Kdo hledá, najde je klasickým normalizačním filmem své doby. Tento se konkrétně odehrává ve výrobním družstvu, které vyrábí pračky a klimatizační jednotky. Starý a poctivý ředitel Vyšín (Václav Švorc) jednoho dne zjistí, že závod neopouští výrobky v takové kvalitě, v jaké by měly být, a rozhodne se provést podrobnější kontrolu všech úseků výroby. Při tom zjistí, že se závod potýká s celou řadou problémů, ať už se to týká kvality dodávaných materiálů či pečlivosti dělníků při samotných montážích. Jeho náměstek Ing. Píchal (Miroslav Zounar) jej navíc od výroby problematických praček zrazuje a chce vyrábět jen nedostatkové klimatizační jednotky. Když ředitel zjistí, že výstupní kontrola horší pračky dává na domácí trh, zatímco ty dobré jdou na export, nařídí všechny vadné opravit. Je ale konec měsíce a tím pádem je ohroženo splnění plánu. A když nebude splněn plán, nedostane podnik prémie. A tak se v závodě rozhoří vnitřní boj vedení podniku i dělníků se starým ředitelem, který trvá na kvalitě, za niž družstvo dostalo nejeden řád.
Snímek se snaží kriticky poukazovat na šlendriánství ve výrobě, nepoctivost a korupci, což má nejen celorepublikový dopad, ale především dopad na obyčejné lidi. Třeba právě v podobě netěsnící či poskakující pračky. Nejedna kritická věta je říkána přímo do objektivu kamery jakoby to bylo sdělení k zamyšlení i pro ty před televizní obrazovkou. (Big Bear)

rakovnik

Uvědomělý ředitel zjistí, že v jeho továrně (družstvu) se vyrábí šunty, tak udělá vítr. Samozřejmě viníci jsou proti, dělníci se bouří, že nebudou po sobě nic opravovat. Po plamenné rozmluvě o řádech, ocenění a rudém praporu a následně rozhovoru dělníků s prduchem, který byl hrdý na kvalitu, se vše v dobré obrátí a všichni spokojeně vyrábí kvalitu. Soudruzi, odbory, dělníci, havíři, schůze, dodavatelé, a to pořád dokola. Krásná ukázka toho, jak v socialismu průmyslová výroba nefungovala. Otomara Korbeláře jsem málem nepoznal, ale mohutný hlas mu zůstal. ()

WANDRWALL

Pěkný film sice z doby socíku, ale hodně se hodí i na dnešek. Korupce, protekce, intriky, vše se zde pranýřuje pár poctivými, kteří to ale musí dělat tajně. Dneska už takové hrdinné činy neexistují, protože lidi už jsou odkrytí, ne pod pokličkou a ve víru, že jsou vychovatelní jako za socíku. Když se člověk mrkne na nabídku televizních kanálů, tak jasně dominují seriály a filmy z éry socialistické, a to už prosím čtvrt století jede nová kapitalistická společnost. Film o starých pračkách, které jdou na náš trh, ale do Anglie ty lepší, je plný noblesních hlášek, a každý milovník pěkných vět si přijde na své. http://www.youtube.com/watch?v=8VoSm5k44ds ()

SOLOM.

Myslím, že obdobně to funguje dodnes v nejedné firmě a fabrice: Takže bych zas až tolik zápletku tohoto příběhu nehanil. Myslím tím ten bordel a odrbáváni zakázek, kvality materiálu a úplatkářství (ne to, že každý ředitel je tak svědomitý). Stará garda ale ještě uznávala i čest a dobré jméno, no a samozřejmě i poctivost opravdu dobrých pracovníků…to už je dnes vzácnost. Co se hereckých výkonů týče, tak s nimi jsem taky neměl větší problém. Průměr tomu dám bez problému. ()

Big Bear

Dnes jsem tak nějak brouzdal hlubinami youtube a vyzobával socialistické relace typu Maják apod... Zcela náhodou mi na TV vklouzl i tenhle normalizační TV filmeček o hodném a poctivém říďovi, zlém náměstkovi Píchalovi a poctivých soudruzích dělnících, kteří se sice ocitli na scestí, ale zavčas si uvědomili svůj omyl. ,,Po mně nikdo nic opravovat nebude! '' vykřikl jeden! ,,Zůstávám na přesčas!'' Vykřikl druhý!!! -- V znormalizovaném ČSSR to šlo s kvalitou lecčehos od pěti ku dvěma. Máloco bylo k dostání a kvalita kolísala i když ve srovnání s dneškem i já musím uznat, že některé bojlery tehdá klidně zvládly fungovat 20 let a pračky taktéž.. Kdo nekradl, okrádal rodinu a flákat práci byla skoro samozřejmost. Velké závody a výrobní družstva by o tom asi mohla říci své. Ono když bylo třeba, tak se zatlačilo. Aby byly prémie. Inu jako v tomto filmu... - Výrobní družstvo si k výrobě praček přidalo i výrobu klimatizačních jednotek. Ty jdou dobře na odbyt a nikdo je nedělá a tak by náměstek Ing.Píchal nejraději vyráběl jen je. Ježe starý dobrý ředitel nechce přestat vyrábět pračky aby mamky doma zase nemusely prát na valše. Družstvo sice plní plán a dokonce část praček jde na export, jaká ale hrůza obestře direktora, když zjistí, že pračky jsou z výroby rozdělovány na dobré a špatné. Dobré jdou ven a špatné na tuzemský trh. Při pátrání po příčinách ředitel zjistí, že v závodě vlastně nic nefunguje jak má, že výrobna nedostává objednané zboží v požadované kvalitě, že montovna nemůže používat nové stroje a tak pracuje na starých soustruzích atd... Do toho praskne na Ing.Píchala, že šmelí s vyrobenými klimatizačními jednotkami. Prodává je majitelům vil, zatímco ubozí horníci na Ostravsku potřebující čerstvý vzduch musí čekat... No hrůza. Říďa se naštve, udělá revizi praček a 120 z nich nařídí znovu opravit jinak nesmí na trh. Jenže je konec měsíce a to by se pak nestihl plán. A když nebude plán, nedostanou lidi prémie. A budou remcat a půjdou pryč a to si podnik nemůže dovolit! Direktor tedy rezignuje a chystá se do důchodu. Jen ještě soudruhům zabrnká na nejcitlivější strunu. Že by měli vrátit všechna vyznamenání za práci a kvalitu a že by dokonce měli vrátit zapůjčený rudý prapor! S tím odchází. Ovšem svědomí soudruhů je otřeseno a rozhodnou se polepšit... A tak nám ta pohádka pěkně končí! Bavily mne momenty, kdy ředitel při káracích projevech koukal přímo do kamery jakoby promlouval ke každému z nás. K svářečům, stavbařům, kovohutníkům, horníkům, prostě všem poctivým dělníkům, kteří si při tom jistě uvědomili, že ráno až si píchnou vzpomenou si na tenhle film a budou makat jako šrouby a to i o pracovní sobotu! Dávám tedy za jednu hvězdu, tu rudou, co měl říďa v kanclu na zdi ! Za zmínku stojí účast stařičkého Otomara Kobeláře v roli pracujícího důchodce, pamětníka starých časů... * ()

rt12

Problém byl, že žádný ředitel v té době nebyl jako starej Kramešlic. Všichni řádně ,,Kovaní" herci zde tepají do výroby zmetků + morálky pracujících. Jediné co je na tomto ,,skvostu" pozitivního je poodhalení šlendriánu a velkého zmetku zvaného - Socializmus. PS pro budoucí generace: řešení a vyústění této frašky, je zcela zavádějící a lživé - žádný ,,šepot květin" se nekonal. ()

• Hlavní bojovník proti šlendriánství ve výrobě ředitel Vyšín (Václav Švorc) má doma ve své domácnosti sám šmejdově udělanou elektroinstalaci, konkrétně v jednom záběru je patrné, jak elektrická zástrčka je tyčinkou uzemnění směrem dolů místo nahoru. (Jirka85)