V ringu s Alim

• Česko Muhammad Ali: Tváří v tvář (viac)

Portrét legendárneho boxera Muhammada Aliho. Dokument o fenomenálnom boxerovi, ktorý bol svojho času neporaziteľný. Nad súpermi vynikal rýchlosťou aj inteligenciou. Svoju pozíciu výnimočného človeka využil aj na boj proti vojne vo Vietname. Dokument je spracovaný zaujímavou formou. Autentické zábery zo zápasov sa striedajú s výpoveďami jeho súperov, trénerov a priateľov, z ktorých i po mnohých rokoch cítiť rešpekt k Muhamedovi Alimu- Cassius Clayovi. (STV)

Mr.Roman

Všetko podstatné a potrebné už stihli povedať predošlé dokumenty, ktoré navyše svojím obsahom boli oveľa zaujímavejšie. Tu sa hraje na notu, ktorú výstižne na konci vyjadrí jeden z Aliho súperov: "Keď nemôže hovoriť on, sme tu my aby sme hovorili za neho.", no na ňom boli vždy najzaujímavejšie jeho výroky a jeho fantastický pohľad na vec. Čo však dokumentu nejde uprieť je zaujímavý štýl a aspoň snahu zaujať niečím novým. ()

radektejkal

Vzpomínka na mládí, nic víc, ale zapůsobila. Sledoval jsem (v tisku) jeho (Cassiuse...... Claye, potomka otroka, či později Muhammada Aliho, který se prohlašoval za svobodného člověka, dílem vzhledem penězům, které za své rány - sem a tam - stržil) souboje se Sonny Listonem, a později - už nejasně - s Joe Frazierem. Další jeho osudy byly pro mě nové, a kupodivu stále napínavé. I to, jak žil později, jsem se dozvěděl až nyní. Pyšná baletka z ringu. Alláhův prorok mezi provazy. ()

salalala

Tenhle dokument se mi líbil a přišel mi i originálně pojatej a natočenej. Líbilo se mi, jak tam ti staří boxeři boxujou proti kameře, to tomu dodává takový zvláštní kouzlo a lepší dojem. Dozvíme se tam hodně zajímavých věcí o Alim. Byla to prostě nejen sportovní, ale taky společenská ikona. Jeho slovo mělo váhu a hodně lidí ho uznávalo. Zároveň to zajímavě ukazuje, jaká je box vlastně show a jedna velká provokace. Velkohubý prohlášení a nafoukaný kecy k němu prostě patří. Výpovědi pamětníků a soupeřů dodávají všemu pocit autenticity. Je tam cítit, že z něj mají ohormný respekt a chovají k němu úctu, což dneska není. Jeho konec je smutnej, ale do značné míry si k němu pomohl sám. Je to ale škoda, jak dopadl. Jediný, co mi tam vadilo, bylo to jejich vyprávění o nich samotných. Odkud jsou, jak se k boxu dostali atd.. Když o tom ale přemýšlím, ono to tam asi být muselo. Chtěl jsem dát tři, ale zvednu to o hvězdu a deset procent a určo se na to ještě jednou podívám. 70% ()

ghatos

Tak tohle je paráda. Jsem poměrně dost velký cynik, ale u příběhu starých boxerských es se snad nedá nedojmout. Aliho kariéra z pohledu dobových protivníků nabízí velmi přitažlivý zpětný pohled. Asi ještě lepší jsou příběhy samotných boxerů, jejich výpovědi jsou neuvěřitelně upřímné a opravdové. Můj favorit je Joe Frazier, jsem rád že Aliho sejmul a i po těch letech je to pořád frajer. 95%. ()

Z0oMb3E

Športom k trvalej invalidite. Pri boxe má tento slogan dvojnásobnú váhu. Výborný biografický dokument o tom ako sa z ukecaného a sebavedomého černocha stal kráľ boxu a neskôr z neho box spravil trosku. Výpovede súperov, ktorý z neho tú trosku vymlátili. Dokument v osobných priznaniach tiež ukazuje, kto všetko stojí za profesionálnym boxom: vrah, zlodej, zabijak... najskôr zatracovaný neskôr oslavovaný. Úprimné slzy Joa Fraziera ako ľútosť ako šampión skončil, či výpoveď Gorgea Chuvala o svojej ťažko skúšanej rodine posúva dokument aj do citovej roviny. Výborné prestihávky skutočných záznamov zo zápasov s komentármi ich účastníkov. 5* ()