Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

Recenzie používateľa Ryuuhei k tomuto seriálu (14)

Walking Dead (2010)

Nakonec celému seriálu udílím „jen“ 4 hvězdy za to, že mě některé série vyloženě nebavily. Dokážu říct, že jsem to měl prakticky pokaždé na přeskáčku - úžasnou se samými skvělými momenty a zvraty střídala slabší, která byla vyloženě o ničem a nikam děj neposouvala. Jsem rád, že jsem vytrval, protože zejména po časovém skoku, kde konečně zmizel Rick a další, které jsem od začátku nemusel, se z toho stal jeden z mých vůbec nejoblíbenějších seriálů, kde jsem si oblíbil jak postavy, tak i děj. Ten sice pracoval se stereotypem - někam přijít, tam udělat bordel, rozložit nějakou komunitu, narazit na záporáky, porazit je, a takhle pořád dokola. Ale tím, jak se zejména v posledních sezónách snažil děj o zajímavější zasazení a interakce, mě dokázal udržet u obrazovky a 24dílný závěr jsem hltal minutu po minutě. Ve světě zombie žánru jednoznačně nic lepšího neexistuje. Máme pár dobrých filmů, ale žádný ze seriálů nedokázal to, co Živí mrtví. Těším se na další příspěvky z této série! Má stále co nabídnout. 8/10 ()

Season 6 (2015) (S06)

Se skoro dvoutýdenním zpožděním se dostávám ke zhodnocení 6. série. No, alespoň, že vůbec někdy. Ta mě, popravdě, ze začátku nebavila. A to je co říct v případě TWD. Přišla mi mnoha epizodami příliš hluchá, protahovaná. Ano, líbil se mi pohled do příběhu, respektive původu smýšlení jedné z postav, taktéž uznám naprosto úžasný šok v druhé polovině, který jsem sám prožíval s postavami jako nějaký zlý sen, a co teprve to vyvrcholení, které otevřelo tak neskutečný cliffhanger, jaký v sérii ještě neměl obdobu. Ale kromě toho, prázdno. Zbytečně prázdno, zbytečně hlucho. A převršel situací, kdy téměř každá postava měla nějaký chytrý proslov. Tohle mi u TWD začíná hodně vadit. Ale se zajímavým vývojem situace se hodně těším už jen na začátek další série. 60% ()

Season 7 (2016) (S07)

Po minulé sérii, která mě spíš zklamala a nudila, přišla velká změna. V první řadě zmíním záporáka, který je prostě skvělý a nešlo si ho i přes jeho nejsvinštější charakter za celé TWD vůbec neoblíbit. Zbytek obstarala opět hromada napětí, v první polovině i beznaděj, a samozřejmě zajímavé zvraty. Jen tu byla opět spousta protahovaných proslovů a ne každý díl bych hodnotil úplně na jedničku. I tak, jsem ohromně spokojen, i když vím, že se další sezóny dočkám až hodně za dlouho. 90% ()

Jedného dňa už nebudete (2016) (S07E01)

Epizody jako takové nehodnotívám, ale tohle mě odrovnalo. To nejšílenější, nejbrutálnější a nejzoufalejší, co zatím v celém TWD bylo. Sice jsem měl nepříjemně vyspoilerováno, na koho to kolo padne, ovšem i tak zbylo místo pro ne moc příjemná překvapení. Opravdu jsem už teď zvědav, jak se tohle bude vyvíjet dál, protože do větších srajd se hrdinové už dostat snad ani nemohli. Nebo se mýlím? ()

Season 8 (2017) (S08)

Sedmá série mě nenadchla, ze začátku vlastně ani ta osmá ne, ale nakonec jsem spokojen. Většinou mi sice lezly na nervy skoro až moralistické monology, ale to vykompenzovaly napjaté, až nejisté pasáže. Negan je výtečný záporák, kterého jsem si velice oblíbil - i když měl jasně zlou roli, stejně v něm bylo cosi se smyslem pro spravedlnost, cosi byť jen trochu lidského. Rick oproti tomu podlehl hlavně tomu zlému v sobě a teď bude mít co dělat, aby to odčinil. A co se týče Carla - zkrátka frajer a jedna z nejdospělejších postav série. Jen škoda, že... Nebudu spoilerovat. Náběh na další sérii nečekaně zajímavý, takže jsem už teď zvědavý, kudy se dějství ubere. Aneb ne všechny konce musí být úplně šťastné a to pravé zlo může číhat ve vlastních řadách. 80% ()

Česť (2018) (S08E09)

Carl je frajer! Postava dospělejší, než většina ostatních. To, co se stalo v minulém dílu, jsem absolutně nečekal. A popravdě, mohlo to loučení být kratší a intenzivnější. Ale i tak... Strašně mě potěšilo, že tvůrci nezapomínají a že si Carl připomněl to, co kdysi provedl a za co jsem ho sám chvíli neměl rád - svědomí budiž rozuzleno. Kdyby se každopádně celý díl táhl ve stylu výtečného začátku, bylo by to na pět hvězd. A to zakončení? Však všichni víme, že to byla jen iluze. A nebo ne? ()

Hnev (2018) (S08E16)

Výtečné zakončení série, se kterým jsem nadmíru spokojený! ()

Season 9 (2018) (S09)

Do nové série jsem šel bez očekávání, jelikož mě ty minulé vesměs zklamaly, byť dostatečně navnadily na další. Nicméně po pár dílech této nové jsem už měl jasno, že se předsudky nevyplatily - zřejmě půjde o nejlepší dosavadní sérii. Do popředí se konečně dostaly víc některé dosud vedlejší postavy, které toho prostoru tolik neměly - od Michonne, po Deryla. A ano, i na Negana se dostalo, pořád je to podle mě skvělá postava, jejíž vývoj nejde v zajetých kolejích od padoucha k dobrákovi - má hlubší poselství. Rick, který dosud seriálu vévodil a dost jej poslední dobou táhl ke dnu, se dočkal důstojného odchodu a s ním odešla i mnou nenáviděná stránka rádoby duchaplných monologů, deluzí a halucinací, jež akorát děj zdržovala a jen málo posouvala kupředu. Časový skok o nespecifikovaný počet let jedině prospěl - k nyní hlavním postavám se přidaly další, neméně zajímavé - viz Henry. Děj byl tudíž neustále zábavný, napínavý a jen místy odlehčený. A nová záporná entita? Výtečná, zajímavá, navozující skutečný pocit hrůzy a dobře vykreslující psychopatickou osobnost. A aby toho nebylo málo, jen jedna epizoda stačila, aby člověka naprosto odrovnala a převrátila dosavadní děj o 360°. Podobný šok a pocit, že co se na obrazovce děje musí být jen zlý sen, jsem už dlouho v seriálu nezažil. Ten jsem jinak zhltnul na tři polknutí a už se nemůžu dočkat další řady! Jen, aby si teda nepohoršila. Jo a ještě na závěr: Prvně se dostalo i na zimní období! Už jsem myslel, že tam mají celou dobu jen léto. ()

Nový začiatok (2018) (S09E01)

Skvělý rozjezd s náznaky nových možných konfliktů v rámci vybudovaných komunit! Jestli se v tomhle ponese celá série, nebudu mít výtky. ()

Ticho pred búrkou (2019) (S09E15)

Říkal jsem si, proč má epizoda už od začátku tak divný podtón a to co přišlo... No do háje! (Ve skutečnosti řečeno 10x drsněji a sprostěji.) Jestliže poslední díl 7. série šokoval, tenhle jej předčil mnohonásobně. Po dlouhé době jsem chvíli doufal, že to je jen zlý sen. Celkové shrnutí si nechám po dokoukání, ale pokud jde o emoce, tato epizoda je v nich vrcholem ze všech dosavadních sérií. ()

Season 10 (2019) (S10)

Desátá série rozhodně nezklamala! Po výtečné devítce naservírovala další porci zábavy, krvavosti, a lidských osudů. Sem tam se našla slabá místa a ne každá epizoda stála za to (opět se tu několik dílů řešily deluze, které nijak neposouvaly děj), ale i tak jsem zejména ke konci hltal díl za dílem a doufal, že nic jen tak neskončí a my se dozvíme víc! Ať už šlo o Eugenův románek, nebo o civilizaci nalezené Michonne. Některé postavy se zajímavě vykreslily, Negana jsem tu měl zase o velký kus radši, než předtím. Bohužel, vše skončilo opět v tom nejlepším a nám nezbývá, než opět jen čekat! Shrnuto, další super série TWD, kterou jsem si užil od začátku až do konce. ()

Nájdi ma (2021) (S10E18)

Víte, co nejvíc nesnáším? Flashbacky. Naprosto zbytečné flashbacky, které by se bývaly daly shrnout v několika málo záběrech a nepůsobily by tak utahaným dojmem. Radši bych, kdyby se děj hnul dál a nenimral se v 5 let staré minulosti. ()

Tu je Negan (2021) (S10E22)

Velice, velice dobrý závěr jinak zpackaného zbytku série! Byly to zhruba dvě epizody před koncem, kdy jsem si kladl otázku, že bych se rád dozvěděl víc o Neganovi, o tom, jaký byl před tím vším a co ho vedlo k cestě, jakou se následně vydal. A ejhle, závěr série byl přesně o tom, o čem bych si býval akorát jen snil! Na jednu stranu mě štve, že od 17. dílu to šlo opět do kopru a následovaly epizodické nesmysly o postavách, které se spolu s dějem vlastně nikam neposunuly. Na druhou stranu tento a ještě jeden díl to dostatečně zachránil. Celkově bych 10. sérii v tuto chvíli udělil 3*. ()

Season 11 (2021) (S11)

Ať si říká kdo chce, co chce, za mě to bylo úžasné zakončení už tak kultovního zombie seriálu. 24 epizod napěchovaných napětím, zvraty a jen málo hluchými místy, které by můj požitek jakkoliv kazily. Přesun do tajemného Společenství, které se vymanilo ze stereotypu post-apo světa a snažilo se i ve zničeném světě navázat na způsoby moderní civilizace, byl příjemný a i když tradičně ukázal, že i sebedokonalejší společnost může mít ve skutečnosti ohromné kostlivce ve skříni, fungoval jako dokonalá orná půda pro další hutné dějství. Líbil se mi taktéž další vývoj na poli postav. Napjatá dynamika mezi Maggie a Neganem nás provázela napříč sérií a nutila tyto dva spolu vyjít i navzdory tomu, co se mezi nimi kdysi událo a jak to jednoho z nich poznamenalo do konce života. Negan se postupně vyvinul v ultimátního klaďase, zatímco Maggie si opět ukousla trochu toho záporáckého sousta. Stejně tak mě bavil Eugene a jeho zatraceně zamotaná romantická linka týkající se tajemné Stephanie, s níž to nakonec dopadlo trochu jinak, než by si kdo myslel. No a nesmím opomenout ani kreativní scénáristické hrátky, které jednu epizodu pojaly pozpátku, tedy události se děly od samotného konce k začátku, což v každé části vrhalo zcela jinou perspektivu na všechny vyobrazené situace. Samotný závěr seriálu byl přímo napěchovaný zvraty a totálními „WOW“ momenty, po nichž jsem si sám nebyl jistý, kdo nakonec přežije a kdo se naopak přidá k armádě mrtvých. Kteří, mimochodem, prošli také vývojem a z bezduchých chodících mrtvol se dosud nevysvětleně staly téměř až myslící entity, které namísto bezduchého potácení dokázaly otevřít dveře, rozbít sklo za pomocí kamene, nebo přímo šplhat. Možná nástavba dalšího děje? Tajemný epilog naznačil, že má svět Živých mrtvých stále co nabídnout. Za mě zkrátka úžasná série, kde mě bavil téměř každý díl a který mě dokázal upoutat k obrazovce tak, jak to nedokáže skoro žádný seriál. 10/10 ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021