Příběh plukovníka Paula Tibbetse (Robert Taylor), pilota letounu Enola Gay, ze kterého byla shozena atomová bomba na Hiroshimu. Film sleduje osudy a osobní život Tibbetse od chvíle, kdy byl v roce 1942 převelen z evropských operací zpět do USA k testování bombardérů B-29 a následně pověřen vedením projektu Silver-plate, jehož cílem bylo dopravit nad nepřátelské území první atomovou bombu. (KarKulA)

KarKulA

Vzhledem k tomu že jsem se před filmem nekoukla o čem to je, tak jsem si ze začátku říkala - bože, zase nějaká americká válečná agitka oslavující US air-force, a to hlavně u uvědomělých proslovů Eleanor Parker, které provázely zejména začátek filmu. Nicméně tak po 15ti minutách se z filmu vyvinul neuvěřitelně zajímavý příběh popisující osobu Paula Tibbetse a to zejména z osobního a profesního hlediska, i když na tu morální strunu to párkrát také uhodilo. Podle mě se jedná o výborný a zajímavý film s nadprůměrnými hereckými výkony ve kterém nechybí napětí. Díky notné podpoře americké armády se tu objevuje plno hezkých leteckých záběrů, tomu všemu přidává i neuvěřitelná věrohodnost Taylora, který byl sám výborným pilotem a během 2.sv.v. dělal leteckého instruktora, takže jakékoliv scény z kabiny letadla vypadají opravdu realisticky protože on prostě ten pilot opravdu je. Celkově je tak ve své roli jak rybka ve vodě a je to podle mě herecky jedna z nejlepších rolí jeho kariéry. Zajímavá je i Eleanor Parker, která tu představuje postavu manželky pracovně vytíženého důstojíka a nese typický úděl ženy 40-50 let. ()

Martin741

Film o zvrhnuti atomovych bomb na mesto Hiroshima. Jo, uz dlhodobo tvrdim, ze informacii z 20. storocia je proste prilis vela, nebavilo ma, informaticky strasne vycerpavajuce : 60 % ()

Svadbos

Všetko je to také patetické, že až trivalizuje hlavnú historickú udalosť. Tento príbeh bol vyrozprávaný aj v televíznom filme "Enola Gay" z roku 1980. ()

stalag

Dvouletá vyčerpávající mise k definitivnímu ukončení války vtělená do příběhu plukovníka Paula Tibbetse, završená doručením první atomové bomby nad japonský cíl. Dvouhodinový MGM bw biják s dvěma krásnými a herecky výbornými hvězdami (Robert Taylor a Eleanor Parker) v hlavních rolích. Se skvělou hudbou (Hugo Friedhofer), s plynule vloženými docu válečnými (jak bylo v té době u válečných filmů zvykem) a odtajněnými secret atomovými záběry. To vše přispělo k věrohodnosti a celkové nestárnoucí působivosti filmu. 🤓 Zvolený úhel vyprávění se přitom zdá být vzhledem k tématu na první pohled nepatřičný a až příliš melodramatický (i na hollywoodské poměry). Story nám totiž v první polovině jako flashback vypráví ze svého ženského, nevojenského a starostlivého pohledu manželka. Samozřejmě cílem je polidštit tuto největší americkou vědeckovojenskou operaci WWII a přiblížit ji každé americké manželce, matce a vůbec všem lidem v týlu. Neb ti jsou nakonec těmi daňovými poplatníky, co nesou největší břemeno válečného úsilí, ať už je válčení horké (děj filmu) nebo studené (rok vzniku filmu). 🤓 Humanizace Tibbetsovy letecké mise Silverplate, potažmo celého projektu Manhattan. Odklonění pozornosti od vojensko průmyslového komplexu s jeho reálnými a ne zcela průhlednými mocenskými a ekonomickými zájmy k ryzí, základní otázce přežití, o niž jde v každé válce především - splnění úkolu nebo selhání, my nebo oni, vítězství nebo prohra, záchrana životů a civilizace nebo jejich ztráta. Tak jednoduché to je. V roce 2023 jsme k pochopení dilematu z roku 1945 nejblíž, jak jsme od té doby mohli být. 🤓 V polovině filmu dorazí Eleanor s dvěma syny za Bobem na odlehlou základnu a teprve se naplno projeví dramatická účinnost zvoleného řešení. Film totiž v druhé polovině graduje kontrastem vedle sebe kladených scén přízemního domácího provozu a stále závažnějších příprav atomového finále. Tento nový ad absurdum level vyprávění je konstituován ironickou rodinnou obhlídkou papundeklového stísněného příbytku Tibbetse na základně, za níž hned následuje vzlet zázraku moderní techniky, v první polovině filmu již riskantně vytuněného, 60 tunového čtyřmotorového Boeingu B-29 Superfortress. První zkušební vzlet s předpokládaným přetíženým nákladem jen o fous neskončí katastrofou. Jak blízko absurdní realitě v tomto pojetí tvůrci byli dokládá i fakt, že crazy scéna, v níž manželka omylem najme jednoho z atomových vědců v bílé kombinéze coby instalatéra na opravu kohoutku v kuchyni, se skutečně stala. 🤓 Manželka, která v empíky prošpikované základně pochopitelně nesmí tušit čemu ve skutečnosti její manžel velí, je stále hysteričtější a domácí atmosféra napjatější. Tibbets se zatím ocitá na pokraji fyzických i psychických sil pod stále novými úkoly k co nejdokonalejšímu zabití co nejvíce lidí. Všichni zúčastnění ochotně přenášejí definitivní povel k akci a tím odpovědnost za úspěch či neúspěch 2 miliardového projektu Manhattan na něho. Plus nezbytné záblesky legendárního Taylorova černého humoru, hrdinovo stoické, neidealizované přijetí zákonitostí vojenské byrokracie, současně jeho empatie vůči obětované rodině. A nad tím vším schopnost racionálně jednat, vyřešit problém, splnit úkol, který dobrovolně přijal a pro sebe eticky zdůvodnil. 🤓 Komplexní role. S vědomím soukromé i veřejné Taylorovy historie, těžko si představit, že by to někdo zahrál líp. Podceňovaný herec byl vždy výborný při plnění nečekaně obtížné výzvy - Magnificent Obsession, Escape, Bataan, Devil's Doorway, Westward the Women, která se i v případě, že hrál oportunistu - Quo Vadis, Party Girl nebo zápornou postavu - Johnny Eager, nakonec vyvinula v redemption (through love samozřejmě) a etický triumf, třeba i za cenu sebezničení. Jediná Taylorova bez nápravy záporná (a jako studie posedlosti výborně zahraná) role lovce (The Last Hunt), který nikdy nemá dost - ponižování okolí, popíjení alkoholu, zabíjení bizonů a indiánů - je doplňujícím protipólem všech ostatních Taylorových hrdinů. Posledním dílem skládačky, neboť s posedlou důsledností ve všech svých životních volbách volí to špatné řešení až po logické finále, které tentokrát je doslovným zamrznutím života. 🤓 Paul Tibbets, pilot, který bezchybně dovezl a shodil tu “věc” na Hirošimu, muž, s nímž se Taylor pochopitelně osobně seznámil, je v jeho pojetí only human, hoden obdivu, spolehlivý, odvážný a neokázale steady. 🤓 Enola je anagram alone, jak nám Eleanor v první polovině filmu neopomene připomenout, když se cítí opuštěná a osamělá. Pro kontrastní srovnání má Taylor ve filmu dvě “heroické”, příznačně komorní scény, kdy je na všechno really alone. Když na dálku deadly tired připíjí fotce manželky k narození jejich druhého syna - “Congratulations, pal” - a v předvečer historického letu jeho voice over dopis matce, po níž vzápětí pojmenuje svoje letadlo Enola Gay. 🤓 Taylorovy voice overy! Další hercova nedoceněná kvalita: dopis matce v předvečer smrtelně nebezpečného úkolu, dopis milence na počátku redemption v Party Girl a noirový voice over prožívající konflikt policejní profese a lásky k možné podezřelé v The Bribe. 🤓 Robert Taylor a Eleanor Parker byli v Above and Beyond poprvé pár. On čerstvě po rozvodu, ona na konci svého druhého manželství, chemie výborná, takže on and off screen romanci si zopakovali i za dva roky při obtížném natáčení v Egyptě. Valley of the Kings a Taylorův archeolog v něm je, jak známo, jeden z přímých vzorů Indiany Jonese, stačilo jen přidat ještě víc ironie a hudbu Johna Williamse. Každý, kdo viděl tento kousek a Westward the Women, ví, že až do Indiany, to v Hollywoodu nikdo neuměl s bičem líp než Bob Taylor. 🤓 Jinak pilota hrál Taylor už v roce 1934, kdy se natáčel jeden z jeho prvních filmů u MGM West Point of the Air. Při té příležitosti se nadchnul pro létání a začal se mu soustavně věnovat. Ve Flight Command (1940) už oslňoval v hlavní roli kadeta u výběrové jednotky US Navy Hellcats. V letech 1943-45 narukoval a dělal v hodnosti poručíka leteckého instruktora. Při tom natočil 17 instruktážních filmů a ke konci války namluvil koment k výbornému barevnému docu o letadlové lodi The Fighting Lady. 🤓 Financování jeho dvoumotorového Beechcraftu pojmenovaného Missy (hollywoodská přezdívka manželky Barbary Stanwyckové), které mu po válce zajistilo studio, bylo v Taylorově případě tím nejvíc korumpujícím bonusem v jeho rekordně dlouhém kontraktu s MGM 1934-58. 🤓 Když intenzívně žijete svůj vyměřený čas a chcete létat z Hollywoodu do práce na exteriéry, na víkend na lov (třeba do Sun Valley za Cooperovými a Hemingwayovými), na večeři s přáteli, za milenkou, prostě na otočku stovky mil někam, tak se to hodí. Nosit vojenskou uniformu, pohybovat se ve vojenském prostředí, výborně jezdit na koni, zacházet se zbraněmi, práskat bičem, spravovat motory, řídit auto, motorku nebo letadlo byla pro Taylora ta nejpřirozenější věc na světě, ono je to pak na plátně vidět. () (menej) (viac)

• Film si v pokladniach viedol veľmi dobre a podľa záznamov štúdia MGM zarobil zisk 1 037 000 dolárov. (westerns)
  • Existuje aj počítačom kolorizovaná verzia. (westerns)