Adam je obyčejný kluk žijící v neobyčejné realitě. Vede skromný život a stále myslí na dívku, kterou kdysi potkal. Eva však pochází ze zcela jiného světa, ze světa naruby, který je přímo nad tím Adamovým, ale mimo jeho dosah. Jednoho dne zahlédne Adam dospělou Evu v televizi a už ho nic nezastaví, aby ji získal zpět. Zákon ani věda! (oficiálny text distribútora)

mzss1

Tak jsem byl dlouho zvědavý jak tenhle film dopadne až si na něj udělám čas. No a musím říct, že to dopadlo opravdu dost dobře. Když jsem sledoval trailer, ohlasy, fotky atd ... tak jsem si říkal, že to bude asi trošku ujeťárna, dva světy, lidi na sebe koukají vzhůru nohama, ... mýlil jsem se a to jsem rád. Ještě připomínám, že romantické filmy moc nemusim, avšak nějaké výjimky se najdou, zde mi i tato část žánru překvapivě sedla. I jako drama to místy v určitých částech snímku přesvědčivě fungovalo. Takže to jdu nějak trochu rozebrat. Úvod filmu je zajímavý, stručné seznámení dvou světů - je to zde popsáno velmu stručně, ale stačí to. Příběh je vydařený, baví od začátku do konce. Zamilovaný pár Adam a Eva - ti pochází každý z jiného světa. Adam z dolního (toho chutšího) a Eva zase z horního (toho bohatšího). Po dramatické události, kdy se tajně stýkali (což je zakázáno, příliš v tělesném kontaktu se stýkat z dolního světa s horním) uplnynulo 10 let. Adam poté nastupuje do velké firmy v dolním světě. Avšak doví se, že blízko od něj v horním světe v téže firmě pracuje i Eva. Ta ale utrpěla při oné nehodně zranění, což ji způsobilo dočasnou amnésii. A tak se Adam protizákoně pokouší navázat styk s Evou. Takže takhle asi vypadá příběh. Následujou napjaté a napínavé chvilky, kdy Adam musí několikrát unikat před zákonem. Takže scénář, scény - to vše je v pořádku, baví to ohromně. Hudba je dobře zvolená, baví po celý čas filmu. Herecké obsazení je na tom dobře. Hlavní hrdinka Eva - tu zahrála Kristen Dunst. Bavila mě, hlavně byla dost hezká! :-) Zato Jim Sturgess nehrál vyloženě špatně, ale někdy mi přišel ujetej jak byl tou Evou posedlej, jak se styděl a koktal, ale ke konci už se to dalo s ním přežít. :-) Timothy Spall mě překvapivě také bavil, byl to takový sympaťák-ošklivec, jehož postavu jsem si furt spojoval s postavou Petera Petigrewa (Červíčka) ze slavné série Harryho Pottera. Zbytek herců v pořádku. Technická stránka také ok. Zato vizuální stránka byla naprosto excelentní. Jako ten scnář byl jednoduchý, až obyčejný, ale fakt to fungovalo. Začnu trochu se zápory. Třeba hlavní hrdina Adama mě moc nezaujal a vše mohlo být proloženo trochu velkolepěji - myslím tím, že mohlo být více nápadů se světy. A také chybí nějaká ta větší logika, hlavně na konci filmu, ale tak nevadí. Takže ve výsledku jsem nesmírně spokojen. U mě rozmezí mezi 4 a 5 hvězdou. Ale zase to mohlo být velkolepější, něco doladit atd. Celkově hodnotím na skvělých 88% = **** ()

Anderton

Tvorcovia dostali geniálny nápad. Dokonca hneď dva. Takže za prvé vymysleli dvojplanétu, ktorej jednotlivé planéty majú opačnú gravitáciu a za druhé fakt, že film natočili ako čisto ľudský príbeh, so všetkým, čo k tomu patrí (emócie, láska, všetky vonkajšie zložky ako spločenský systém, polícia, firmy, práca, dizajn, architektúra, atď.) , ale je evidentné, že sa jedná o mimozemšťanov a tvorcovia si s touto nepravdebodobnosťou nerobia vôbec hlavu. To im kvitujem. Lenže nedokážu potenciál sveta, ktorý stvorili, naplno využiť. Mohli natočiť sociálnu kritiku typu Brazil, zvrátenosť ako Total Recall, poprípade niečo hlboko filozofické a kľudne by v tom mohli nechať ako základný dejový prvok milostnú zápletku. Lenže tá tu hrá prím spôsobom neuveriteľne gýčovitým, čo by až tak nevadilo, ak by bola aj uveriteľná. Sturgess má za úlohu pôsobiť ako truĺko Grantovho formátu a nalákať do kina mladé diváčky. Tým je nakoniec táto romanca určená predovšetkým, čo považujem od tvorcov vzhľadom na svet, ktorý v tomto filme stvorili, za mierny podvod na ostatných divákov. Film tak pôsobí napokon omnoho viac hollywoodsky, ako tamojšie produkty. ()

Xmilden

Romantická pohádka, kterých známe mraky, která se ovšem odlišuje od ostatních hlavně zajímavou sci-fi myšlenkou a také krásnou vizuální stránkou. Ústřední herecké duo nenadchne, ale také neurazí. Film je vyvážený dobrými nápady, stejně jako omšelými klišé. Trošku škoda, že tvůrce nepřitlačil trošku na dramatickou pilu. Několik scén si o tohle jednoznačně říkalo. ()

Zíza

Boj proti gravitaci by se líbil leckde jaké koze, tady ho pro její potěchu vyhrají smísením slin. Vypadá to pěkně, ale člověk dostane ránu přes palici od dvojčat, že nakonec zapomene, na co se to vlastně díval a jen s otevřenou pusou kouká, jak se zabil docela zajímavý film. Jedna hvězdička je pro krásný oči Jima Sturgesse, zbylé dvě ani nevím za co. ()

Malarkey

Dlouho se mi nestalo, abych si vizuálně užíval naprosto překrásný film a jeho příběh byl neuvěřitelně pitomej. On by ale dost možná ani zase tak pitomej nebyl, kdyby mi režisér během prvních pěti minutách nepředstavil tak, jak to v tomto světě funguje. Pak přesně, jak tu zdejší uživatelé říkají, jsem musel neustále přemýšlet nad tím, co je ve světě dobře a co je špatně. V tu chvíli jsem si všímal blbostí, kterých bych si normálně asi ani nevšiml. Nakonec jsem z toho byl úplně jalovej a závěr tomu vůbec nepomohl. Za ten překrásnej a až neuvěřitelně krásnej vizuál a spojení dvou světů si ale samotný film pozornost zaslouží. ()

• Francúzska produkčná spoločnosť Studio 37, ktorá chcela s filmom preraziť, sa najprv obrátila na Hollywood, ktorému sa scenár celkom pozdával. Nakoniec však z toho zišlo kvôli kultúrnym rozdielom medzi Francúzskom a USA. (Greenpeacak)