Dracula

(festivalový názov)

Na panstvo grófa Draculu (Christopher Lee) prichádza nový knihovník Jonathan Harker (John Van Eyssen), ktorý sem však prišiel z úplne iných dôvodov. Má v pláne navždy zničiť Draculu. To sa mu však nepodarí a dokonca sa aj sám zmení na upíra. Prichádza za ním jeho priateľ, profesor Van Helsing (Peter Cushing), ktorý vyslobodí jeho dušu a spolu s Arthurom Holmwoodom (Michael Gough) sa rozhodnú pokračovať v tom, čo Jonathan začal. HORROR OF DRACULA je prvý zo série filmov s Christopherom Leem v úlohe Draculu. (pivo)

PetrPan

Kladivářský Drákula mírně ztrácí na strašidelnosti, možná i proto, že hraběte samého je ve filmu zoufale málo. A i v těch několika chvílích, v nichž vycení své špičáky, mne moc nepřesvědčil. Christopher Lee se sice šklebí seč mu síly stačí, ale jeho role je skutečně minimalizována až příliš a přebíjí jej Peter Cushing jako vědátor van Helsing. Drákula pak nebudí dojem centra veškerého zla, ale působí jen jako druh škodlivého hmyzu určený k likvidaci. Za nejlepší z hororového hlediska považuju hřbitovní scénu s nemrtvou Lucy a oceňuji i parádní hammerovské kulisy a na svou dobu slušnou krvavost. Uspokojivá trojka. ()

Shit

Typickej produkt starý školy hororů, který by v dnešní době nemohly v žádným případě uspět, jelikož to nemá prakticky vůbec co nabídnout na poli napětí nebo mrazivý atmosféry, působí to hrozně amatérsky skoro ve všech směrech a to ať už se jedná o mizerný dialogy, příšerně nucenou hudbu, celkově scénář nebo herce, dokonce ani Christopher Lee mi nepřišel nikterak dobrej ve svý roli, spíš bych řek, že byl na roli příliš mladej a jeho postava se kupodivu objevuje spíš sporadicky. V tehdejší době to byl určitě kvalitní horor už jen kvůli tomu, že před 50 lety takhle horory prostě vypadaly a nikdo neznal vyšší laťku a celkově vnímání lidí bylo asi jiný, ale dneska to už je velká bída ()

obitus

Jeden z vrcholu Hammerovske produkce. Dejove trochu pozmenene, presto velice povedene zpracovani Stokerova romanu se skvelou atmosferou. Nejvetsi hvezda, Peter Cushing, je pro me bezkonkurencne nejcharismatictejsi herec a jeho Van Helsing je uzasnej. Bohuzel drobne zklamany jsem byl z Leeho. Dracula pusobi, hlavne ze zacatku filmu, hodne prumerne a nezajimave. Nastesti v druhe puli ma nekolik povedenych scen, zavrsenych, na svou dobu jiste efektnim, rozpadem v prach. Povinnost. ()

Litsarch

Nic pro mě už nepřekoná Upíra Nosferatu (1922), leč některé filmy s Draculou jsou také dobré. Horror of Dracula je jedním z nich. Od začátku se děj pohybuje ve své napjaté hororové lince a na nic se extra nečeká. Christopher Lee do role Drákuly pasuje moc dobře a kdykoliv se objeví na scéně, snímek získává takový ten "bod navíc". V prostoru je jeho přítomnost prostě cítit. Na Van Helsinga (Peter Cushing) jsem si sice musel trochu zvykat a nutno uznat, že role zahrál opravdu dobře. Snímek si moc dobře udržuje napětí až do konce a závěrečná scéna s Draculou je už jen takový bonbónek na konec. Na plný počet mi na snímku ale něco chybí. ()

Anderton

Po tom, čo som videl Horor of Dracula ako v poradí moju štvrtú adaptáciu Stockerovho románu, musím konštatovať, že táto látka nie je môj šálok "krvi", respektíve nie je to moja "krvná" skupina. Keďže sa jedná o ten samý dej s kozmetickými úpravami, potešenie z jeho sledovania mi spôsobovalo skôr porovnávanie jednotlivých tvorivých prístupov, atmosféry, rôznych sekvencií a oných dejových zmien. Hammerovský Dracula má za hlavného hrdinu Van Helsinga, Dracula je tu až vedľajšia postava v pozadí. Film sa z dnešného hľadiska určite nedá nazvať hororom, viac mi Cushingova postava a jej metódy pripomínali Sherlocka Holmesa. Casting je výborný, určite lepší, ako v staršej verzii od Universalu. ()

• Plášť, která nosil v tomto filmu Christopher Lee, se našel roku 2007 v londýnském obchodě s kostýmy během inventury. Byl pohřešován 30 let a jeho cena je odhadována na 50 000 dolarů. Christopher Lee potvrdil jeho pravost. (liquido26)
  • Christopher Lee ve své autografii uvádí, že za ztvárnění Drákuly dostal jen 750 liber. Film prý vydělal 25 milionů dolarů. (Mr.Hudson)
  • Ve Spojených Státech měl film premiéru 8.5. 1958 ve Warner Theatre v Milwaukee. Ve Velké Británii byla premiéra 22.5. 1958. (liquido26)

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (viac)

Van Helsing se dočká rebootu

Van Helsing se dočká rebootu

02.12.2020

Studio Universal oznámilo reboot slavného lovce monster Van Helsinga. Snímek natočí Julius Avery (Overlord), co je ale důležitější, bude ho skrze svoji společnost Atomic Banners produkovat mistr… (viac)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Kdekdo si možná myslel, že tu s námi Christopher Lee bude věčně, ale tahle přání se bohužel nevyplní. Britská herecká legenda totiž zemřela v neděli 7. června v londýnské nemocnici Chelsea and… (viac)