Krutá princezna dává princům tři hádanky. Kdo neuhodne, je bez milosti popraven. Objeví se ale princ, který přišel do země inkognito. Do princezny se zamiluje a její tři hádanky uhodne. Tím ale příběh pýchy, feministické emancipace - dnešním slovníkem řečeno, touhy po nezávislosti, ale i lásky, žárlivosti a zrady nekončí.

Divadelní hra italského dramatika osmnáctého století Carla Gozziho Princezna Turandot se stala podkladem pro různá zpracování, připomeňme dílo F. Schillera či operu G. Pucciniho. Sám Gozziho text vycházel z pohádek Tisíce a jedné noci a tam pověst doputovala z Persie. (oficiálny text distribútora)

sportovec

Režijně i adaptačně dokonalé ztvárnění původního zpracování slavného pohádkového příběhu Carla Gozza a hudební podobě Giacoma Pucciniho nejenže poskytlo mimořádné příležitosti celé řadě vynikajících českých herců, ale nabídlo současně tehdejšímu divákovi možnost zasvěceného vhledu do kuchyně pohádkotvorby z druhé poloviny předpředminulého století. Orientalizující prvky klasicistních a rokokových interiérů, které známe tak důvěrně z relativně častých návštěv interiérů našich zámků, tu dostávají náležité podbarvení. Rozvleklost a nuda, které jakoby - domnělě - patřily k tomuto pohledu, jsou pro zasvěcené ve skutečnosti živým průhledem do hodnotového a myšlenkového světa lidí tehdejší doby posledních desetiletí "starého režimu", do způsobů jejich uvažování, cítění, fantazie. Myslím, že tato retrospektiva mimo a za archivní prameny, mimo badatelskou veřejnost prakticky nedostupné, byla, je a zůstává vděčnou. A tedy i živou. ()

Tiiso

Originál texty, ani divadelní hru jsem nikdy neviděl. Pouze jsem slyšel operu. A tak si nedovolím hodnotit nakolik se podařila přepsat tato tv adaptace. Hodnotím pouze samotný příběh a vynikající české herce, kteří zde dokazují své kvality. ()

Karlos80

Chvílemi opravdu nezáživná hodinu a půl dlouhá (na tv film-pohádku docela neobvyklé) taškařice, původní divadelní adaptace je tu opravdu znát, z každé scény, pohybu či dialogu..Téměř dětinský humor tři sluhů byl místy opravdu krajně trapný, nakonec jsem čekal přeci jen pusu a ne jen samé klanění:-) Mladá-krásná Macjuška (princezna Turandot) byla pěkně chladná ale nakonec pod tíhou lásky přeci jen polevila. Masky byly zdařilé, některé herce jsem skutečně nemohl poznat a nebýt závěrečných titulků, tak je snad neznám dodnes:-) Film, měl pár dobrých okamžiků, převážně depresivní a ponurá atmosféra, nebyla taky špatná, ale i tak z mého pohledu pouze slabší průměr... ()