V horách ztroskotá letadlo a dva bratři (mladší Robert Wagner, starší Spencer Tracy) se vydají vysoko do hor k místu havárie. Mladší chce získat to, co v letadle najde, starší pak proti své vůli vyráží za ním, aby zachraňoval, co se dá, bratra nebo přeživší cestující. Robert Wagner předvádí zbrklého chamtivce, který na svou chamtivost doplatí a Sencer Tracy se stává tichým a neokázalým hrdinou, který cestou zpátky bojuje o záchranu jediné pasažérky, která havárii přežila. Působivý film nejen o hrdinství, ale i mezilidských vztazích. (ESAva)

honajz

V podstatě dějově nic světoborného - dva chlapi lezou na horu, na jejíž vrcholek spadlo letadlo. Mladší bratr chce letadlo vykrást, starší je proti, ale nechce v tom brášku nechat. Právě v tomhle je pak problém filmu, který je jinak technicky dokonalý - vynikající kamera, horolezecké záběry (i ty ze studia mají své kouzlo), obtíže překonávání komínu a říms, úchvatné panorama... Ale nevěřím, že nějaký dvacetiletý mladík a dejme tomu šedesátiletý chlápek jsou bráchové. To by jejich matka musela začít rodit v patnácti a nejmladšího porodit v nějakých 55 letech - což je naprostý nesmysl. Možná mohlo být mladšímu třicet, ale to by mu neříkali chlapečku a nelepily by se na něj prachaté znuděné paničky. A Spencer Tracy prostě v tomhle filmu měl 56 let, a vypadá zde dokonce starší. Druhý problém mám s vykreslením povah - něco jako když Zábranský točil Dům pro dva - jeden je div ne anděl, druhý je zlo v lidské podobě. Nic mezitím. Dokázal bych pochopit motivaci mladšího bratra, že se cítí být chudý a opovrhovaný. Dokázal bych zkousnout, že kvůli tomu poleze na horu, přičemž horolezectví moc v oblibě nemá. Ale co by se v něm muselo změnit, aby tváří v tvář možnosti zachránit lidského tvora se pokusil spíše o vraždu? Ta finanční motivace je chabá. Každý zkušený kriminalista vám řekne, že kapsáři by v životě nevraždili. Na to musí mít člověk jinačí náturu. Psychologicky je to tedy zcela vedle a působí zbytečně černobíle. Ale řekněme, že samotná historka měla být jen rychle načrtnutým podkladem pro onen horolezecký výstup, což je skutečná filmařská lahůdka, a pak tedy jo, mno. ()

S.Quentin QUALE

Moralizující příběh dvou rozdílných bratrů, kteří se vydávají na vrchol hory pátrat po ztroskotaném letadle. Na rok vzniku se jedná filmařsky o vyspělý snímek, který rozhodně nezaslouží prašivých 30 hodnocení. Oproti novodobé žánrové konkurenci sice působí The Mountain trochu naivně, ale kdo má rád dobrodružné filmy, bude spokojený. 90% ()

NinonL

Pátá hvězda je za ty nádherné záběry hor a ledovců. Cesta nahoru byla skvostná. Spencer Tracy v roli staršího a charakternějšího bratra, Robert Wagner jako mladý krasavec s přehršlí špatných vlastností. Nahoře je spadlé letadlo a kolem něho možná spousta peněz a cenností. Vše se však nečekaně zvrtne. ()

Padme_Anakin

Dobrodružné drama zasazené do překrásných hor, plné sněhu a ledu, to je něco pro mě.. Dva bratři, rozdílní tak, jak jen sourozenci mohou být, upoutali mou pozornost ihned, ten starší je skromný, poctivý, slušný a mladý je nevděčný, drzý a ohromně touží po penězích.. Spencer Tracy jako dobrák od kosti báječný a Robert Wagner ve své roli na pár zasloužených facek, oba se mi líbili.. ()

POMO

Hezká story o charakterově velmi odlišných postavách bratrů, kterých složité spolužití rozhřeší drama vysoko v horách. Výpravná i komorná, v návaznosti scén při výstupu nelogická, ale v detailech v jednotlivých pasážích dobře ukazující technikálie lezení po staru - s krompáčem místo cepínu a kladivem ze stodoly na zatloukání jištění do skal. Tahounem filmu je životem ošlehaný, řebříčkem hodnot uvědomělý děda Spencer Tracy. S hůře obsazeným a méně odevzdaným hercem by film neměl takovou duši. ()

• Počas nakrúcania zažili Spencer Tracy (Zachary Teller) a Robert Wagner (Chris Teller) nepríjemnú nehodu na lanovke, ktorá ich mala vyviezť na Aiguille du Midi, kde sa nakrúcala časť filmu. Lanovka skĺzla z kábla a ostala visieť vo výške viac ako 350 metrov nad zemou. (Michal74)
  • Film bol natočený vo Francúzskych Alpách, v blízkosti vrchu Mont Blanc, a v rekreačnej oblasti Chamonix-Mont-Blanc, v ktorej sa nachádza aj známe lyžiarske stredisko, ktoré leží pod úpätím spomínaného vrchu Mont Blanc. (westerns)