Ivanhoe

• Česko Ivanhoe (viac)

Anglický kráľ Richard Levie srdce sa vracia z krížovej výpravy, keď ho zajme rakúsky vojvoda Leopold, ktorý za jeho prepustenie žiada vysoké výkupné. Situáciu chce využiť jeho intrigánsky brat Ján Bezzemok, ktorý už dlho túži po kráľovskom tróne. Statočný rytier Wilfred preto musí urobiť všetko preto, aby zachránil kráľa a jeho krajinu pred intrigami a chamtivosťou... (STV)

Anderton

Viac menej to isté dobrodružstvo, čo legendárny Robin Hood z rokov tridsiatych. Iba o niečo menej svižnejšie a zábavnejšie. Ale iba o kúsok. Naivita razí z každého patetického dialógu, ale tak kto by si rád nevypočul reči 20 ročnej Elizabeth Taylor, ako je do niekoho bláznivo zaľúbená. Niekoľko súbojov na koňoch a hlavne dynamicky nakrútené a dnes už celkom vtipne pôsobiace dobývanie hradu sú triumfami filmu, kde vás asi politické pletky budú zaujímať zo všetkého najmenej. Ale oproti takým o pár rokov novším Vikingom mi toto pripadalo ako druhá liga. ()

Han22

Konečně jsem shlédl nějakou adaptaci Ivanhoa a první překvapení nedalo dlouho čekat. Ivanhoe je zasažen téhož rámce, jako známý příběh o Robinu Hoodovi, tedy král Richard Lví srdce je držen ve vězení v Rakousku a princ Jan zatím krutě vládne. Robin Hood je zde dokonce pod jménem Locksley jednou z vedlejších, ale důležitých postav. Celý příběh jde ale mnohem do větší šířky, nabízí realitu kde Normani a Sasové se nenávidí, čarodějnické procesy jsou způsobem jak se zbavit nepřátel, Židi tuší že nenajdou zastání u nikoho a rytíři ač na různých stranách mají svoji čest. Také nabízí nějakou tu nenaplněnou lásku a kupodivu i výborné bojové scény. Rytířský turnaj je parádní, závěrečný souboj plný brutálních ran do štítů vypadá pekelně reálně a pak je tu útok na hrad. Ač mám pocit, že místo šípů házel štáb klacíky, místo kamenů jsou polystyreny a meče jsou z plastu, přesto má scéna útoku lučištníků na hrad neskutečný drajv. Velice příjemné překvapení, které se sice neblíží velkoleposti Quo Vadis, ale kouká se na to velmi dobře. Historický film roku 1952. ()

honajz2

V rámci svého žánru je to podle mě slušný nadprůměr. Samozřejmě s nějakým tím ohledem k roku vzniku, ale pořád to podle mě funguje dost dobře. Snad jen v určitých situacích by herci mohli být charismatičtější a pak jsem ještě měl problém s přehnaným počtem (a někdy i přehnanou délkou) bojových scén, ale to druhé je spíš můj osobní problém - ačkoli, ne každá bojová scéna byla nejlíp zpracovaná... Jinak ale spokojenost, bavilo mě to, nenudilo mě to, má to sympatické postavy i celkem obstojnou výpravu a rozhodně bych si to někdy rád pustil znova. Až jsem překvapený, že mi to tak moc sedlo. 4* ()

bogomira

Na rozdíl od ostatních pro mě tohle není nesmrtelná klasika, ale klasika dávno mrtvá. První půlka svým tempem spíš připomíná sestřih minulých dílů seriálu a když se tempo konečně zpomalí, přijde scéna s obléháním hradu, která je prostě srandovní, chlápci do sebe šťouchaj umělýma mečíkama a střelba z luku se simuluje házením klacků po hrstech. Jedině Tejlorka je k sežrání a jinak je to popcorn padesátých let. ()

vitekpe

Tak jako Krizaci meli svoji Lorettu, Rytiri Kulateho Stolu svoji Avu, tak ma Ivanhoe svoji Liz. To je bez debat. :-) Jinak jde o barevnou romantickou podivanou, presne v ocekavanem duchu. Cili mate-li chut na rytire, souboje, turnaje, princezny, proradne padouchy, dobyvani hradu, hrdinske ciny atd., smele do toho... P.S.: a Joan byla obsazena jako anglicka princezna v pohode. Ono postavit nekoho proti Liz je asi jako shanet nekoho proti Marilyn... :-))) 4+ ()

• Robert Douglas (Sir Hugh de Bracy) prezradil, že George Sanders (De Bois-Guilbert) sa neunúval vyzliekať z kostýmu, aby sa mohol najesť počas prestávok so zvyšným štábom. Radšej si róbu nechal na sebe a najedol sa len s ním. (Arsenal83)
  • Vo filme sa za Richarda (Norman Wooland) vyberá výkupné. Kniha však začína tým, že už je kráľ vykúpený. (Arsenal83)
  • Miklós Rózsa dostal za hudbu veľké uznanie a nominácie na významné ocenenia. Skladateľ bol však hlboko sklamaný filmovým spracovaním Scottovho románu, ako popísal vo svojej autobiografii z roku 1982: "Kniha bola v mojej mladosti obľúbená, samozrejme v maďarskom preklade. Znovu som si prečítal Scotta a opäť som bol nadšený. Keď som si prečítal scenár, bol som menej potešený. Išlo o typickú hollywoodsku historickú paródiu a obraz bol z väčšej časti opradený klišé a konvenčný. Tak som sa vrátil späť k Scottovi a bol to práve Scott, nie Robert Taylor alebo dokonca Elizabeth Taylor, kto inšpiroval moju hudbu." (Arsenal83)