Skupina osadníků je cestou na západ zmasakrována indiány. Přežije jen omladina, která si v době útoku byla zaplavat a vězeň „Komanč“, které ho si indiáni nevšimli. Přes počáteční nevraživost musí spojit své síly. Opraví jeden vůz a vydají se na cestu do vojenské pevnosti. Běloch „Komanč“ je tam dovede, i když tím riskuje vlastní život. Nakonec existuje jedna prastará možnost, jak odsouzenci na smrt zachránit život. (Jezinka)

fragre

Nadějný rozjezd, zajímavá zápletka, nádherná příroda, ale nakonec trošínku zklamání. Škoda, že tento film nebyl natočen aspoň o 10 let později, kdy by příběh byl podán asi ještě trochu drsnější (a snad by bylo zahlazeno těch pár nelogičností) a hlavně herectví by bylo civilnější a nekazily by je ty melodramatické manýry (zvláště ta love story působí až trapně). Též bílý indián by jistě vypadal podstatně indiánštěji. Přesto, dobrý film. Na celé 4* to není, ale aspoň 3, 5*. ()

Kimon

Dobrodružně romantická pohádka s atraktivní scenérií arizonské oblasti Grand Canyon. Spíše klasická "indiánka" než western, prostě oddychovka. Nečekejte žádný zázrak, přestože hodnocení zde je vysoké. Už také proto, že herecké výkony mi silně připomínaly představení amatérského vesnického divadelního kroužku a CZ dabing tomu nasadil korunu. Přiděluji slabé tři hvězdy, přičemž otřesný CZ dabing nehodnotím. Tak si říkám, že Schwarzenberg by Komanče Todda namluvil líp. :-) ()

RHK

Začátek filmu signalizuje drsný western a ten pokračuje stále napínavěji. Richard Widmark jako indiány naturalizovaný běloch Comanche Todd je po chladnokrevném zastřelení tří mužů spoután ke kolu vozu, aby mohl být souzen a oběšen. Po masakru osadníků Apači je však na něm, aby odvedl skupinu mladistvých do bezpečí přes Údolí smrti. Filmu kraluje Widmarkovo charisma a krásná krajina Arizony, naopak sem tam poněkud pokulhává logika příběhu. Ukázka z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=wKONbMyZU-o&feature=related ()

sud

Delmer Daves točil westerny podobným způsobem jako jeho souputník Anthony Mann. Nic nepřikrášloval, neheroizoval a nebál se kontroverzních scén a témat. Ani tentokrát neudělal výjimku. Hlavní hrdina je vrah, mezi indiány a bělochy jsou rozevřené nůžky (přičemž ani jedna strana nevychází jednoznačně jako dobro či zlo), z šerifa se vyklube ještě větší gauner než ze všech okolo a genocida se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším. Příběh je velmi dobře napsaný (pravou podstatu příběhu se divák dozvídá postupně) a nenudí ani na chvilku. Richard Widmark - blonďáček s chlapeckým úsměvem (který ovšem dokáže ve vteřině změnit) je v roli Komanče Todda výborný a charisma z něj sálá na všechny strany. Ženské a dětské postavy tu vůbec nejsou jen do počtu a nepůsobí rušivě. Dokonce i neakční závěr jsem uvítal. Ačkoli film není bez chybičky, já těch 90% stejně dám. ()

cheyene

Až na několik nelogických momentů se jedná o klasický a skvělý western, kterému nechybí napětí, dobrý děj, příjemná westernová hudba a prostředí, syrovost, romantika a sympatičtí hrdinové. Chyba: Na začátku stáhne Komanč Todd mladý stromek a hodlá jej použít k vymrštění, tedy jako zbraň. Má holé ruce, žádnou zbraň, nic s sebou nenese, ale poté, co strom ohne k zemi, v dalším záběru jej má uvázaný na laně. Kde je vzal? ()

• Natáčalo sa v Sedone AZ, ďaľej pri ústí kaňonu Oak Creek Canyon a pozdĺž cesty Schnebly Hill Road. (westerns)