Dassin vybral Londýn a zde přehrát osud slabocha a vysírky, co se snaží prorazit ve velký zvíře skrze samý pletichy a podvod. Ten hlavní "hrdina", ani film v zápletce mi dvakrát nesednul, ale samotné město hezky vyniká k závěru, v úprku před pouliční spravedlností, pořád má v součtu co přinést a sdělit. ()

• Ľavicové zmýšľanie Dassina sa ukázalo ako prekážka v budúcej kariére. Preto ho pod ochranné krídla zobral výkonný šéf štúdia 20th Century Fox Darryl Zanuck, ktorý ho zo dňa na deň poslal natáčať do Londýna. Na najbližších 15 rokov to bol jeho posledný hollywoodsky film. (Biopler)
  • Existují minimálně dvě různé verze filmu, v nichž jsou některé scény vystřiženy, popř. přidány a rovněž variantní verze některých scén filmu, např. úvodní scéna filmu, když Harry (Richard Widmark) přijde domů k Mary (Gene Tierney). (Gold60)