Pohádka o třech princích, zakletých do psí podoby... Pasáček Jirka (J. Hrušínský) pase ovce, když tu jde kolem tajemný myslivec (I. Racek) se třemi psy se jmény Drž, Dech a Vševím. Myslivec se psy zle zachází. A protože Jirka má dobré srdce, vymění psy za tři ovce, které patří hospodáři. Rozloučí se se svou dívkou Aničkou (S. Nálepková) a jde do světa, až dorazí do smutného království. Potká se tu s Bětuškou (V. Freimanová), která ho zavede za králem (J. Zahajský), jemuž se ztratili tři synové a dcera… Pohádka vznikla podle předlohy "O Jiříkovi a jeho třech psech" a v roce 1985 ji natočila režisérka V. Jordánová. Autorem předlohy byl František Hrubín. Můžete se těšit i na roztomilé loutky oveček a psů, vypravěčem byl Jiří Novotný. (Česká televize)

otík

Totální kulisovka toho nejhrubšího zrna, ale také docela roztomilá a kouzelná. S příběhem jsem problém neměl - pasáček vymění tři ovečky za tři hezké pejsky, jde vydělat nějaký ten groš do světa a dostane se do smutného království, kde se nikdo nesmí radovat, protože královi se ztratili tři synové a dcera. Vydává se jich hledat a naráží na čaroděje. V boji s ním mu pomůžou pejskové, vysvobodí princeznu a na prince také přijde řada. Ovšem tady nastává okamžik, se kterým nesouhlasím. Pasáček totiž musí pejskům setnout hlavy, aby je vysvobodil od obojků. No vysvětlujte čtyřletému klukovi, proč má chlápek v televizi sekat pejskům hlavy. Neznám předlohu Františka Hrubína, ale tento nápad mi moc šťastný nepřipadá. Jinak ale hezké, možná ke konci to nemuselo být tak dlouhé. Průměr. ()

Jezinka.Jezinka

Kulisovka, kde psi vypadají jako zvětšeniny hraček, které chodí v hračkářství v Celetné na karuselu pořád dokola. Princezna vypadá taky, jako kdyby bylo lepší vodit ji na provázku. Nejživotnější postava celého příběhu je zlý kouzelník, ale tak to často bývá. Ve Špalíčku byl u téhle pohádky obrázek, který jsem měla ráda a vždycky mi připadalo strašně vtipné, jak se psi těch svých prokletých obojků zbavili. Někdy může být správná cesta ta, se kterou nikdo nepočítá. ()

honeysuckle

Jsem ráda, že se vůbec někdo pokusil klasickou pohádku "O Jirkovi a jeho třech psech" převést do filmové podoby. Je pravda, že větší rozpočet by této pohádce slušel víc, ale co se dá dělat, psi jsou sice loutkoví, ale zase roztomilí :). Osobně mi bylo akorát líto, že si Hrušínský nakonec nevzal Freimanovou, ale vrátil se k Nálepkové. Což považuji za nerozum. ()

ivishka

Ne,že bych chtěla jaksi vyvracet vaše nadšení z této s**čky,ale nic jiného mi nezbývá...Bohužel jsem u televize ztratila neuvěřitelně cenných 49 minut z mého krátkého života a ze všeho nejvíc bych si přála je získat zpět.Je to roztodivná pohádka s podivným "herectvím" Hrušinského(kterého jaksi od dětství nemám ráda a více mu sluší role záporné) a typickým starým studiovým trikům bez jakéhokoliv natáčení venku v přírodě..Viditelní lidé na černém plátně ,kteří pohybují s věcmi - "ve víru tance".Typické klišé o smutném královi,kterému jakýsi zlý chlápek začaroval děti do svého studiového lesa.Vycvičit živé psy by bylo velice nákladné(to by je pravděpodobně tehdy stálo majlant),ale tyhle umělé smetáky co tam poskakovaly nejsou ani trochu roztomilé a autentické...takže takové pohádky bych nejraději zakázala. ()

ostravak30

Jak jednoduchá je pohádka, tak jednoduché je její provedení. Nemám nic proti studiovým pohádkám, pokud jsou natočeny kvalitně, ale loutky psů, které vypadají, že se každou chvíli rozpadnou, to už je i na mě moc. A to nemluvím o provedení hradu a okolí. Zajímavé také bylo, že sám Jirka na nic nepřišel. A kdyby mu psi nenapověděli, neodhalil by ani prince. Je to taková z nouze ctnost, kterou vidíme i v současnosti v politice. "Já to tedy vemu, když nikdo jinej nechce, ale pokud mi neřeknete, co mám dělat, tak to neudělám." Odvahu pasáček měl, ale jinak mu scházelo. ()

• Podle stejného scénáře vznikla v roce 1978 v režii Miroslava Švába i rozhlasová pohádka „O třech zakletých psech". (Miggi90)