Veronika s Michalem jsou spolu pět let a jejich vztah dospěl na křižovatku. Ona touží ještě něco zažít, on se chce usadit. Odjedou proto spolu do Skandinávie a zažijí obyčejně neobyčejné dobrodružství, které dá jejich životům nečekanou reflexi. Drama z produkce HBO režíroval Jaroslav Fuit, v hlavních rolích Kristýna Fuitová-Nováková, Jakub Wagner a David Máj.

Pětiletý vztah staršího Michala a Veroniky dospěl na rozcestí. Zatímco on už v mysli plánuje děti a rodinu, ona cítí, že ještě nic nezažila a chce se bavit. Žijí vedle sebe aniž by spolu skutečně byli. Pod tlakem hádek a strachu z rozchodu vymyslí Michal pro Veroniku tajemnou dovolenou. Od začátku je ale všechno jinak, než si to pečlivý Michal připravil a Veronika dává najevo zklamání. Cesta po Skandinávii a situace, do kterých je staví, jim samým a jejich soužití nastavuje zrcadlo. Všechno se zdá být jen potvrzením toho, že by už spolu neměli být. Setkání se Šimonem, dobrodruhem a zlodějíčkem věčně na cestách, dá jejich životům i jejich vztahu nečekanou reflexi a posune je dál. (oficiálny text distribútora)

Niktorius

V rámci filmové kategorie "přirozený a auntenticky působící snímek ze života" a českého kinematografického rybníčku vlastně výborné. Fauitovi se daří vtahovat diváka za filmové plátno a dát mu pocit, že nejenže sleduje skutečné a životné postavy, ale dokonce vše prožívá přímo s nimi, je očitým svědkem všech jejich peripetií. Připoměňme si, že to je u českého porevulučního filmu jev významově se blížící zázraku - až mám chuť volat tisk nebo nechat zvonit na kostele. Musím se také ohradit proti nadávaní na ruční digitální kameru, protože je vidět, že ji vede evidentně talentovaná ruka a film vypadá na plátně až překvapivě dobře. Srovnám-li to třeba se Sedláčkovým posledním filmem Největší z Čechů, pak Dvojka ve vizuální atraktivnosti vede na celé čáře. Škoda, že ji tolik lidí přehlíží nebo podceňuje. ___ LFŠ 2010 ()

Malarkey

Zajímavý nápad, což o to. Ale sám jsem se podobně nacestoval a už z podstaty vím, že takové chyby v přípravě na takový výlet, co udělal ten pár, se prostě nedělají. K tomu to chování mezi nimi, to mi přišlo až odporné. Nicméně to byla součást filmu a já to tak musím brát. Nápad i tak udělal svoje a mě donutil film dojet až do konce. I když chvílemi vypadal jak nějaký domácí video, co si sami natočili při jednom...jooo, už vejletu někam. ()

Matty

První český film produkovaný HBO nese jméno Dvojka a je o zašmodrchaných vztazích tří lidí. Oblíbená výchozí situace thrillerů „k mileneckému páru se vetře podivný cizinec“ byla tentokrát využita k psychologické hře, která své účastníky přiměje odhalit se až na dřeň. Nic není předem jisté a pro jednou mne u nějakého tuzemského filmu zajímalo, k čemu dojde v následujících minutách. Několik detailů zůstává nevyjasněných (párek zlodějíčků, proč zrovna Dánsko, proč badminton, když pořád fouká silný vítr), ale autenticita emocí, o něž běží prvořadě, tím nijak netrpí. Z herců pod kůži své postavy nejlépe proniknul David Máj, který dokázal najít správný poměr mezi nesnesitelností, tajemností a pohodářstvím. U Wagnera nesnesitelnost občas převládá a Nováková zase sem tam trošku přehrává. Třebaže mne oslovila a domnívám se, že jsem u ní prožíval zhruba to, co tvůrci zamýšleli, nejspíš bych dlouho zvažoval, jestli za zhlédnutí Dvojky v kině dát nějakých 150,-. Televizní obrazovka je pro ni ideální. S čím asi souvisí zvláštní pocit, že tvůrcem číslo jedna v tomto případě nebyl režisér z masa a kostí, nýbrž abstraktní HBO. 75% Zajímavý komentář: SeanLSD ()

Enšpígl

Vztahová psychologie jak kravský vemeno. Když pominu fakt, že se tam všichni tři chovali jak hovada, což ale bylo v rámci příběhu pochopitelné, nemám co vyčíst. Kristýnka, Jakub i David záhrali své role naprosto přirozeně a ani chvíli jsem neměl pocit, že by i přes ty hodně extremně napsaný postavy nepůsobily realisticky. V poslední době rád vyhledávám zapadlý český filmy a opět se mě potvrdil názor, že je docela škoda, že už i naše současná kinematografie má škatulku přehlížené filmy, protože Dvojka si naší pozornost zaslouží a udrží, byť občas může působit zbytečně vyhroceně, svou obsažností má určitě co říct. ()

honajz2

Takže v Česku někdo přišel s hodně slibným nápadem, ze kterého by mohlo vypadnout velmi silné drama, ale to by to asi nebyl český film, aby se to všechno nepodělalo. Ten příběh není ani moc promyšlený (třeba vůbec nechápu, jak je možné, že ti dva spolu vydrželi pět let, když jsou oba naprosto rozdílné charaktery), postavy jsou poněkud šablonovité a psychologie tu je, ale na té se mohlo přidat. Kdyby to aspoň bylo dobré po filmařské stránce, asi bych i ty 3* dal, přece jenom, úroveň českých filmů je hrozná, jenže tohle je filmařsky ještě horší, než po té příběhové stránce. Možná se Fuit snažil natočit film ve stylu Dogmy 95, ale ta by měla alespoň působit realisticky. Tohle vypadá (snad ani ne vypadá, je) jako neskutečně amatérský film, který je příšerně,rádoby-realisticky natočený (lepší kameru má ve svých filmech i Karel Vachek a Petr Marek, u nich se to taky klepe, ale nějak to alespoň vypadá) a ještě otřesněji zahraný. Těm třem jsem nevěřil ani slovo, navíc mi všichni byli poněkud nesympatičtí a Šimona by snad každý normální člověk po chvíli vyhodil z auta, nebo ho ještě líp nikam nebral. Fakt jediné, co mě zaujalo, byl ten příběh, ale ten samotný v mém hodnocení moc nezmůže. Kdyby Dvojku natočil třeba Bohdan Karásek, mohlo by z toho něco být, ale Fuit to svým neumětelstvím a svojí bezcitností k filmařině zabil. Ani se nedivím, že už pak žádný film nenatočil... 2* ()

• Jediná improvizovaná scéna v celém filmu je ta, kdy se všichni tři vydávají na projížďku na kolech a Michalovi (Jakub Wagner) spadne řetěz a Šimi (David Maj) mu jej pomáhá nasadit. (Devitka)
  • Postava Maliny je skutečná. V reálu se ale daná osoba jmenuje Jahoda. (Devitka)
  • Natáčení filmu probíhalo v Dánsku, konkrétně ve městech Kodaň a Odense. (SONY_)

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Festival Fresh Film Fest, který proběhne v Praze od 25. do 29. srpna, zahájí předpremiérová projekce filmu Scott Pilgrim proti celému světu v kině Aero. Jde o adaptaci komiksové série Bryana Lee O… (viac)