William S. Burroughs: A Man Within

William S. Burroughs: A Man Within je nezávislým dokumentárním filmem chicagského režiséra Yonyho Leysera. Film uvádí nikdy nepublikované záběry Williama S. Burroughse a exkluzivní rozhovory s jeho nejbližšími přáteli a kolegy, mezi než patří John Waters, David Cronenberg, Iggy Pop, Patti Smith a mnoho dalších.
Dokument přibližuje diváku tohoto legendárního autora, který většinu svého života prožil v drogové závislosti, otevřeně mluvil o své homosexualitě a musel se vypořádávat s tragickou událostí, při níž omylem zastřelil svou ženu. Jeho román Nahý oběd byl jednou z posledních knih, která kdy byla zakázána americkou vládou. „Bill“ Buroughs je nazýván kmotrem beatníků a svou tvorbou ovlivnil několik generací umělců a čtenářů na celém světě.
Tento film nám umožní nahlédnout hlouběji do jinak uzavřeného světa jednoho z největších spisovatelů minulého století. (Ithildaria)

jakub.uck

William S. Burroughs, čtenářsky asi nejnáročnější autor ze "svaté trojice" beatníků Kerouac-Ginsberg-Burroughs, musel být nepochybně nevšední člověk a tento dokument to jen potvrzuje. Jistě, už na základě Burroughsových knih si čtenář může o autorovi udělat určitou představu - homosexualita, drogy, záliba ve zbraních, láska ke kočkám atd. -, nicméně dokument přináší řadu zajímavých a unikátních výpovědí, které nám Burroughsovu postavu opět o něco více přibližují. V postavě beatnického spisovatele jako by se zvláštním způsobem mísily protiklady: narkomanie a spisovatelská elegance, univerzitní vzdělání a postavy na okraji, chlad zbraní a láska ke kočkám, ... Ze staříka, vraha své vlastní manželky pobíhajícího s nabitou puškou v domě plném koček jde místy až strach. Nicméně kdyby takový Burroughs nebyl, nezbylo by po něm tak výjimečné literární dílo. ()

ledzepfan

Parádička=Znáte to, jak koukáte na nějáký dokument o někom koho máte rádi a ono je to divně nízkorozpočtové, mluví tam pár bezvýznamných lidí, háže to provařené informace stylem:páté přes deváté, a nakonec to celé zní jako:O někom bez někoho a ještě blbě(?)--No tak přesně takový tenhle dokument není(!)...........A Man Within je vypiplaný projekt sestavený z kilometrů a kilometru materiálů(povětšinou raritního charakteru) ve kterém mluví desítky lidí(od Billových nejbližších až po osoby jejichž setkání s ním byly epizodního ale zásadního charakteru)..Celé je to přehledně rozděleno do jakýchsi kapitol které se podrobně zabývají důležitými událostmi nebo vášněmi jeho života...a ani sám Bill Burroughs nezůstává stranou-nenechává nás dělat si obrázek skrze vyprávění druhých a třetích osob-naopak-pořád je přítomen-hláškuje, radí, odpovídá, čte, střílí, maluje nebo sype kočkám granule :) .................. Takhle má vypadat dokumentární(hluboká)poklona. ()