Filmový seriál založený na počítačové animaci nám předvádí známé postavy starověku žijící před Kristem, jakož i tehdejší slavné bitvy. Cílem tohoto seriálu není tentokrát jen prezentace strohých vědeckých výsledků a archeologických nálezů, ale také ztvárnění našich představ o historických událostech – jak válčil Alexandr Veliký nebo Sparta s Athénami za Peloponéské války, jaký boj sváděl biblický Abrahám nebo třeba takový král David? Jak probíhala bitva na břehu Nilu, které se účastnil i Tutmosis III., nebo – a to především – slavné, ale jen v římských pramenech popsané válečnické činy Hannibalovy? (TV Spektrum)

Johnnas

Zajímavý náhled na některé historické popř. mýtické události z vojenského hlediska. Kdo se trochu zajímá o historii starověku, tak vřele doporučuji. Rozhodně zaujme i obohatí. Jednotlivé události komentují odborníci na vojenskou historie a vše je podbarveno pěkným zpracováním událostí v komiksovém stylu podobném 300. ()

štísko

Vcelku se na to koukat dá, ale jakmile šlo o snahu vysvětlit logicky bitvy zaznamenané v bibli, tak bylo příliš znát, naprosté nepochopení biblického poselství. Není v nich žádný prostor pro Boží jednání, absolutně něco takového není připuštěno, což pochopitelně vede ke zkreslení. Ale jinak i v těchto dílech je lecos zajímavého. Jako celek tak padesát procent. ()

Mallinali

Právě se koukám na bitvu u Alesie mezi Caesarem a Vercingetorixem. Celou dobu se řeší, jak Římané řežou Galy z dvou prstenců opevnění, což se asi šestkrát popíše jako geniální. A co při tom ukazujou komixové animace? Jak se vůdci řežou někde na planině (!!!) s jedním či dvěma nepřáteli, mají kolem sebe dost prostoru aby promakali parádičky a maximálně v pozadí je vidět ono opevnění či Caesar (opět neplešatý) jak z něj shlíží. Co se faktů týče, zaznamenal jsem jednu dvě zajímavé informace (romanizace Galie byla ku prospěchu všem, narušování zásobování jednotek) a pak ten zbytek... překousnul jsem neustálá přirovnání k americkým válkám, nepřekousnul jsem naprosto chybnou zbroj a zbraně vojáků, nepřekousnul jsem třeba informaci o tom, jak se Galové v noci schovali v lese u opevnění, když na stavbu onoho opevnění padly všechny lesy v okruhu desítek kilometrů daleko, prskal jsem smíchy když pan profesor přesně vypočítal mrtvé Germány na 430 000 (on je fakt nikdo přesně nepočítal, navíc údaje starověkých historiků bývaly nadsazené či jenom symbolicky nahozené) a průběh celých bojů s Germány úplně zblbnul...a tak by se dalo pokračovat. Třešničkou na dortu jsou pak Hannibal a jeho otec Hamilkar Barkas, zrzaví Kartaginci, zobrazení jako černoši. Celkově je v celým seriálu strašně vtipný, jak z pár útržkovitých nejasných informací s často rozpačitou vypovídající hodnotou (Zápisky o válce galské byly Caesarem zamýšleny jako oslava sebe sama, Bible je taky zaměřena jinak než jako historický pramen...) dokáží páni odborníci dělat naprosto jednoznačný a jedině správný závěry...inu fantazii se při pravidelně chodících tučných šecích prostě meze nekladou. Takže módní vlna vizuálních filmových atrakcí v dokumentech je zatím tragická. ()

Djkoma

Informačně zajímavé, ale vizuální styl ala 300 mi vadí především ve faktu, že se neustále opakují stejné sekvence a čas jim věnováný mohl být vyplněn důležitými informacemi. Míra vizuálních efektů v dokumentu by totiž podle mě měl být vždy ve snaze dokument rozšířit a ne ho jen "prodat" milovníkům výše zmíněného komiksu/filmu. ()

Ainy

Obsahově určitě velmi hodnotné informace, počítačová vizualizace to ovšem opět sráží dolů. Takže jsem zavřela oči a jen poslouchala. Od malička jsem ráda poslouchala pohádky z rádia, takže jsem v tom dnes neviděla skoro žádný problém. Píšu skoro, protože tak jak jsem seděla, tak jsem ke konci usla a nevím jak to dopadlo ... zda vyhrál César a nebo Gal Virusiflex či jak, chjoo ()