Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

Recenzie používateľa VanTom k tomuto seriálu (12)

Walking Dead (2010)

Probuzení do probíhající "zombie" apokalypsy a rozpadající se civilizace pod taktovkou Franka Darabonta v první sezóně mělo všechno, co potřebovalo k nastartování dlouhodobého seriálového fenoménu. Ten se po rozplizlém přešlapování v řadě druhé (farma) prokousal k vrcholu (vězení, Woodbury – Guvernér). Bloudění divočinou jako v různorodých "levelech" poté představilo nová místa, hrdiny i padouchy, aby s usazením do několika komunit (Alexandrie, Hilltop, Království) a válčením s často iracionálně nepřátelskými skupinami (Spasitelé – Negan, Šeptači) začali scénáristé čím dál zjevněji vařit z vody. Dojížděl jsem tedy spíše ze setrvačnosti a konec netrpělivě vyhlížel; nezklamal (Společenství), ovšem na žádný spin-off či sidequel mě teď nenalákají ani párem volů. Více v komentářích k jednotlivým sériím. 7/10 ()

Season 1 (2010) (S01)

Naprosto dokonalé probuzení doprostřed globální "zombie" apokalypsy následuje povrchní seznámení s různorodou skupinkou vzdorujících přeživších a postupné uvědomování si beznadějnosti situace při cestě za mlhavou nadějí - výzkumným centrem v Atlantě. ()

Season 2 (2011) (S02)

Zasmrádající vegetování na odlehlé farmě se zvrhává do předlouhé snůšky debat, hádek, výčitek, obviňování, podezřívání a zoufání (čiže "narůstá napětí ve skupině"), zatímco chodci jen planě statují v pozadí. Zív! ()

Season 3 (2012) (S03)

Akčnější, nekompromisnější a čím dál bezvýchodnější boj zlomených individuí v opuštěné věznici se prolíná s poodkrýváním poměrů zabarikádovaného městečka Woodbury, kde pod naleštěným povrchem pokračující civilizace probublává krutá diktatura nelítostného Guvernéra. "Zombíci" v top formě! ()

Season 4 (2013) (S04)

Soužití velkého počtu osob ve vězeňském komplexu se nejenom kvůli propuknutí smrtelné nemoci nevyvíjí vůbec růžově, nečekaný útok jednoho psychopatického starého známého však nezanechá kámen na kameni a rozprášení uprchlíci vyrážejí "stírat rosu na kolejích" (které nikam nevedou) v lesnaté divočině. ()

Season 5 (2014) (S05)

V Terminusu, jehož obyvatelé mají kapku neobvyklé chutě, naši hrdinové moc dlouho nepobudou a pokračují do dalších "levelů": odloučeného kostela s podezřelým knězem a nemocnice hostící policejní stát. Teprve až začleňování do komunity v Alexandrii, zarytě předstírající "tím venku" nezasaženou společnost, obnaží jejich poškozená nitra v plné nahotě. ()

Season 6 (2015) (S06)

Odlákat početné stádo zadržované v nedalekém lomu se podaří jen napůl, ale jde o tak zásadní misi, že ji musíme sledovat snad 6 různými pohledy. S dalším směřováním už mám ale trošku problém: Kvůli potenciální hrozbě Spasitelů se totiž "klaďasové" neštítí povraždit celý tábor spících lidí, které nikdy předtím nestřetli - a nezdálo se tudíž, že by byli všichni automaticky zlí. ()

Season 7 (2016) (S07)

Kola absolutní nenávisti k samolibému Neganovi (v jehož kůži Jeffrey Dean Morgan až sarkasticky exhibuje) se roztáčejí zatraceně zdlouhavě (a na několika frontách), obzvláště příprava, nebo lépe přemlouvání k povstání spojených sil Alexandrie, Hilltopu a Království hraničí s mlácením prázdné slámy. Ani finále se tentokrát nevytáhlo, hlavně po bezkrevné "přestřelkové" stránce. ()

Season 8 (2017) (S08)

Otevřená válka se Spasiteli znamená desítky, možná stovky pobitých na obou stranách. Pořád dokolečka dokola, s útokem tady a obranou támhle, se zdánlivě nekonečným přísunem lidí a nábojů či kostrbatými řešeními nahlíženými z iks úhlů. Snad až ke konci se to někam pohnulo. ()

Season 9 (2018) (S09)

Rickova umanutá snaha o spolupráci komunit již opravdu netáhne a série zpočátku (resp. celý seriál už dlouho) působí velice unaveně. Posun o víc jak půl dekády dopředu a nová "zombie" hrozba se ukážou jako správný krok, jenže Šeptači jsou okamžitě zbaveni tajemství a degradováni na další (zvrácenou) skupinu přeživších, jejíž znepřátelení zapříčiní pubertální zamilovanost; a nejvíc se stejně řeší výroční slavnosti s promítáním filmu. ()

Season 10 (2019) (S10)

Vratké příměří s (konečně trochu hrozivými) Šeptači je oboustranně podrýváno a pomalu se schyluje k válce. A schyluje a schyluje a schyluje… větší polovinu sezóny. Po krátké bitvě bez šance na ubránění nicméně překvapivý zvrat namísto oslabení protivníků vynese do jejich čela ještě psychotičtějšího vůdce. V měsíce odložené finální epizodě bych tedy čekal větší maso a ne tolik nesmyslné scénáristické náhody, když se hodí (to jsem si za 10 sérií nezvykl?!?). Dodatečná šestice "covidových" dílů se pak zaměřila na hlavní postavy, přitom postupovala dál a nepřišla mi jako výplňová znouzectnost. ()

Season 11 (2021) (S11)

Už se na konec fakt těším (žel v negativním slova smyslu). 1. třetinu, klasicky roztříštěnou do několika skupinek, vyplňují urputná rozhodnutí a křečovité snahy, včetně konfrontace s další nesmyslně útočnou nepřátelskou "rodinou" (partou vraždících militantních vojáků). 2* 2. třetina to se Smrťáky naštěstí bleskurychle vyřizuje a soustředěním na začleňování do velikého Společenství, stejně jako na (zprvu neopodstatněný) odpor a nedůvěru k jeho mocenskému zřízení a politice, zábavnost nečekaně pozvedá. 4* Ve 3. části nabírá na síle nudné politikaření, čistky, vykonstruované soudní procesy a vůbec, pošetilé hraní na civilizovanou společnost (pod libozvůlí elity). Perzekuovaní hrdinové se však ani v trestaneckém táboře nezlomí. 3* Celkově mě sice závěr nechal chladným, ale ani nezklamal, "rozloučení" proběhlo důstojně – tudíž na(ne)shledanou v mnohých spin-offech. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021