Smrtonosná pomsta

• Slovensko S ľadovým pokojom (viac)

Keď mladý biznisman Will Share (Henry Cavill) príde do Španielska na týždennú rodinnú dovolenku, nie je práve prázdninovo naladený. Jeho začínajúca firma má problémy a napätý vzťah s puntičkárskym otcom Martinom (Bruce Willis) všetko ešte viac zhoršuje. Keď však celú Willovu rodinu unesú ľudia, z ktorých sa vykľujú tajní agenti pátrajúci po záhadnom kufríku, Will sa zrazu ocitne sám na úteku. Z ničoho nič sa znovu objaví jeho otec Martin a Willov svet sa otočí hore nohami, keď mu otec prezradí, že je agentom v utajení, ktorý sa zaplietol do medzivládnej siete tajomstiev. Will musí nájsť spôsob, ako zachrániť celú rodinu. Čas stanovený únoscami beží a španielska polícia ho naháňa za vraždu, ktorú nespáchal. Will musí v spletitých uliciach Madridu rozpliesť konšpiračný labyrint. Komu môže veriť? Kto zabil jeho otca? A kde je záhadný kufrík, ktorý je kľúčom k bezpečnej ceste domov? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky Will objaví Luciu (Verónica Echegui), o ktorej nikdy nepočul, a ktorá mu chce pomôcť. Strata otca spojí ich sily, ale dokážu prekonať obrovské nástrahy skôr, než bude neskoro? (TV Markíza)

Kryton

To samé jako u rok starého Bez dechu. Nesympatický mladík zjistí, že vše do jisté doby byla lež a že ho chtějí všichni zabít. Je tu CIA a Weaver si opět střihla agentku. Tohle by nedalo ani na slušný díl tureckého akčního seriálu. Willis už asi ustupuje do pozadí a hraje jen pár minut v poslední době. ()

Matty

Zápletka je ve své podstatě primitivní a kdovíjakým důvtipem scenáristé nevyšperkovali ani dialogy. Chytré a vtipné je, jak s obojím nakládá režisér. Úvodní minuty nás připraví na lehké drama ze slunného Španělska, kde bude prací přetížený syn hledat cesta k autoritativnímu otci. Vyprávění však rychle nabere docela jiný směr a mnohem prudší obrátky a najednou sledujeme macguffinovským kufříkem popoháněnou variaci na téma, které už zdánlivě vydojil Hitchcock – nevinný muž na útěku (rodiny coby jediné jistoty se film nicméně drží celou dobu). El Mechri tohle oblíbené thrillerové schéma neozvláštňuje jenom realistickými detaily během honiček madridskými ulicemi (nezničitelnost řady postav tomuhle žánrovému potěšení naopak zajišťuje přídomek „guilty“), ale hlavně neustálým přehazováním rolí. Vědomě přehnaným zapojením významotvorných prostředků určitého žánru (rodinné drama, akce, paranoidní thriller) dokáže vyvolávat dojem, že sledujeme co chvíli mírně odlišný film, jenž u nás má vyvolat jinou emocionální odezvu, než jaká byla žádoucí před pár minutami. Herci jsou pro něj podobně jako pro Hitche pouhými figurkami k manipulaci s divákovými emocemi. Willovi při pelášení před lidmi, kteří ho chtějí zabít, případně z něj vymlátit informace, které stejně jako my nezná, sotva zbývá čas, aby si odskočil a ofoukal rány (což v momentu jeho „zpasivnění“ musí učinit žena), natož aby vedl delší dialog. Na důkladnější dušezpyt nezbývá čas, což je jenom dobře. Všichni přecházejí z jedné role do jiné s takovou náhlostí, že by jejich bližší poznání akorát vyvolávalo zbytečné otázky po logice věcí. Ve filmu je hned několik scén, kdy se z oběti o pár chvil později stává lovec. Postavy nejsou dobré, případně zlé, pouze vysoce adaptabilní. Nejlépe je to vidět na Willovi, jenž se z pozice „nic nevím, nikoho neznám, španělsky nemluvím“ propracuje až do momentu, kdy stačí jediný pohled, abychom pochopili, nakolik odlišná role mu nyní náleží. Neustálé znejišťování diváka zahrnuje eliminaci romantické linie jejím faktickým znemožněním, odmítnutí pravidel star systému nebo vytváření soucitné nálady v nečekaných okamžicích (v souladu s rozmlženou hranicí mezi padouchy a hrdiny). Režisér si v jednom kuse pohrává s postavami i našim očekáváním, aniž by při tom nějak odbýval řemeslnou stránku, jakkoli nad ní nemá tak suverénní kontrolu jako nad vyprávěním, resp. nad neodolatelně proradným zatajováním a odhalováním informací. Za ty dva neskutečně vychytané záběry se zrcadly mu ale chaotičnost akčních scén s klidem odpustím. Ledový klid zvenčí svádí k jeho okamžitému odmítnutí coby další tupé akce, ve skutečnosti se pod béčkovým povrchem skrývá prozatím největší žánrové překvapení letošního roku. 85% ()

=woody=

Helou evrybády! Tento velmi vtipný pozdrav volím zcela záměrně.. V duchu nového filmu "Brouka Machry před čtyřmi roky jsem bodoval s van Dammem, jsem profík!" Nechť je tento nepovedený, místy až nechtěně srandovní film, výstrahou všem! Bruce už, jak vidno, přestal platit coby záruka kvalitní akční řežby. Jediná akce, kterou stihne než udělá dětem pápá (pardon, ale podle mě to všichni víte, Mirka mě stejně předběhla a práskla to první), stojí za pendrek, za který bohužel stojí i zbytek filmu. Scénář je děravý jako ústa staré ženy, za kamerou stál nějaký schizofrenik a snímek nedosahuje ani druhého břehu - nadsazeného béčka. Propadák, jaká škoda! Mějte se filmově! Woo. ()

castor

Myslím, že Sigourney Weaver pobíhající s bouchačkou v ruce po madridských ulicích a pálící to bezdůvodně do lidí, mluví za vše. Jakmile plátno nedobrovolně opustí největší hvězda téhle mdlé podívané, jde to s ní od desíti k pěti. Postavy si tu přehazují role, rychle se jim hojí rány a munice v zásobnících ne a ne dojít. Troufám si tvrdit, že znejišťování diváka není o umu tvůrců, ale o impotenci scénáristy nabídnout alespoň trochu solidní podzápletku už tak mizerného celku. Původně vystrašený, nyní už poloakční bourák Cavill neutáhne za celý film ani to, co Bruce zvládá v prologu, právě Willis jako nerudný taťulda je to lepší a možná i poslední, co Mabrouk El Mechri (překvapení v podobě JCVD) a jeho tým nabízí. Akční scény nejsou zlé, ale chybí jim nějaká přidaná hodnota (několik zajímavých kamerových úhlů a pomačkané plechy do světa díru neudělají), Španělsko je nevýrazné a absolutně zaměnitelné, tajemný kufřík nikoho nezajímá a klišé na každém rohu už jen všechno korunuje. A to jsem se docela těšil.. ()

Madsbender

S ľadovým pokojom v tvári, taký je celý tento film, doslova a do písmena. Bez emócií, bez náboja, bez energie, zmyslu a logiky vám predostiera absolútne kraviny a tvári sa smrteľne vážne. Henry Cavill si zjavne prešiel mohutnou predprípravou na Muža z ocele, keďže už tu oplýva možno ešte silnejšími a zaujímavejšími schopnosťami. Ako správne dieťa Brucea Willisa, ktorého si Brouk El Macher na celú stopáž nemohol dovoliť, je nesmrteľný a nezničiteľný, okrem toho však dokáže dematerializovať a znovu materializovať neživé veci, ako obal s peniazmi a liekmi alebo zbraň podľa vlastnej potreby (a keby len to, zjavne má infračervené videnie a vie predpovedať budúcnosť, pretože dokáže nájsť v uličke, kde nikdy nebol, pištoľ schovanú v kontajneri - a to behom 3 sekúnd!). Len škoda, že to tvorcovia nevysvetlili divákom, ktorí to berú ako chyby vo filme. Fakt, S ľadovým pokojom je perfektným zástupcom upadajúceho žánru - tupým, vyprázdneným a vrcholne podpriemerný. Chcel som dať 2*, ale keď som dal jednu aj piatej Smrtonosnej pasci, musím to opakovať, a takmer siaham po odpade. Opäť v akcii malo totiž aspoň dve dobré hlášky. 2% ()

• Celý film sa nakrúcal v Madride okrem scén v prístave a na lodi. Tie sa nakrúcali v turistickom letovisku Moraira na pobreží Costa Blanca. (Darkage)
  • Když Lucia (Verónica Echegui) a Will (Henry Cavill) prchají na skútru, tak Lucia v letních šatech s holýma nohama nezvládne ve větší rychlosti řízení a dojde k pádu. Oba ale nemají žádná zranění. (noelcoward73)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (viac)