Metallica - Francúzsko na jednu noc

(koncert)
  • Česko Metallica - koncert v Nimes (viac)
Hudobný / Dokumentárny
Francúzsko / USA, 2009, 132 min

V mystickém prostředí starořímské arény duní prověřené metalové skladby. Legendární Metallica by koncertovala kdekoliv. Stačí dostatečně prostorný plac, kde mohou postrčit vlak své těžkotonážní hudby a kde si „to" mohou se svými fanoušky rozdat. Mimochodem bývá nezapomenutelným zážitkem, když frontman James Hetfield hrne energii do diváků, kteří stojí ani ne metr od něho. Přesto, koncertní kulisa, kterou Metallica zvolila jednoho červencového večera roku 2009, dodala vystoupení magickou atmosféru. Starořímský amfiteátr v Nimes je jedním z nejzachovalejších kolbišť gladiátorů. I za bílého dne a bez lidí sálá z tohoto architektonického monumentu genius loci. Což teprve večer, kdy tmu prořezává palba světel a ohňů, kdy hlučící dav chlapů a holek vyvolává jména „novodobých gladiátorů". Hetfield, Hammett, Trujillo a Ulrich vstupují do arény za tónů filmové hudby Ennia Morriconeho. Že z tak výjimečného prostředí pořídí Metallica záznam je logický počin. I z výběru odehraných písní lze soudit, že stavějí koncertní milník. Tehdejší aktuální albovou novinku Death Magnetic (2008) zastupují jen čtyři skladby. Dál už hrají samé prověřené písně. Sad But True, Enter Sandman, Fade to Black, Masters of Puppets a samozřejmě baladickou Nothing Else Matters – pro ty, kteří o Metallicu jen zavadili. Zajímavostí je zařazení méně známé Stone Cold Crazy od skupiny Queen. Turisté, kteří do nimské Arény přicházejí, vnímají architekturu a historii starou dva tisíce let. Vstoupí-li sem fanoušek heavy metalu napadne ho: „Škoda, že jsem tady nemohl prožít koncert Metallicy." Dopřejte si alespoň záznam. Opravdu stojí za zhlédnutí! (Česká televize)

Ratemus

Na jedno brdo jako v Mexicu, ale ta atmosféra Francie mi sedí víc, hrát v takovém amfiteátru se nepodaří jen tak někomu. Výborný zvuk, výborné výkony, skvělá show. Metallica už nemůže ničím překvapit, mají svou kvalitu a tu si udržují, jsou na takovém vrcholu, že výš už to nejde a to dokazuje toto dvd, naprosto geniální masakr. Akorát ten Lars už nějak nestíhá. ()

COF_666

Po výborném Volkerballu od Rammstein se ve francouzském Nimes představuje i Mettalica. A zase je to vynikající! Dobrý setlist, Metallica ve skvělé formě (Jamesova hlasová forma je i po letech neuvěřitelná a pevně doufám že Lars Urlich svým skvělým výkonem zavře hubu všem hudebním kritikům, kteří v posledních letech kritizovali jeho zhoršující se hru na bicí při živých vystoupeních) a s perfektním publikem (jak už to ostatně francouzi z Nimes předvedli ve Völkerballu) . Záruka pro každého kdo chce vidět strhující konzert. Pro fanoušky Metallicy povinnost. ()

zdeny99

Tohle je koncert plný provařených a časem prověřených pecek. Navíc na starořímském amfiteátru v Nimes, který prořezává palba světel a ohňů. Rázné riffy, které ovlivňují kompletní širokou metalovou scénu ve všech stylech a odnožích. Hetfield a spol. hrají ve velkém tempu po celou dobu, energie z nich sálá každou vteřinu a vůbec nepoleví. Zvuk a obraz jsou prvotřídní. Tady se pod pět hvězd prostě nedá jít, a to nejsem skalním fanouškem Metallicy. [671. hodnocení, 45. komentář, 93%] ()

ilemas

Nejlepší dvd od Metalliky co jsem viděl a snad i nejlepší jejich koncert. Při sledování mě neustále běhal mráz po zádech a měl jsem slzy v očích blahem. Tenhle nadupaný koncert nemůžu pustit z hlavy. Neskutečná atmosféra v aréně.Škoda že jsem to neviděl naživo. Podobný zážitek jsem měl na koncertě v Brně z "arény" stadiónu Zbrojovka,který jsem si i po deseti letech dovedl živě vybavit a od té doby jsem už na lepším nebyl ani v Praze. Divím se, že někdo mohl dát míň než 5*, tohle dvd si zaslouží plných 100%. Doporučuji pořádně vosolit a kašlat na sousedy, pak je zážitek intenzivní. Musím si to pustit znovu. ()

Lima

Člověk si jenom uvědomí, jak propastný rozdíl je mezi skladbami prvních 4 geniálních alb (od KILL ´EM All po JUSTICE FOR ALL) a a tím zbytkem po lehce nadprůměrném "Černém albu", tedy nuda, nuda a šeď. Starý dobrý časy 80. a první půle 90.let se už prostě nevrátí. Ale stejně je to obdivuhodné. Kapela, jejíž problémy jsou známy (na nahrávání nových skladeb a zkoušení si zvou psychologa, protože se vzájemně nesnáší, ve zkušebně je vždycky pochmurná atmosféra), tak i přesto nepřipomínají navenek něco, co by již několikrát prošlo syndromem vyhoření. Hrát totiž dvě a půl hodiny v plném nasazení, to je hodno obdivu. Akorát ubrat méně těch nudných nových kousků a přidat více klasiky (prostě neznám žádného svého kamaráda, či vrstevníka, který by poslouchal Metallicu a přitom by ho oslovovala jejich současná tvorba), a bylo by to na plný počet. ()