Psanec Clint Hollister (Richard Widmark) uprchne z vězení za pomoci šerifa Jakea Wadea (Robert Taylor), který mu tak splácí službu, již mu v dávných dobách prokázal zase Clint. Avšak pro Jakea to je teprve začátek, neboť Clint ho brzy unese i s jeho dívkou Peggy (Patricia Owens), aby ho dovedl k penězům z jejich dávných společných loupeží... (Pohrobek)

Martin741

Priemerny western z 50. rokov od rezisera Sturgesa /Sedm Statecnych, Cerny Den v Black Rock 1955/ s dvoma hlavnymi hercami , a to konkretne Robertom Krajcirom /Quo vadis 1951/ a Richardom Wydmarkom /Norimbersky proces 1961, Vrazda v Orient expressu 1974, Medvedi ostrov 1979/. Patricia Owens bol fajna, ale nic schopne pred tymto filmom nemala a v strede vladne dost velka nuda s casto prazdnymi dialogmi : 60 % ()

Lacike

Jeden z tých lepších westernov, ale zase taká veľká pecka to nie je. Film s dvoma silnými charaktermi, ktoré sa vydali na cestu za zakopanými peniazmi, aby si to nakoniec rozdali v nevyhnutnej prestrelke. Kým dôjde k finálnemu zúčtovaniu, tak to mohlo byť aj pútavejšie. História a rozhovory medzi ústrednou dvojkou mohli byť zaujímavejšie. Spestrením pred finále je hlavne stret s tradčne zákernými jednorozmernými indiánmi, ktorý trochu zredukujú bandu hlavného záporáka. Takže výsledkom je mierne nadpriemerný western na jedno pozretie. 6/10. ()

KarKulA

Zachraňovat život starejm kámošům se nevyplácí, hlavně pokud posledním momentem kdy vás kdysi viděli bylo, jak nasedáte na koně a odjížíte jim s 20tis, které si akorát poctivě uloupili v bance. Není tedy divu, že i když pak jednoho dne z vnitřní pohnutky splatit svůj starý dluh zariskujete a zachráníte jim život, nedokážou se přes tudle drobnost přenést. Roli šerifa Jakea Wadea, který tají svou minulost a snaží se žít nový spořádaný život, si zahrál výborně Robert Taylor a jeho starého kamaráda vynikající Richard Widmark - který tu vypadá opravdu roztomile psychopaticky a svojí roli si notně užívá. Nijaká a nevýrazná mi přišla jen Patricia Owens v roli Peggy, ale svojí přítomností nerušila. Příběh je od začátku do konce napínavý a baví. Jediným mínusem jsou snad z pohledu dnešního náročného diváka ne přílišně realisticky udělané akce - prostě když padne facka - není pořádná, když letí šíp - je to krapet špejle. Na druhou stranu jsou tam ale i akce povedené - třebas seskok z písečné stráně je výborný. Celkově z tohodle filmu, alespoň pro mě, sálala ta správná westernová atmosféra. I přes některé chybky slabších 5*. ()

cheyene

The Law and Jack Wade mi v určitých pasážích připomínal řadu jiných westernů, namátkou třeba Poklad na Stříbrném jezeře, Křivák, Hodný, zlý a ošklivý nebo Žluté nebe. Richard Widmark je ve westernech ostříleným hercem, ať už v kladných či záporných rolích, takže jeho přítomnost zvyšuje hodnocení i u tohoto počinu. Hlavní hrdina mi zase připomínal Deana Martina. Je pravdou, že po většinu filmu tu není skoro žádná akce, ale o to lepší je postupné směrování k finále, kde nejprve dojde na boj s indiány, který má atmosféru, podobně jako minuty před jeho propuknutím. Postupné odhalování minulosti Jakea také diváka zajímá a závěrečný střet je sice slabší (řada westernů má lepší finální přestřelku), ale přesto má něco do sebe. S mírně přivřenýma očima dám 5*, zejména za atmosféru a občasnou podobnost s jinými westerny. ()

RHK

Zákon a Jake Wade: Blonďatý Richard Widmark v roli psychopatického desperáta, který nedovolí nikomu z jeho bandy odejít. A Robert Taylor jako pistolník, který ho přesto opustil i s penězi z bankovní loupeže a stal se šerifem. Ovšem šerif splatí starý dluh a pomůže bývalému kamarádovi utéci z vězení, jejich střet ve městě duchů se však blíží. Dobře napsané postavy i dostatek napětí v režii Johna Sturgese. Jedinou výhradu bych mohl mít k mizernému bojovému umění již pozabíjeného oddílu Komančů, ale o mrtvých jen dobře... Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/video/288754/Law-and-Jake-Wade-The-Original-Trailer-.html ()

• Při útoku indiánů vidíme, že Clint (Richard Widmark) nabíjí svou opakovací pušku třikrát, než vůbec poprvé vystřelí. Je to nesmysl, protože by si tímto způsobem jen vyhazoval náboje. (Mol)
  • Když na začátku filmu přijede šerif Jake Wade (Robert Taylor) do města, neuváže druhé koně, co má se sebou. Když poté vychází s Clintem (Richard Widmark) z domu, je kůň již přivázán. (Mol)