Walking Dead - Série 9

(séria)
USA, (2018–2019), 12 h 22 min (Minutáž: 40–58 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

Hudba:

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Lauren Cohan, Melissa McBride, Danai Gurira, Alanna Masterson, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam (viac)

Minulá série Živých mrtvých skončila dramatickým soubojem Ricka (Andrew Lincoln) a Negana (Jeffrey Dean Morgan). Charismatičtí vůdci dvou znepřátelených stran se střetli muž proti muži, a málem to nepřežil ani jeden z nich. Těžce zraněný Rick držel Neganův život ve svých rukou. Na tom, jak se rozhodne, záviselo, jestli se mu podaří udržet si vlastní charakter. Rick nakonec vyslyšel poslední přání zesnulého syna, že nekonečné zabíjení musí přestat, a nechal Negana žít. Tím si ale zadělal na mnoho budoucích problémů a konfliktů, dokonce i mezi svými nejbližšími přáteli. Devátá série začíná rok a půl po konci otevřené války s nebezpečnými Spasiteli. Spojené komunity se pod Rickovým vedením snaží společnými silami vydobýt aspoň trochu ze ztracené civilizace a zajistit si lepší budoucnost. Jenže svět, který znali, se rychle mění. Všechno, co předtím člověk postavil, se nezadržitelně drolí a rozpadá, příroda přebírá vládu nad okolím, svět se mění a přeživší musejí čelit novým problémům. Jak plyne čas, hrdinové bojují s nečekanými překážkami, novými nebezpečími a samozřejmě i všudypřítomnými nemrtvými chodci. Ale nic z toho je nemůže připravit na setkání s novým smrtícím protivníkem, který ohrožuje samotnou myšlenku vybudovat civilizaci, o niž tolik usilují. (TV Prima)

vyfuk

Já ani nevím, jestli má cenu to nějak komentovat. Jedná se stálicovou záležitost, která přežije asi nás všechny. Už dávno se z toho začala v podstatě stávat telenovela. S tím, že už jde o tak starou záležitost a tak roztáhlou, že vlastně už ani člověk neví, co hodnotí. Přes silnější momenty až po neuvěřitelné kraviny, nad kterými zůstává rozum stát. Ale to už je Walking Dead, ať se vám to líbí nebo ne. Uvidíme jak dlouho to budou chtít ždímat. Na zachování důstojnosti už je pozdě. Na všechno už je pozdě. ()

Toren

9/10. Po dvou fakt slabých řadách tu máme návrat na vrchol. Změna showrunnera jde cítit z každé epizody a Walking Dead prošlo výraznou evolucí. Kotel emocí, fantastické hudební ozvučení, návrat k horrorové atmosféře, soustřeďěnost na důležité příběhové linky, přemíra zvratů a pořádná porce zábavy. Ne, tahle show nikdy nebyla v tak skvělé kondici. Šeptači naprosto famózní! ()

Fr

„MUSÍME OCHRÁNIT LIDI, KTERÉ MÁME RÁDI…“ /// Dal jsem si od týhle série trochu odpočinek a celkem mi to prospělo. Opět se podařilo vymyslet perfektní záporáky (celkem slušně narušujou moji klidovou zónu…), nebojej se nechat zhebnout oblíbený postavy a malá Judith, dávající věci do pohybu, je ozdobou série. Stejně jako ono pověstný – zabít – nezabít. Vzbuzuje totiž emoce a vo tom to je! Jedna z nejlepších sezón! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Moje nejoblíbenější hračky jsou mečíček a bouchačka. 2.) Poté, co jsem zabila asi 10 dětí, jsem byla smutná. 3.) Hledám matku roku. 4.)Thx za titule „Xavik6“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

DJ_bart

"When it finally goes to shit, and it will, make sure you come back and you tell me all about that day, too." ________ Aneb nejpřekvapivější comeback/soft-reboot v seriálových dějinách. Plnohodnotnej návrat do starejch dobrejch kolejí, totální zmrtvýchvstání, kulervoucí jízda která své napětí šponuje do takových extrémů až z toho bere dech, nefalšovaná hororová podívaná, a v neposlední řadě emoční výpal do stratosféry, který mě v mnoha ohledech poslal do kolen. Je fakt obdivuhodný, že i po 9 letech od uvedení na obrazovky (přestože zažil i své krušnější slabé chvíle) tenhle seriál dokáže i po takové době neustále překvapovat, bavit, šokovat a dojímat. TWD ještě nikdy nebylo v tak výtečný kondici. Společně s 1., 3. a 6. řadou vrchol celého seriálu. ()

Fiftis

9.séria je prvá, ktorej som dal menej hviezd než 4. Potešil som sa keď som videl stopáž prvej časti, ktorá ukazovala 59 minút. Taký hrozný a nudný začiatok 9.série som si ale nepredstavoval ani vo svojich nočných morách. Absolútne žiadna akcia, žiadny dej. Ďalej kde je tá akčná Maggie, ktorá chcela na konci 8.série zatočiť s Rickom? Nemá teraz snáď rovnaké zmýšľanie ako on? Som fanúšikom tohto seriálu, ale už aj ja som mal toho dosť. Aby sme sa na nejakú Alexandriu dívali od polovice 5.série, kde sa riešia vzťahy ľudí a aby sme sa dívali na bozkávania, to si ozaj môžem pustiť telenovelu a aspoň mi tam nebudú predhadzovať liberálne zmýšľanie typu miešania rás a toleranciu rôznych etnických skupín a polojaponských detí s menom Hersel (čo sa naozaj hodí). PS: A pridali nám sem už siedmu skupinu - Whisperers, z ktorých vôbec nie som tak unesený ako ostatní. PPS: Potešila ma posledná snežná epizóda, dodalo to niečo nové. Spomínam si na 2.sériu kedy v aute hovoril Rick Shaneovi, že sa blíži zima a vyberú skútre a mrzelo ma, že sme sa toho nikdy nedočkali a tiež ma mrzí, že aj tu to bola len jedna epizóda a 10.séria je už opäť "letná". (Hodnotenie: Epizóda 3,5,14,15,16 ***** / 4,8,13 **** / 7,11 *** / 2,6,9 ** / 1,10,12 * ) ()

Shakers

9. Séria - 65% Rozhodne o niečo lepšie ako predošlá séria (obzvlášť 5 a 8 diel prekvapil), ale stále je to slabé oproti tým prvým, ktoré robili dobré meno tomuto sérialu. Rovnako ako predošlá séria, aj táto je zbytočne naťahovaná a riešia sa tu vzťahy ako s telenoveli čo ma moc nebavilo, vlastne vôbec, ale oproti ôsmej sú tu aspoň zaujímavý záporáci, ktorý dokážu zatopiť pod kotlom. Škoda, že každý diel alebo väčšina je spravená ako na pol telenovela a na pol kvalitný Walking Dead diel. Sú tu aj dobré scény, ale pár lepších scén, skoro 50 minútoví diel nechráni. Som zvedavý s čím sa vytiahne desiata séria, ak niečo zaujímavé vôbec vytiahne. ()

Pilda17

Nadšením netleskám, ale klobouk dolů dávám, protože po zpackané 8.sérii jsem nečekal nic. 9 řada přišla s nápady, očistou herců, napětím i třeba s pár slušnými zvraty. Téměř každý díl bavil, jsou slabší místa, pár dílů je trochu zbytečných, ale v této řadě i díl, kde převládala diskuze, měl smysl a to se dříve nedělo. Poprvé si další řadu pustím s nadšením, ale jestli půjde kvalitou ve stopách této, je zatím ve hvězdách. ()

Chrustyn

Bez šerifa a o několik let později. Postavy zestárly, putují, kecaji a divák se víc a víc nudí. Přibyla ohromná spousta zaměnitelných postav a jakékoliv napětí a vývoj postav je tatam. Výborná série klesá nepříjemným tempem a motivace pokračovat je minimální. ()

TheEvilTwin

9. Série TWD vyšoupla seriál zpět do sedla a ukazuje, že pořád je na co se dívat. Negan a Daryl, jednoznačně nejsilnější charaktery celého seriálu, zejména Daryl je prostě tak přirozený a uvěřitelný, prostě skvělé. Celkově série docela posunula vývoj děje seriálu vpřed skrze Šeptače a neskutečně se těším na další sérii. ()

BrooksW.Here

"We are not just fighting to survive anymore... We're making a new beginning.“ Áno, máme tu nový začiatok a ja som za to veľmi vďačný, pretože tvorcom sa to podarilo na výbornú. Celá deviata séria je vlastne veľmi pekný návrat do starých koľají, a to najmä preto, že zbytočné rozhovory (ktorými predchádzajúce dve série oplývali) sa tu takmer vôbec nevyskytujú. Tiež je tu aj veľa akcie, tajomné záporné postavy, ale hlavne príjemný hororový nádych, ktorý som naposledy postrehol v prvej sérii (čo mi pripadá strašne dávno). No, ako vždy, vrhnem sa na (pokúsim sa, čo najstručnejšie, aj keď viem, že sa mi to nepodarí) prerozprávanie príbehu. Akcia začína hneď v prvej epizóde, kde sa ocitáme v postapokalyptickom Washingtone D. C., respektíve v Bielom dome. Z nasledujúcich troch častí si najlepšie spomínam na druhú, hlavne vďaka Rickovej parádnej práci s drevom :D Piata epizóda, ktorá bola podľa mňa nezabudnuteľná, uzavrela jednu veľmi dôležitú kapitolu THE WALKING DEAD – Rickovu kapitolu. V šiestej časti spravíme obrovský skok v čase, až o neuveriteľných šesť rokov a zoznamujeme sa so sympaťákom Lukeom a jeho partiou. Prešli ďalšie dve epizódy a na scénu prichádza úplne nový záporák, desivá skupina nazývaná Whisperers. Deviata časť bola príjemná oddychovka s Neganom, ktorý si uvedomuje, že svet už dávno nie je taký, aký býval, a preto sa neskôr rozhodne prikloniť na stranu dobra, čo z neho robí ešte sympatickejšiu postavu, než akou bol medzi Spasiteľmi. Nasledujúce epizódy podľa mňa veľmi nestoja za zmienku, aj keď boli dobré, no dej sa v nich nijako výrazne neposunul, takže preskočím rovno na pätnástu časť, ktorá mi doslova vyrazila dych. Nemohol som uveriť, že tvorcovia boli ochotní pripraviť o život až desať hlavných postáv, to sme tu nemali už veľmi dlho, možno dokonca aj nikdy. No a záverečná epizóda bola pre mňa už iba výplňou, aby séria dosiahla štandardný počet šestnástich častí. Takže, zhrnul by som to tak, že deviata séria moje očakávania určite naplnila, ak nie náhodou aj prekonala a s istotou a nadhľadom „upratala“ neporiadok, ktorý po sebe zanechala séria ôsma. Už spomínaný skok v čase podľa mňa tejto sérii veľmi prospel, pretože som si vďaka nemu všimol značný vývin a posun u niektorých postáv, najmä u maličkej Judith, hlboko veriaceho Gabriela, ale v neposlednom rade u charizmatického Negana, ktorému sa jeho šesťročný pobyt v cele už omrzel. Ďalšia vec, ktorú by som chcel vyzdvihnúť je pekná a pokojná práca s kamerou, ktorá tejto sérii dodala istý šmrnc. O práci scenáristov ani nerozprávam, lebo tá bola opäť geniálna. Toto spomínam v takmer každej recenzii na THE WALKING DEAD, no znovu sa tomu nemôžem ubrániť, takže, určite sa nemôžem dočkať nasledujúcej série, v tomto prípade už, bohužiaľ tej predposlednej... "I wanna tell you a different story... Just before the end, Ozzy, Alec and DJ found us... They gave us an opening and... everyone fought back... They fought like hell... And what they did was more than brave, because they defend each other. And they sacrificed each other... And they didn't even know each other, but they still fought like they did. Like they were a family... To the very end... And... In the end, their time was cut short, but ours keep goin'... So we have to keep goin'. For them, for all of us. We need to honor them... We need to honor them and we need to remember, that these friends, our family, died as heroes. That's the story that I wanna tell you... That's the story that I wanna all of us to remember.“ () (menej) (viac)

vurhor

Ano, po ohlášení odchodu Andrewa Lincolna jsem sice několikrát říkal, že se seriálem definitivně končím. Ale když něco milujete, jen tak se od toho prostě neodprostíte, i když vás to třeba opravdu bolestné raní. Ten seriál je prostě fenomén. Na Walking Dead se už nějakou dobu snášely velké vlny kritiky za to, že seriál už prostě ztrácí dech a je čím dál horší. A já si říkal, že se není čemu divit, protože příběhově založené seriály, které běží příliš dlouho, prostě jsou odsouzený k záhubě. A najednou přišlo něco nevídaného - devátá série, o které se jak kritici, tak i diváci vyjadřují jako o jedné z nejlepších sérií v historii celého seriálu. A já čuměl jak Slovák do budíku. I když bych osobně zas až tak daleko s tou chválou nezacházel, musím opravdu uznat, že ten seroš si furt zachovává svoje kouzlo. S příchodem nového showrunnera se změnila i atmosféra a směr, kterým se seriál ubíral. Jako kdyby předchozí dvě série byly jakousi krutou a nelítostnou zimou, přičemž s příchodem série deváté se začalo opět všechno zelenat, kvést a růst. Ten seriál stále funguje i bez svých předních protagonistů, kteří celý ten příběh táhli už od samotných začátků. Jistě, stále tam jsou některé scény utahané, trapně předvídatelné a hloupé, plus první, třetí, čtvrtá a šestá série jsou stále daleko lepší, ale i tak se deváté sérii podařilo svou podmanivostí a zajímavou zápletkou (tentokrát zahrnující strašlivé Šeptače) diváky natolik zaujmout, že seriálu opět dávají zelenou. I když po Lincolnově odchodu už seriál tolik nežeru, stále jsem opravdu velice VELICE rád, že tohle mohu říct - The Walking Dead jsou zpátky ve formě. Lepší 4* ()

ArsenalEagle

Jako by se TWD pomalu ale s jistotou hrabalo ze sra*ek předchozích sérií. A to je jedině dobře. S šeptači máme snad od dob guvernéra a Terminusu opět záporáky, kterým prostě přejeme jen to nejhorší. Zároveň se blízká na lepší časy s Neganem na té správné fanouškovské straně. Desátá série by mohla být zajímavé, ale nechci se předem těšit a pak se nechat zklamat... uvidíme. ()

kaylin

Devátá sezóna seriálu „The Walking Dead“ je fajn. Je dobrá, je to rozhodně zlepšení oproti tomu, co bylo představeno v sérii osmé. Trochu se ale začínám být toho, že Šeptači a jejich potenciál budou nakonec využiti přespříliš, že se jejich působení bude zbytečně natahovat. Ale uvidíme, třeba se pletu. Doufám, že se pletu a že bude seriál růst rychleji. Desátá sezóna přede mnou. ()

Trevor

Našepkávači a ich Alpha ale aj osud Henryho a chvíľková zima zatienili niektoré naozaj nelogické rozhodnutia postáv či momenty, odchod Ricka a Maggie tiež nie je úplne dotiahnutý ale autorom sa ich neúčasť podarilo celkiom dobre zahrať do autu. Predposledná epizóda patrí určite k tomu najlepšiemu čo TWD prinieslo. ()

Streeper

Myslím si, že seriál krásně dokázal, že dokáže fungovat i bez Ricka, byť je to obrovská ztráta velmi oblíbené a milované postavy, tak alespoň vedlejší dostanou větší prostor. Navíc tu máme i novou skupinu záporáků vedené Alfou, které beru za nejlepší záporáky za všechny série, žádný mi nebyl tak odporný jako Alfa a její Šeptači. Už se těším na desátou sérii, kde doufám si více užijeme Negana a jeho postupné začleňování do komunity. ()

dubinak

Po minulé sérii jsem se na 9. sérii už ani nějak moc netěšila, protože mě opravdu naštvala a věděla jsem, že nás čeká další kolovrátek dobře známých scén. První polovina řady se opravdu i tak tvářila a já měla prostě problém se do ní více ponořit. Po odchodu Ricka ale nabral seriál další nečekané obrátky a já zase čumim jak péro z gauče, kde se to v tvůrcích bere a můžu říct, že druhá polovina je zatím po druhé sérii asi to nejlepší, co jsme tu potkali. Oceňuji brutální a originální nápad s novými záporaky a Rudá svatba byla stejně jako v šesté sérii absolutně na špici a brečela jsem u ní jak želva. Zkrátka, jak jsem si u osmé série přála, aby už Walking Dead finišovalo, tak si teď přeju, aby pokračování přišlo co nejrychleji. Hodně dobrý stand up. ()

Ryuuhei

Do nové série jsem šel bez očekávání, jelikož mě ty minulé vesměs zklamaly, byť dostatečně navnadily na další. Nicméně po pár dílech této nové jsem už měl jasno, že se předsudky nevyplatily - zřejmě půjde o nejlepší dosavadní sérii. Do popředí se konečně dostaly víc některé dosud vedlejší postavy, které toho prostoru tolik neměly - od Michonne, po Deryla. A ano, i na Negana se dostalo, pořád je to podle mě skvělá postava, jejíž vývoj nejde v zajetých kolejích od padoucha k dobrákovi - má hlubší poselství. Rick, který dosud seriálu vévodil a dost jej poslední dobou táhl ke dnu, se dočkal důstojného odchodu a s ním odešla i mnou nenáviděná stránka rádoby duchaplných monologů, deluzí a halucinací, jež akorát děj zdržovala a jen málo posouvala kupředu. Časový skok o nespecifikovaný počet let jedině prospěl - k nyní hlavním postavám se přidaly další, neméně zajímavé - viz Henry. Děj byl tudíž neustále zábavný, napínavý a jen místy odlehčený. A nová záporná entita? Výtečná, zajímavá, navozující skutečný pocit hrůzy a dobře vykreslující psychopatickou osobnost. A aby toho nebylo málo, jen jedna epizoda stačila, aby člověka naprosto odrovnala a převrátila dosavadní děj o 360°. Podobný šok a pocit, že co se na obrazovce děje musí být jen zlý sen, jsem už dlouho v seriálu nezažil. Ten jsem jinak zhltnul na tři polknutí a už se nemůžu dočkat další řady! Jen, aby si teda nepohoršila. Jo a ještě na závěr: Prvně se dostalo i na zimní období! Už jsem myslel, že tam mají celou dobu jen léto. ()