Hitler a Mussolini - Nelítostné přátelství

(TV film)
  • Nemecko Hitler & Mussolini - Eine brutale Freundschaft (viac)
Nemecko, 2007, 2x52 min

Příběh nelítostného přátelství dvou diktátorů. Dvoudílný německý dokument zachycuje osudové spojenectví dvou diktátorů - Hitlera a Mussoliniho.

1. díl
K jejich prvnímu setkání došlo v Benátkách v červnu 1934. Byla to první Hitlerova cesta do zahraničí a německý kancléř se v přítomnosti triumfálně se chovajícího Duceho cítil nesvůj. Setkání nedopadlo nejlépe: diktátoři se neshodli v řadě problémů. Především to byla otázka Rakouska, které pro Mussoliniho bylo zemí pod jeho ochranou. Během těch dnů si sotva kdo mohl představit, že se Hitler ve vztazích s Mussolinim brzy stane dominantní osobou a že Ducemu vnutí svou bezohledně tvrdou představu o přátelství.

2. díl
V roce 1940 už mělo spojenectví mezi Hitlerem a Mussolinim jednoznačnou podobu: říšský kancléř byl dominantní osobou a Duce se skrývanou podrážděností přijímal jeho rozhodnutí. Mussolinimu přicházely do Říma zprávy o Hitlerových triumfech a tak se v touze po účasti na dělení kořisti střemhlav vrhl do své vlastní války. Tažení v Africe i vpád do Řecka však skončily neúspěšně a další rána přišla v červenci 1943. Spojenci se vylodili na Sicílii. Krátce na to byl Duce sesazen a internován. Když jej Němci osvobodili, byla z něj už jen tragická figurka. Ve světle blížící se zkázy se z kdysi halasně proklamovaného přátelství stalo trpké vzájemné obviňování. (oficiálny text distribútora)

gizi

Hodnocení po prvním díle: Dokument je z dílny německých filmařů. Myslím si, že kdyby ho zpracovali lidé od BBC, byl by o stupeň výš. Zaujalo mě, kolik dobových záběrů a ukázek bylo použito (a ve velmi dobré kvalitě), ovšem to ještě nezaručuje kvalitu celého dokumentu. Pro mě byl film zajímavý z toho pohledu, že jsem se dozvěděl zase nějaká historická fakta. Ovšem mohlo to být mnohem více zhuštěno - tak na polovinu délky. Takto to bylo zbytečně rozvláčné a nudné. 60%. Po druhém díle: hodnotím stejně jako první díl. ()

DonBraso

Nechtěl bych zde porovnávat,ale je to stejné jak dokument Mussolini a Hitler : Opera vrahů jen s tím rozdílem,že zde máte i současné záběry,což vůbec není na škodu.Bohužel zde není více informací,až bych řekl "bulvárních" jak v Opeře vrahů,kde na záběr bylo mnohem více podstatnějších a zajímavějších informací než zde ve stejném záběru,protože i zde se používají víceméně stejné záběry.O malinko horší,přesto díky novějším záběrům přímo na místa dění v současnosti,vůbec ne špatný dokument. 75% ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2010 v kategorii "Zahraniční pořady - Zahraniční televizní pořad nehraný", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 18.12.2010. Dokument přináší nové detaily ze života Adolfa Hitlera, tentokrát v souvislosti s jeho italským "dvojčetem" Benitem Mussolinim. ()

Marze

Jak bylo výstižně řečeno v dokumentu, fašismus se po celé Evropě podporován masami lidí pyšnil malou úctou k hodnotě života jednotlivce. Druhý znakem fašismu je nenávist skoro ke všemu. Hitler Vídeň nesnášel, protože ho odmítla jako malíře a bydlel zde na ubytovně. Říkal jsem si, že to může být důvod , proč mnoho lidí nemá rádo Prahu. ()

Mallinali

Chybělo mi tam větší vysvětlení událostí, třeba jsme se dozvěděli že Italové v každé své válce dopadli jak sedláci u Chlumce, ale už jsme se nedozvěděli proč. Taky se tam některé informace zbytečně opakovaly i když se toho řeklo dohromady míň než k soutěži v házení vajglů do Nilu (že Hitler neřekl Mussolinimu o útoku na SSSR zaznělo aspoň třikrát). Ale nebylo to špatné, pár detailů ze života bylo pro mě nových, ale francouzsko-italská série "Mussolini a Hitler: Opera vrahů" byla o řád výše. Jo a ze záběrů kopání do hlavy mrtvýmu Ducemu se mi udělalo šoufl. ()