Aj pre lásku sa zabíja

• Česko I pro lásku se zabíjí (viac)

Film francúzskeho režiséra Clauda Leloucha, (oscarový snímok Muž a žena; Muž, ktorý sa mi páči; Žiť a užiť...) Premietajú sa v ňom historické udalosti minulého storočia, ktoré zasiahli do života všetkých postáv. Aj v tomto príbehu je ústrednou témou láska. Hlavná hrdinka IIva spomína ako so svojou matkou prišla do Francúzska ešte ako dieťa a ako sa ich ujal premietač Maurice, ktorý jej bol dobrým otcom... Potom prišla druhá svetová vojna a nemecká okupácia Paríža. Maurice sa zapojí do odboja, hrozí mu smrť, no pomôže mu nemecký dôstojník, s ktorým sa IIva zoznámi a stane sa jeho milenkou. V očiach iných však bola kolaborantkou a po oslobodení sa musí za svoj vzťah zodpovedať. Zachránia ju dvaja americkí dôstojníci a ona sa do oboch zamiluje. Nedokáže si medzi nimi vybrať, a tak prichádza ku konfliktu, nešťastiu a vražde. (TV JOJ)

spotczek

Baví mě nezvyklé podání v jakýchsi útržcích, míchající minulé s budoucím, baví mě kabaretní či estrádní tón (oproti klasickým muzikálům), baví mě životní nadhled i melancholická retrospektiva, která oslavuje život a hlavně lásku, takže si může dovolit zatracovat politiku i historická fakta. Kdyby ten příběh lehce neklopýtal, bylo by to dokonalé. ()

Tommassi3

"Kam mě to vedete ??" - "Jestli máš rád kino, tak do ráje !!" Opravdu dlouho, což se mi běžně nestává, jsem koketoval s plnou palbou, protože Lelouchovo řemeslně precizní a především překrásné vyznání Ces amours-là vypadá jako hrubě nedoceněný snímek, nad čímž se však zde už jeden tak nějak ani nepodivuje, nicméně na mě i přes lehce křečovité oslí můstky sjednocující příběh nesmírně zapůsobil !! A ten famózní soundtrack, který ve finále graduje jako o život, dua Laurent Couson, Francis Lai budu z hlavy dostávat ještě týdny.. ()

Pink.Panther

Francouzská kritika film hodnotila špatně hned po uvedení do kin a není se čemu divit. Je to jeden velký omyl. Lelouchova poetika a válka nejde dohromady, V té válečné části měla být jiná hudba, mělo to být pojato jinak, adekvátně situaci. Snová atmosféra ve válečné vřavě – fakt průšvih. (Podobný "poetický omyl" s koncepcí celého filmu zažil Menzel s Hrabalovým králem, stejná katastrofa s osvědčeným co najednou nefungovalo). Ale finále je grandiózní a závěrečná část s retrospektivou autorových filmů a gradující hudbou je pocta filmovému umění možná až moc opulentní, ale svým způsobem strhující a poukazující kdo je tady pánem (velký mistr, tentokrát kouzlem opojený aneb i mistr tesař se někdy utne). ()

Jigy

Film by to byl pěkný, ale bohužel byl příšerně dlouhý, roztáhlý a místy hluchý a nudný. Bylo zde rozehráno mnoho osudů a postav, které se jen mihly a zase zmizely a nic neříkaly. Stejně tak hudebních vložek bylo dle mého přespříliš. Občas podkreslovaly děj, ale jindy byly navíc a pouze ho natahovaly a nudily. Zřejmě se mělo jednat o velké francouzské drama a místy jím i bylo, ale zbytek to zabíjí a uvrhá do šedě. ()

mac000

To, že Lelouch v úvodu věnuje film divákům za padesát let sledování jeho filmů napovídá, o čem film bude pojednávat. A opravdu v tomto směru své příznivce nezklame. Naprosto skvěle motto filmu vystihne písnička "Les deux oncles", kterou jeden z hlavních protagonistů zazpívá Ilvě téměř v závěru filmu. Škoda jen, že Anouk Aimée ma ve filmu pouze malé cameo ()

• Svetová premiéra neuskutočnila vo Francúzsku, ale v Rusku na Medzinárodnom filmovom festivale v Moskve 17. júna 2010. Francúzska premiéra nasledovala potom až 15. septembra 2010. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Buftei (Rumunsko) a Beaune (Francúzsko). (Arsenal83)